Dzień Edukacji Narodowej 2016 w Starostwie

Powiększ obrazden

Dzień Edukacji Narodowej 2016 w Starostwie

den

W środę, 12 października w sali konferencyjnej Starostwa spotkali się nauczyciele i dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, placówek szkolno-wychowawczych i opiekuńczych oraz szefowie związków zawodowych działających w oświacie: Halina Opilska – ZNP i Roman Litwiniuk – „NSZZ „Solidarność”. Gospodarzem spotkania był Starosta Kazimierski Jan Nowak.

Spotkanie poprowadził Dyrektor PZEAS Wojciech Kałat, który powitał uczestników spotkania i przedstawił program spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Następnie głos zabrał Starosta Jan Nowak podkreślając, że spotkanie jest dobrą okazją dla pedagogów do refleksji nad tym co robimy i czy robimy to dobrze – zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy permanentnie zmieniamy jest system oświaty. Powołanie nauczyciela jest pracą niewymierną. Polega na przygotowaniu młodego człowieka do życia, do funkcjonowania w różnych społecznościach i sytuacjach życiowych. Nie wystarczy tu mieć wiedzę, ale umieć ją przekazać młodemu pokoleniu w sposób przekonywujący. Przygotować młodzież w dobie informatycznej, by rozmawiali nie tylko z maszyną – komputerem, lecz przede wszystkim z drugim człowiekiem. Należy wychowywać młodzież w duchu patriotycznym we właściwym tego słowa znaczeniu – nie bacząc, że pojęcie patriotyzmu w ostatnim czasie bywa nieco przekształcone.

Dyrektor Wojciech Kałat życzył pedagogom wytrwałości i cierpliwości w przekazywaniu wiedzy podopiecznym, którzy niedługo mogą zostać naszymi następcami.

W dalszej części uroczystości Starosta Jan Nowak wręczył nominacje nauczycielom, którzy uzyskali stopień nauczyciela mianowanego: Jacek Sambór, Teresa Ochenduszka, Jowita Bratek, Magdalena Wykurz, Anna Grudzień i Daniel Czajka – wszyscy z ZPSWR w Cudzynowicach oraz Janina Głogowiecka z ZSZ w Odonowie.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie przez Starostę nagród z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom i dyrektorom podległych Powiatowi placówek. Otrzymali je:

ks. Michał Haśnik, Maria Kabat, Rafał Warchala, Urszula Domańska, Łukasz Gądzik, Elżbieta Kowalska i Waldemar Czajka – oraz dyrektorzy Beata Malinowska, Jolanta Mizio, Jolanta Trzepatowska, Waldemar Kletschka, Włodzimierz Kruszyński, Jacek Nowak i Wojciech Kałat.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski