Starostwo Powiatowe

"Dzień z Prezydencją" w LO w Kazimierzy Wielkiej

(Relacja i fotografie: Andrzej Kocerba)

W ramach projektu "Aktywni, kreatywni - młodzież na rzecz polskiej Prezydencji" realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej odbył się w naszej szkole "Dzień z Prezydencją". Projekt skierowany jest do uczniów działających w Szkolnych Klubach Europejskich, którzy wraz z nauczycielem - opiekunem mieli zaplanować i zorganizować "pomysłowy, atrakcyjny, nagłośniony i zapamiętany 'Dzień z Prezydencją'". Mieliśmy wielu gości, a w programie znalazły się prezentacje multimedialne, tańce, poezja, poczęstunek "Smaki Europy" i wystawa plakatów biorących udział w konkursie.
W sali teatralnej Młodzieżowego Klubu "Hades" gościliśmy pana Marka Krupę - sekretarza Powiatu Kazimierskiego, panie Monikę Szwajcowską i Ewelinę Ptak ze Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, pana Marka Materka - przedstawiciela Biura Parlamentarnego europoseł Róży Thun i pana Pawła Garbuzika - przedstawiciela Biura Parlamentarnego europosła Czesława Siekierskiego. Na widowni zasiedli również nauczyciele i młodzież naszego liceum.
"Dzień" oficjalnie rozpoczął dyrektor Włodzimierz Kruszyński, witając gości i wszystkich widzów. Następnie mikrofon przejęli prowadzący - Nikandra Pyła i Marcin Magier (1c). Na początku wręczono nagrody laureatom konkursu na plakat promujący polską prezydencję w UE. Jury najwyżej oceniło plakat Katarzyny Siwiec, a kolejne miejsca zajęły Klaudia Pikulska i Monika Tetela. Wyróżniono także plakat Agnieszki Kościółek (wszystkie laureatki z 1c).
Następnie Patrycja Gałka i Patrycja Nowak (obie z 2c) wykonały taniec ukraiński, co było nawiązaniem do polityki wschodniej Unii Europejskiej.
Prezentację multimedialną na temat słowa "prezydencja" przedstawili Damian Włusek i Jakub Sitko (1c), a po nich na scenę wkroczyła poezja - Agnieszka Gruszka (2c) wyrecytowała wiersz Czesława Miłosza "Pod koniec dwudziestego wieku".
O instytucji Rady Unii Europejskiej opowiedzieli Adrian Sterna i Mateusz Grzesik (1c), zaś wiersze "Wiara", "Nadzieja", "Miłość" przedstawiły Nikandra Pyła, Ewa Szczygieł i Agnieszka Kościółek (1c).
Unijny budżet to zawsze istotny temat. Do piosenki zespołu Abba pt. "Money, money, money" zatańczyły Patrycja Gałka i Patrycja Nowak, a towarzyszył im Marcin Magier.
Główne zadania prezydencji przedstawili Sebastian Luty i Dawid Ściupidro (1c), a wiersz "Europa" Cz. Miłosza wyrecytowała Agnieszka Gruszka.
W kolejnej prezentacji cele i priorytety, jakie Polska stawia sobie obejmując prezydencję Unii Europejskiej zaprezentowały Ewa Szczygieł i Nikoletta Milewska (1c).
Na hadesowej scenie grupa dziewcząt z klasy 1c: Magdalena Jamrozy, Judyta Kargul, Kamila Maj, Nikoletta Milewska, Aleksandra Ondyczy, Anna Pietras, Klaudia Pikulska, Monika Pragnąca i Marzena Szwajca zaprezentowały taniec "Europa Dance".
Po występie tanecznym odtworzony został film - przesłanie europoseł Róży Thun, w którym podkreśliła wagę polskiej prezydencji i zachęciła młodzież do aktywnego i kreatywnego włączania się do wielu inicjatyw i projektów jakie będą wdrażane w tym czasie.
Na tym zakończyła się część "sceniczna" "Dnia z Prezydencją", ale nie był to koniec atrakcji. Widzowie zostali zaproszeni do kawiarenki "Hacjenda", gdzie czekały przygotowane smakowite potrawy, związane tematycznie z różnymi krajami europejskimi. Wszystkie dania szybko znikały, a goście potwierdzali poprawność wykonania poszczególnych specjałów.
Przy tej okazji nie obyło się bez wspomnień i anegdot z okresu początków działalności Klubu Europejskiego w naszej szkole. Z zainteresowaniem wszyscy wysłuchali opowieści o zabytkowym motocyklu pana Marka Krupy, który wykorzystany został w paradzie Schumana. Wdzięcznym tematem była też słynna piłka, która praktycznie od zawsze jest znakiem rozpoznawczym Klubu Europejskiego przy naszym liceum.
Młodzież biorąca aktywny udział w organizacji imprezy otrzymała upominki i gadżety ufundowane przez Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz książki o tematyce unijnej, ufundowane przez Różę Thun.
Koordynacją projektu zajęli się członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego: Aleksandra Kiereś, Agnieszka Kościółek, Marcin Magier, Judyta Kargul, Nikandra Pyła, Marta Mucha (1c) oraz Patrycja Nowak, Agnieszka Gruszka, Kamil Kiereś i Krzysztof Placek (2c). Opiekę sprawowała Barbara Litwiniuk - opiekun Klubu Europejskiego.
Nagłośnienie imprezy zapewnili Kamil Sodo, Łukasz Przechera i Błażej Cisak (2a) pod opieką Andrzeja Kocerby.
[
fotoreportaż, film]

(Relacja i fotografie: Andrzej Kocerba) [wiadomość oryginalna]

 

Napisany w 24/11/2017, 07:01 przez admin2
kolejna-sesja-rady-powiatu-kazimierskiegoW środę 22 listopada, w budynku dawnej bursy odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu Kazimierskiego. Obrady prowadził przewodniczący Rady Marek Augustyn. W...
Napisany w 12/10/2017, 07:33 przez admin2
nasi-na-festiwalu-paragedonW słoneczną sobotę 30 września na stadionie lekkoatletycznym w Kielcach odbył się Festiwal Aktywności Ruchowej dla Osób Niepełnosprawnych...
Napisany w 26/07/2017, 06:19 przez admin2
powiatowe-obchody-swieta-policji Święto Policji odbywa się 24 lipca i zostało ustanowiono w 1995 roku, po reformie Policji. Święto przypada w rocznicę powołania Policji Państwowej w...
Napisany w 20/07/2017, 07:37 przez admin2
podpisanie-umowy-na-projekt-i-budowe-obwodnicy  W środę, 19 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej nastąpiło oficjalne podpisanie umowy o wykonanie projektu i...
Napisany w 12/07/2017, 11:25 przez admin2
konie-z-szesciu-wojewodztw-w-opatowcuKonie z sześciu województw w Opatowcu   Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich w Opatowcu rozpoczął się 8 lipca. Swoje wierzchowce w...
Napisany w 04/07/2017, 10:50 przez admin
sukces-druhow-z-droejowic-i-sonowic-oraz-pa-z-gabutowa Sukces druhów z Drożejowic i Słonowic oraz pań z Gabułtowa  W niedzielę, 2 lipca na stadionie Sparty odbyły się X Powiatowe Zawody Sportowo...
Napisany w 30/06/2017, 11:42 przez admin
zapraszamy-na-xviii-witokrzyski-modzieowy-championat-koni-maopolskich Zapraszamy na XVIII Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich  
Napisany w 30/06/2017, 11:37 przez admin
2017-06-30-11-37-45Uruchamiamy III nabór wniosków rekrutacyjnych w ramach projektu – „Moja firma mój sukces" W dniach od 10 do 21 lipca 2017 r. prowadzić będziemy nabór...
Napisany w 29/06/2017, 05:55 przez admin
2017-06-23-lo-w-kazimierzy-wielkiej-uroczyste-zakoczenie-roku-szkolnego-2016172017-06-23: LO w Kazimierzy Wielkiej - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/17 Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/17 w Liceum...
Napisany w 27/06/2017, 11:41 przez admin
turnusy-i-terminy-szkolenia-w-ramach-suby-przygotowawczej-na-rok-2017Turnusy i terminy szkolenia w ramach służby przygotowawczej na rok 2017 Szkolenie ochotników w ramach służby przygotowawczej w 2017r. realizowane...
Napisany w 26/06/2017, 12:28 przez admin
spotkanie-integracyjne-w-dps-w-bejscachSpotkanie integracyjne w DPS w Bejscach W dniu 21 czerwca 2017roku w Domu Pomocy Społecznej w Bejscach odbyło się spotkanie integracyjne zorganizowane...
Napisany w 21/06/2017, 12:37 przez admin2
2017-06-21-12-52-07Igrzyska odbyły się w niedzielę, 11 czerwca na obiektach Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łopusznie. Głównym zadaniem igrzysk LZS jest popularyzacja...
Napisany w 20/06/2017, 10:02 przez admin2
uroczysto-nadania-imienia-majora-ludwika-zwolaskiegoUroczystość nadania imienia majora Ludwika Zwolańskiego Na kazimierskim rynku w niedzielę,18 czerwca odbyła się uroczystość nadania 2. kompanii...
Napisany w 12/06/2017, 06:12 przez admin2
800-lat-skalbmierza800 lat Skalbmierza W niedzielę 11 czerwca zakończyły się uroczystości związane z 800. rocznicą pierwszej wzmianki o Skalbmierzu oraz 675-lecia praw...
Napisany w 09/06/2017, 08:41 przez admin2
xi-powiatowe-zawody-pywackie-z-okazji-dnia-dzieckaJuż po raz jedenasty świętowaliśmy Dzień Dziecka na kazimierskim basenie. Frekwencja dopisała. Udział wzięło prawie 100 uczniów począwszy od klasy „0”...
Napisany w 09/06/2017, 08:15 przez admin2
rozmawiali-o-bezpieczestwie-w-powiecie-kazimierskimRozmawiali o bezpieczeństwie w powiecie kazimierskim.  O bezpieczeństwie na terenie powiatu kazimierskiego, o wypadkach i przestępstwach, rozmawiano w...
Napisany w 05/06/2017, 00:00 przez admin
o-g-o-s-z-e-n-i-e-starosty-kazimierskiego O G Ł O S Z E N I E STAROSTY KAZIMIERSKIEGO Na podstawie §10 ust.4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 roku w sprawie systemów...
Napisany w 08/05/2017, 12:25 przez admin2
2017-05-08-12-27-20Jubileusz z ... samochodem w OSP Gabułtów W niedzielę, 7 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Gabułtowie świętowała swe 70-lecie. Splendoru uroczystości...
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline