Starostwo Powiatowe

Zdzisław Pilarski. Panie Starosto, stało się dobrą tradycją, że od kilku lat na przełomie roku, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia korzystamy z gościnnych łamów Głosu Proszowickiego, by podsumować mijający rok, podzielić się z Czytelnikami sukcesami, ale i problemami, jakie są nieuniknione w działalności samorządu. Taka potrzeba jest tym bardziej uzasadniona, że wkraczamy w ostatni rok bieżącej kadencji samorządu powiatowego.

Jan Nowak. Rok 2018 czyli rok najbliższych wyborów samorządowych to równocześnie mały jubileusz samorządności po reaktywacji powiatów.  20 lat istnienia powiatu to równocześnie 20 lat mojej działalności samorządowej a więc również i mój mały jubileusz, bowiem współtworzyłem ten powiat.

Trzy lata kadencji minęło. Wchodzimy w czwarty rok - rok wyborczy, rok trudny i emocjonalny.

Pora więc się rozliczyć, zweryfikować to, co było planowane i wykonane, ale także to, czego nie udało się zrealizować i z jakich przyczyn. Choć wiadomo, że przyczyną w większości przypadków był brak środków finansowych. Ale w świetle tego, że są możliwości pozyskania środków finansowych, nie tylko o pieniądze chodzi. To także pomysł, to także zespół ludzi którzy potrafią poruszać się w gąszczu unijnych przepisów i pozyskać środki na nowe projekty. Nie zmienia to faktu, że rozliczyć się trzeba.

Zanim przejdziemy do oceny, pragnę zwrócić uwagę Czytelników na ważny szczegół. Różnica pomiędzy samorządem powiatowym i gminnym polega głównie na tym, że samorząd powiatowy - w przeciwieństwie do gminnego - ma bardzo mały udział dochodów własnych w budżecie, a także różne od gminy zadania własne.  Nie mając własnych dochodów nie możemy podejmować się spektakularnych zadań inwestycyjnych.

Możemy natomiast być na terenie powiatu kazimierskiego stymulatorem rozwoju gospodarczego. Mimo, że inwestycje nie są finansowane z naszego budżetu, to uczestniczymy w przygotowaniu tych inwestycji i lobbowaniu na ich rzecz. W dzisiejszej rzeczywistości przygotowanie inwestycji zajmuje zazwyczaj więcej czasu, niż ich fizyczna realizacja.

  1. Przejdźmy zatem do oceny konkretnych zadań.
  2. W bieżącej kadencji mamy trzy podstawowe inwestycje.

Pierwsza z nich to modernizacja drogi wojewódzkiej nr 768 na odcinku do granicy z woj. małopolskim wraz z budową obwodnicy Kazimierzy Wielkiej. Dziś mogę powiedzieć że zadanie jest w trakcie realizacji mimo  różnych problemów: protestów mieszkańców, prób podważania decyzji środowiskowej i innych przeszkód. W chwili obecnej wykonywana jest dokumentacja techniczna inwestycji. Wykonuje ją firma, która wygrała przetarg na zasadzie “zaprojektuj i wybuduj”. W połowie lub pod koniec przyszłego roku na budowie powinny się pojawić maszyny przygotowujące teren i rozpocząć prace niwelacyjne. Są niestety środowiska i osoby które za wszelką cenę chcą podważyć celowość tej inwestycji i doprowadzić przynajmniej do opóźnienia prac. Muszę tu podkreślić że chodzi o inwestycję o wartości 40 milionów złotych. Takich pieniędzy Kazimierza Wielka już więcej nie otrzyma.

Trudno powiedzieć jaki będzie następny budżet unijny, jak to się będzie kształtować w związku z breksitem i wewnętrznymi problemami Unii, ale ta inwestycja to jedyna szansa, by rozwiązać obecne problemy komunikacyjne Kazimierzy Wielkiej na dziesiątki lat, dla nas i dla następnych pokoleń. Obwodnica bezkolizyjnie połączy 4 podstawowe kierunki drogowe: Kraków, Busko oraz południowo-wschodnią Polskę i część centralną.

Nie możemy lekkomyślnie zasklepić się w imię doraźnych, partykularnych interesów czy kaprysów.

Przy okazji apeluję do tych wszystkich, którzy w nonszalancki sposób krytykują to zadanie.  Możemy dyskutować o rozwiązaniach szczegółowych, ale generalnie nie ma innego wyjścia, innej alternatywy jak budowa obwodnicy. W długofalowych planach zagospodarowania o obwodnicy w jej obecnym kształcie mówiło się już pół wieku temu. Jeśli nadal będziemy torpedować budowę obwodnicy, zostaniemy w tyle, nie będzie tu żadnych inwestycji , żadnego rozwoju, których podstawowym elementem jest sprawna i rozbudowana sieć dróg.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 roku, a według mojego rozeznania fizyczne rozpoczęcie  prac budowlanych nastąpi  w drugim półroczu 2018 roku.

  1. I oby tak się stało, jako że sieć dróg oraz infrastruktura z nimi związana stymuluje rozwój wielu dziedzin gospodarki, zwłaszcza w niewielkich ośrodkach, jak np. powiat kazimierski. A jakie jest drugie co do ważności zadanie Powiatu Kazimierskiego?
  2. Kolejnym zadaniem inwestycyjnym o którym mówi się już od 2010 roku jest ścieżka rowerowa łącząca aglomerację krakowską na pierwszym etapie z Wiślicą, a w dalszej kolejności z Kielcami. Zabiegaliśmy bardzo, by ścieżka przebiegała przez powiat kazimierski, dzięki czemu moglibyśmy pozyskać tak zwanych turystów jednego dnia, którzy przyjechaliby do Kazimierzy na dzień lub nieco dłużej i ewentualnie przenocowali korzystając z istniejącej bazy noclegowej. Baza taka już powstała w ostatnich latach, ale wymaga dalszego poszerzenia. Na terenie naszego powiatu ścieżka przebiegać będzie po trasie zlikwidowanej kolejki wąskotorowej od miejscowości Lekszyce przez teren gmin Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i Wiślica. Jej łączna długość wyniesie 46 km.

Po wielu latach możemy powiedzieć, że ścieżka przechodzi w standaryzację. Jest gotowa dokumentacja techniczna, podpisywane są umowy realizacyjne z Marszałkiem Województwa. Jest podpisane porozumienie z Gminami gdyż chcę tu podkreślić, że to zadanie Powiat realizuje wspólnie z Gminami: Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i Wiślica w powiecie buskim. Jest to prorozwojowa inwestycja, która moim zdaniem ma kolosalne znaczenie w realizacji naszych planów. Kazimierza Wielka w długofalowych planach zmierza, by stać się  gminą turystyczną i uzdrowiskową, wykorzystującą walory termalne i lecznicze  odkrytych wód, walory geograficzne i przyrodnicze.

Biorąc pod uwagę, że turystyka prozdrowotna staje się coraz bardziej modna i opierając się na wzorcach zachodnich, będziemy coraz częstszymi świadkami tego, że całe rodziny będą szukać coraz to nowych form rekreacji, szczególnie w weekendy, kiedy to mogą się wyrwać z ciasnych blokowisk i coraz groźniejszego smogu zagrażającemu zdrowiu mieszkańcom wielkich aglomeracji. I dla nas turysta jednego dnia z krakowskiej metropolii, odległej zaledwie ok. 50 km jest bardzo realny, ale trzeba mu coś zaoferować. Tą ofertą jest właśnie ścieżka rowerowa i powtarzam to raz jeszcze, że będziemy tą ścieżkę realizowali. W chwili obecnej jest przygotowana specyfikacja przetargowa, bowiem dokumentację techniczną mamy już wykonaną.  Wartość inwestycji to 8,2 mln zł. Z tego 85% są to środki unijne przekazane przez samorząd województwa świętokrzyskiego, pozostałe 15% stanowią środki gmin uczestniczących w projekcie. Powiat Kazimierski jest przy realizacji tego zadania koordynatorem. Ścieżka nasza jest jednym z nielicznych przypadków, kiedy trasa ścieżki nie biegnie obok dróg publicznych, co gwarantuje, że użytkownik nie będzie narażony na wdychanie spalin samochodowych. Ścieżka biegnie wśród pól, łąk i wszystkich walorów przyrodniczych, jakie występują w powiecie kazimierskim i na Ponidziu. Biegnie po trasie dawnej kolejki wąskotorowej a więc omija wzniesienia, nie ma stromych podjazdów i zjazdów, co będzie również korzystne i bezpieczne dla potencjalnych użytkowników - rowerzystów.  Turysta jednego dnia przejeżdżając przez Kazimierzę musi mieć ciekawą ofertę. I jeżeli już budujemy tą ścieżkę,  to musimy ją odpowiednio utrzymać i uzbroić. Trzeba równolegle utworzyć infrastrukturę: punkty obsługi rowerów, miejsca odpoczynku, możliwość spożycia gorącego posiłku, a także miejsca noclegowe jeśli cyklista będzie chciał zatrzymać się u nas dzień, czy dwa dłużej i zapoznać się z miejscowymi atrakcjami, zbiornikiem wodnym na Małoszówce, zalewem, obiektami sportowymi czy zabytkami. Podkreślam - realizacja zadania rozpoczyna się w 2018 roku. 

  1. Panie Starosto, domyślam się, że trzecie zadanie to budowa odkrytego basenu mineralnego na bazie wód siarczkowych i termalnych. O tym, a także o informatyzacji w służbie zdrowia i w geodezji porozmawiamy w drugiej części wywiadu, w styczniu 2018 roku.
  2. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego 2018 Roku pragnę złożyć Czytelnikom Głosu Proszowickiego oraz Mieszkańcom naszych sąsiadujących Powiatów najlepsze życzenia szczęścia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym oraz spełnienia marzeń i osiągnięcia wytyczonych zadań.

 

Ze Starostą Kazimierskim Janem Nowakiem rozmawiał Zdzisław Pilarski

 

Napisany w 16/03/2018, 12:55 przez admin
ostrzezenie-meteorologiczne-nr-12-intensywne-opady-sniegu-zawieje-zamiecie-sniezne Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 12 - intensywne opady śniegu, zawieje/zamiecie śnieżne Zjawisko/stopień zagrożenia: intensywne opady śniegu/1,...
Napisany w 15/03/2018, 14:52 przez admin2
sa-srodki-na-sciezke-edukacyjno-przyrodnicza„Zwiększenie edukacji ekologicznej oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania turystyki na obszary cenne przyrodniczo na terenie Powiatu Kazimierskiego i...
Napisany w 13/03/2018, 08:37 przez admin2
narodowy-dzien-zolnierzy-wykletychDla uczczenia Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej przygotowała pod kierunkiem nauczyciela...
Napisany w 05/03/2018, 07:53 przez admin2
xii-kazimierski-maraton-plywacki-przeszedl-do-historiiNie miał na początku 2018 roku szczęścia do terminów znany kazimierski sportowiec Andrzej Szczepanik. Zamierzał podobnie, jak przed rokiem wystąpić przed...
Napisany w 02/03/2018, 14:06 przez admin2
xii-24-h-maraton-plywackiZapraszamy wszystkie chętne osoby do treningu i wzięcia udziału w kolejnej edycji 24 godzinnego maratonu pływackiego XII 24 GODZINNY MARATON  PŁYWACKI...
Napisany w 19/02/2018, 13:26 przez admin2
o-obchodach-20-lecia-samorzadow-i-100-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci-spotkanie-w-starostwieW środę, 16 lutego Starostwo Powiatowe odwiedziła p. marszałek Agata Binkowska - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, wraz z z-cą dyrektora...
Napisany w 05/02/2018, 10:54 przez admin2
preumowa-na-basen-mineralny-podpisanaW piątek, 2 lutego, w dawnej bursie w Kazimierzy Wielkiej odbyło się uroczyste podpisanie preumowy na dofinansowanie projektu pn. „Wykorzystanie...
Napisany w 01/02/2018, 10:39 przez admin2
spotkanie-noworoczne-sluzb-mundurowych-powiatu-kazimierskiegoW dniu 28 stycznia br. w Skalbmierzu miało miejsce spotkanie noworoczne służb mundurowych powiatu kazimierskiego. Takie spotkania odbywają się corocznie...
Napisany w 01/02/2018, 10:26 przez admin2
miliony-na-wyposazenie-szkol-srednich-w-powiecieW miniony piątek przedstawiciele Powiatu Kazimierskiego podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach umowę dotyczącą projektu  "Podniesienie jakości...
Napisany w 30/01/2018, 13:27 przez admin2
kwalifikacja-wojskowa-2018-w-kazimierzy-wielkiejW dniu 30 stycznia 2018 r. w Kazimierskim Ośrodku Sportowym - na krytej pływalni przy ul. Kościuszki 13 rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa....
Napisany w 26/01/2018, 14:48 przez admin2
ii-czesc-wywiadu-z-kazimierskim-starosta-janem-nowakiem-rozmawia-zdzislaw-pilarskiZP. Panie Starosto, w grudniowym numerze Głosu Proszowickiego, w pierwszej części naszego wywiadu rozmawialiśmy o dwóch najważniejszych inwestycjach...
Napisany w 17/01/2018, 09:20 przez admin2
po-raz-15-kazimierza-zagrala-z-orkiestra26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kazimierzy Wielkiej był jubileuszową, piętnastą edycją kazimierskiego grania z Fundacją Jurka Owsiaka....
Napisany w 16/01/2018, 07:32 przez admin2
noworoczne-spotkanie-organizacji-pozarzadowychW piątek 12 stycznia w sali konferencyjnej restauracji Euforia w Kazimierzy Małej odbyło się spotkanie noworoczne zorganizowane przez Starostwo Powiatowe...
Napisany w 09/01/2018, 14:10 przez admin2
swietokrzyska-karta-senioraPałac Lacon jako pierwszy w powiecie kazimierskim przystąpił do projektu Świętokrzyska Karta Seniora. W poniedziałek 8 stycznia o godzinie 10, w Urzędzie...
Napisany w 09/01/2018, 10:16 przez admin
obwieszczenie-wojewody-swietokrzyskiego z dnia 15 stycznia 2018 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 r. na terenie województwa świętokrzyskiego   Na...
Napisany w 08/01/2018, 07:59 przez admin2
wczesne-wspomaganie-rozwoju-dzieckaInformujemy, że Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cudzynowicach pełni funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno –...
Napisany w 08/01/2018, 07:39 przez admin2
oplatek-stowarzyszenia-zolnierzy-armii-krajowejW piątek, w przeddzień Święta Trzech Króli, Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej spotkało się w restauracji Bajka, by tradycyjnie podzielić się...
Napisany w 22/12/2017, 11:08 przez admin2
oplatek-w-kole-nr-11-zwiazku-zolnierzy-wojska-polskiego-w-kazimierzy-wielkiej20 grudnia br. od godz. 16.00 członkowie Koła nr 11 Związku Żołnierzy WP w Kazimierzy Wielkiej świętowali w restauracji "Bajka" tradycyjny,...
Napisany w 19/12/2017, 13:56 przez admin2
koledowo-i-wigilijnie-w-hali-sportowejW niedzielne popołudnie, 17 grudnia br hala sportowa Kazimierskiego Ośrodka Sportowego od godz. 15.oo rozbrzmiewała kolędami i pastorałkami. Oprócz doznań...
Napisany w 15/12/2017, 12:44 przez admin2
wywiad-jakiego-udzielil-starosta-kazimierski-jan-nowak-dla-glosu-proszowickiegoZdzisław Pilarski. Panie Starosto, stało się dobrą tradycją, że od kilku lat na przełomie roku, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia korzystamy z...
Napisany w 13/12/2017, 09:43 przez admin2
zyczenia-swiateczne-dla-mieszkancow-powiatu
Napisany w 13/12/2017, 09:13 przez admin2
damian-czajka-wsrod-pingwinow-fok-i-sloni-morskichW Kazimierskim Ośrodku Kultury miało miejsce niezwykłe spotkanie z młodym kazimierzaninem, Damianem Czajka - ratownikiem medycznym, ornitologiem i...
Napisany w 11/12/2017, 06:56 przez admin2
xiv-przeglad-tworczosci-jacka-kaczmarskiegoPrzegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego, organizowany przez Kazimierski Ośrodek Kultury we współpracy z NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i...
Napisany w 11/12/2017, 06:34 przez admin2
kazimierskie-amazonki-to-juz-rok-oficjalnej-dzialalnosci„Nie ma rzeczy niemożliwych…” Dnia 8 grudnia 2017 r., w rocznicę inauguracji oficjalnej działalności Kazimierskiego Stowarzyszenia „Amazonki”, odbyła się...
Napisany w 29/11/2017, 11:56 przez admin2
zapraszamy-na-koncert-laureatow-xiv-przegladu-tworczosci-jacka-kaczmarskiegoKazimierski Ośrodek Kultury oraz NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej zapraszają w sobotę, 9 grudnia 2017 r. o godz....
Napisany w 27/11/2017, 14:12 przez admin2
zespol-placowek-szkolno-wychowawczo-rewalidacyjnych-pozyskal-nowe-srodkiHistoria Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach sięga 1971 r. Początkowo placówka mieściła się w Kazimierzy Wielkiej w...
Napisany w 22/11/2017, 14:00 przez admin2
powiat-kazimierski-przygotowany-do-zblizajacej-sie-zimyStarosta Kazimierski Jan Nowak zwołał na dzień 22 listopada 2017r. posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które tym razem odbyło się w...
Napisany w 16/11/2017, 11:31 przez admin2
projekt-samoobrona-kobietSamoobrona Kobiet to projekt bezpłatnych szkoleń, które będą się odbywały w 30 polskich miastach. Najlepsi wojskowi instruktorzy będą uczyli i pokazywali...
Napisany w 15/11/2017, 14:24 przez admin2
stula-ordynariatu-polowego-wojska-polskiego-dla-kapelanaCzłonkowie Koła nr 11 ZZWP z Kazimierzy Wielkiej uczestniczyli w uroczystym akcie przekazania stuły Księdzu Kapelanowi Koła. Uroczystość miała miejsce 12...
Napisany w 13/11/2017, 10:02 przez admin
swieto-niepodleglosci-w-kazimierzy-wielkiejŚwięto Niepodległości w Kazimierzy Wielkiej   Kazimierskie obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zainaugurowała Msza św. w...