Starostwo Powiatowe

Zdzisław Pilarski. Panie Starosto, stało się dobrą tradycją, że od kilku lat na przełomie roku, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia korzystamy z gościnnych łamów Głosu Proszowickiego, by podsumować mijający rok, podzielić się z Czytelnikami sukcesami, ale i problemami, jakie są nieuniknione w działalności samorządu. Taka potrzeba jest tym bardziej uzasadniona, że wkraczamy w ostatni rok bieżącej kadencji samorządu powiatowego.

Jan Nowak. Rok 2018 czyli rok najbliższych wyborów samorządowych to równocześnie mały jubileusz samorządności po reaktywacji powiatów.  20 lat istnienia powiatu to równocześnie 20 lat mojej działalności samorządowej a więc również i mój mały jubileusz, bowiem współtworzyłem ten powiat.

Trzy lata kadencji minęło. Wchodzimy w czwarty rok - rok wyborczy, rok trudny i emocjonalny.

Pora więc się rozliczyć, zweryfikować to, co było planowane i wykonane, ale także to, czego nie udało się zrealizować i z jakich przyczyn. Choć wiadomo, że przyczyną w większości przypadków był brak środków finansowych. Ale w świetle tego, że są możliwości pozyskania środków finansowych, nie tylko o pieniądze chodzi. To także pomysł, to także zespół ludzi którzy potrafią poruszać się w gąszczu unijnych przepisów i pozyskać środki na nowe projekty. Nie zmienia to faktu, że rozliczyć się trzeba.

Zanim przejdziemy do oceny, pragnę zwrócić uwagę Czytelników na ważny szczegół. Różnica pomiędzy samorządem powiatowym i gminnym polega głównie na tym, że samorząd powiatowy - w przeciwieństwie do gminnego - ma bardzo mały udział dochodów własnych w budżecie, a także różne od gminy zadania własne.  Nie mając własnych dochodów nie możemy podejmować się spektakularnych zadań inwestycyjnych.

Możemy natomiast być na terenie powiatu kazimierskiego stymulatorem rozwoju gospodarczego. Mimo, że inwestycje nie są finansowane z naszego budżetu, to uczestniczymy w przygotowaniu tych inwestycji i lobbowaniu na ich rzecz. W dzisiejszej rzeczywistości przygotowanie inwestycji zajmuje zazwyczaj więcej czasu, niż ich fizyczna realizacja.

  1. Przejdźmy zatem do oceny konkretnych zadań.
  2. W bieżącej kadencji mamy trzy podstawowe inwestycje.

Pierwsza z nich to modernizacja drogi wojewódzkiej nr 768 na odcinku do granicy z woj. małopolskim wraz z budową obwodnicy Kazimierzy Wielkiej. Dziś mogę powiedzieć że zadanie jest w trakcie realizacji mimo  różnych problemów: protestów mieszkańców, prób podważania decyzji środowiskowej i innych przeszkód. W chwili obecnej wykonywana jest dokumentacja techniczna inwestycji. Wykonuje ją firma, która wygrała przetarg na zasadzie “zaprojektuj i wybuduj”. W połowie lub pod koniec przyszłego roku na budowie powinny się pojawić maszyny przygotowujące teren i rozpocząć prace niwelacyjne. Są niestety środowiska i osoby które za wszelką cenę chcą podważyć celowość tej inwestycji i doprowadzić przynajmniej do opóźnienia prac. Muszę tu podkreślić że chodzi o inwestycję o wartości 40 milionów złotych. Takich pieniędzy Kazimierza Wielka już więcej nie otrzyma.

Trudno powiedzieć jaki będzie następny budżet unijny, jak to się będzie kształtować w związku z breksitem i wewnętrznymi problemami Unii, ale ta inwestycja to jedyna szansa, by rozwiązać obecne problemy komunikacyjne Kazimierzy Wielkiej na dziesiątki lat, dla nas i dla następnych pokoleń. Obwodnica bezkolizyjnie połączy 4 podstawowe kierunki drogowe: Kraków, Busko oraz południowo-wschodnią Polskę i część centralną.

Nie możemy lekkomyślnie zasklepić się w imię doraźnych, partykularnych interesów czy kaprysów.

Przy okazji apeluję do tych wszystkich, którzy w nonszalancki sposób krytykują to zadanie.  Możemy dyskutować o rozwiązaniach szczegółowych, ale generalnie nie ma innego wyjścia, innej alternatywy jak budowa obwodnicy. W długofalowych planach zagospodarowania o obwodnicy w jej obecnym kształcie mówiło się już pół wieku temu. Jeśli nadal będziemy torpedować budowę obwodnicy, zostaniemy w tyle, nie będzie tu żadnych inwestycji , żadnego rozwoju, których podstawowym elementem jest sprawna i rozbudowana sieć dróg.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 roku, a według mojego rozeznania fizyczne rozpoczęcie  prac budowlanych nastąpi  w drugim półroczu 2018 roku.

  1. I oby tak się stało, jako że sieć dróg oraz infrastruktura z nimi związana stymuluje rozwój wielu dziedzin gospodarki, zwłaszcza w niewielkich ośrodkach, jak np. powiat kazimierski. A jakie jest drugie co do ważności zadanie Powiatu Kazimierskiego?
  2. Kolejnym zadaniem inwestycyjnym o którym mówi się już od 2010 roku jest ścieżka rowerowa łącząca aglomerację krakowską na pierwszym etapie z Wiślicą, a w dalszej kolejności z Kielcami. Zabiegaliśmy bardzo, by ścieżka przebiegała przez powiat kazimierski, dzięki czemu moglibyśmy pozyskać tak zwanych turystów jednego dnia, którzy przyjechaliby do Kazimierzy na dzień lub nieco dłużej i ewentualnie przenocowali korzystając z istniejącej bazy noclegowej. Baza taka już powstała w ostatnich latach, ale wymaga dalszego poszerzenia. Na terenie naszego powiatu ścieżka przebiegać będzie po trasie zlikwidowanej kolejki wąskotorowej od miejscowości Lekszyce przez teren gmin Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i Wiślica. Jej łączna długość wyniesie 46 km.

Po wielu latach możemy powiedzieć, że ścieżka przechodzi w standaryzację. Jest gotowa dokumentacja techniczna, podpisywane są umowy realizacyjne z Marszałkiem Województwa. Jest podpisane porozumienie z Gminami gdyż chcę tu podkreślić, że to zadanie Powiat realizuje wspólnie z Gminami: Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i Wiślica w powiecie buskim. Jest to prorozwojowa inwestycja, która moim zdaniem ma kolosalne znaczenie w realizacji naszych planów. Kazimierza Wielka w długofalowych planach zmierza, by stać się  gminą turystyczną i uzdrowiskową, wykorzystującą walory termalne i lecznicze  odkrytych wód, walory geograficzne i przyrodnicze.

Biorąc pod uwagę, że turystyka prozdrowotna staje się coraz bardziej modna i opierając się na wzorcach zachodnich, będziemy coraz częstszymi świadkami tego, że całe rodziny będą szukać coraz to nowych form rekreacji, szczególnie w weekendy, kiedy to mogą się wyrwać z ciasnych blokowisk i coraz groźniejszego smogu zagrażającemu zdrowiu mieszkańcom wielkich aglomeracji. I dla nas turysta jednego dnia z krakowskiej metropolii, odległej zaledwie ok. 50 km jest bardzo realny, ale trzeba mu coś zaoferować. Tą ofertą jest właśnie ścieżka rowerowa i powtarzam to raz jeszcze, że będziemy tą ścieżkę realizowali. W chwili obecnej jest przygotowana specyfikacja przetargowa, bowiem dokumentację techniczną mamy już wykonaną.  Wartość inwestycji to 8,2 mln zł. Z tego 85% są to środki unijne przekazane przez samorząd województwa świętokrzyskiego, pozostałe 15% stanowią środki gmin uczestniczących w projekcie. Powiat Kazimierski jest przy realizacji tego zadania koordynatorem. Ścieżka nasza jest jednym z nielicznych przypadków, kiedy trasa ścieżki nie biegnie obok dróg publicznych, co gwarantuje, że użytkownik nie będzie narażony na wdychanie spalin samochodowych. Ścieżka biegnie wśród pól, łąk i wszystkich walorów przyrodniczych, jakie występują w powiecie kazimierskim i na Ponidziu. Biegnie po trasie dawnej kolejki wąskotorowej a więc omija wzniesienia, nie ma stromych podjazdów i zjazdów, co będzie również korzystne i bezpieczne dla potencjalnych użytkowników - rowerzystów.  Turysta jednego dnia przejeżdżając przez Kazimierzę musi mieć ciekawą ofertę. I jeżeli już budujemy tą ścieżkę,  to musimy ją odpowiednio utrzymać i uzbroić. Trzeba równolegle utworzyć infrastrukturę: punkty obsługi rowerów, miejsca odpoczynku, możliwość spożycia gorącego posiłku, a także miejsca noclegowe jeśli cyklista będzie chciał zatrzymać się u nas dzień, czy dwa dłużej i zapoznać się z miejscowymi atrakcjami, zbiornikiem wodnym na Małoszówce, zalewem, obiektami sportowymi czy zabytkami. Podkreślam - realizacja zadania rozpoczyna się w 2018 roku. 

  1. Panie Starosto, domyślam się, że trzecie zadanie to budowa odkrytego basenu mineralnego na bazie wód siarczkowych i termalnych. O tym, a także o informatyzacji w służbie zdrowia i w geodezji porozmawiamy w drugiej części wywiadu, w styczniu 2018 roku.
  2. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego 2018 Roku pragnę złożyć Czytelnikom Głosu Proszowickiego oraz Mieszkańcom naszych sąsiadujących Powiatów najlepsze życzenia szczęścia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym oraz spełnienia marzeń i osiągnięcia wytyczonych zadań.

 

Ze Starostą Kazimierskim Janem Nowakiem rozmawiał Zdzisław Pilarski

 

Napisany w 15/01/2019, 13:14 przez admin
45-307-zlotych-rekordowy-final-wosp-w-kazimierzy-wielkiej45 307 złotych – rekordowy Finał WOŚP w Kazimierzy Wielkiej   "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha” – to...
Napisany w 15/01/2019, 13:13 przez admin
ostrzezenie-meteorologiczne-nr-7Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 7 Nazwa biura IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie Zjawisko/stopień zagrożenia Opady marznące/ 1 Obszar...
Napisany w 11/01/2019, 14:29 przez admin2
koncert-z-serduszkiemW Finałową niedzielę, 13 stycznia br. wcześniej niż w ubiegłych latach, bo już o godz. 13.00   w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury...
Napisany w 02/01/2019, 13:18 przez admin
sesja-budzetowa-w-powiecie-kazimierskimSesja budżetowa w Powiecie Kazimierskim W piątek, 28 grudnia ub. roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się III sesja Rady Powiatu...
Napisany w 19/12/2018, 09:47 przez admin
swiateczna-paczka„Świąteczna paczka” Już po raz kolejny w okresie Świąt Bożego Narodzenia władze Powiatu Kazimierskiego wraz z pracownikami Starostwa...
Napisany w 17/12/2018, 07:14 przez admin2
zyczenia-swiateczne-dla-mieszkancow-powiatu-2Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzą władze Powiatu.  
Napisany w 17/12/2018, 07:05 przez admin2
tradycyjny-zolnierski-oplatek-w-bajce14 grudnia br. o godz. 12.00 członkowie Koła nr 11 Związku Żołnierzy WP w Kazimierzy Wielkiej spotkali się na zebraniu sprawozdawczym, podsumowującym...
Napisany w 11/12/2018, 09:00 przez admin2
xv-jubileuszowy-przeglad-tworczosci-jacka-kaczmarskiegoW sobotę, 8 grudnia 2018 r. odbył się w Kazimierskim Ośrodku Kultury XV Jubileuszowy Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego, poświęcony pamięci...
Napisany w 10/12/2018, 14:25 przez admin2
ostrzezenie-meteorologiczne-nr-64-oblodzenie WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 64 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz. 13:19 dnia 10.12.2018 Zjawisko/Stopień...
Napisany w 10/12/2018, 13:36 przez admin2
chron-przed-grypa-siebie-i-innychCo robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych. Zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciw grypie, a ponadto: a)...
Napisany w 10/12/2018, 12:47 przez admin2
reyada-2018-w-bibliotece"REYADA 2018 – święto patrona biblioteki", czyli cykl wydarzeń mających na celu popularyzację działalności biblioteki wśród mieszkańców Kazimierzy...
Napisany w 10/12/2018, 12:45 przez admin2
spotkanie-wigilijne-stowarzyszenia-kazimierskie-amazonkiSpotkanie Wigilijne Stowarzyszenia Kazimierskie Amazonki odbyło się 7 grudnia 2018r. w Restauracji Lacon w Kazimierzy Wielkiej. Było to już trzecie...
Napisany w 05/12/2018, 05:48 przez admin
xv-przeglad-tworczosci-jacka-kaczmarskiegoXV Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego w 37 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 
Napisany w 04/12/2018, 12:42 przez admin
ii-sesja-nowej-rady-powiatu-kazimierskiegoII sesja nowej Rady Powiatu Kazimierskiego W dwa tygodnie po pierwszej, organizacyjnej sesji nowej Rady Powiatu Kazimierskiego, radni spotkali się 3...
Napisany w 21/11/2018, 09:01 przez admin
i-sesja-nowej-rady-powiatu-kazimierskiegoI sesja nowej Rady Powiatu Kazimierskiego W poniedziałek, 19 listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się pierwsza, organizacyjna...
Napisany w 20/11/2018, 10:07 przez admin2
studenckie-plenery-2018Otwarcie cyklicznej wystawy poplenerowej „Studenckie plenery 2018” Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace studenckie wykonane podczas plenerów...
Napisany w 15/11/2018, 13:57 przez admin2
kazimierskie-obchody-100-rocznicy-odzyskania-niepodleglosciW Kazimierzy Wielkiej 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę miało bardzo uroczysty charakter i bogatą oprawę. W niedzielę, 11 listopada obchody...
Napisany w 13/11/2018, 14:28 przez admin2
ssp-w-wielgusie-ma-patrona-ks-kan-andrzeja-biernackiegoKs. Andrzej Biernacki urodził się w 1932 roku w Chrząstowie koło Koniecpola. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w...
Napisany w 13/11/2018, 07:58 przez admin
ogloszenie-starosty-kazimierskiego-2 Na podstawie § 10 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich...
Napisany w 31/10/2018, 12:40 przez admin2
powiatowi-samorzadowcy-uczcili-pamiec-bohaterowNiemal na każdym polskim cmentarzu znajdują się historyczne żołnierskie groby. Spoczywają w nich powstańcy listopadowi, styczniowi, a także żołnierze...
Napisany w 23/10/2018, 09:02 przez admin
zloty-jubileusz-ssp-nr-3-im-jana-pawla-iiObchody 50-lecia "trójki" zainaugurowała uroczysta Msza Św. w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego. Koncelebrze przewodniczył biskup pomocniczy diecezji...
Napisany w 19/10/2018, 09:48 przez admin2
wczoraj-odwiert-dzisiaj-basen-jutro-uzdrowiskoInformacja o odkryciu wód geotermalnych w rejonie Kazimierzy Wielkiej jest powszechnie znana wśród mieszkańców miasta i gminy od lat 60-tych XX wieku,...
Napisany w 18/10/2018, 12:35 przez admin
pozegnalna-sesja-rady-powiatu-kazimierskiegoW czwartek, 18 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej odbyła się pożegnalna sesja Rady Powiatu kadencji 2014 -...
Napisany w 15/10/2018, 11:06 przez admin
spotkanie-w-starostwie-z-okazji-dnia-edukacji-narodowej  W piątek, 12 października Starosta Kazimierski Jan Nowak zaprosił dyrektorów szkół średnich z terenu powiatu na spotkanie z okazji Dnia Edukacji...
Napisany w 15/10/2018, 09:05 przez admin
zloty-jubileusz-mlodziezowego-klubu-hadesW sobotę, 6 października 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej uroczyście obchodzono 50. urodziny...
Napisany w 05/10/2018, 12:40 przez admin
uroczyste-obchody-20-lecia-powiatu-kazimierskiego-polaczone-z-promocja-monografii-powiatuW czwartek, 4 października w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość 20. rocznicy powołania Powiatu Kazimierskiego. Na...
Napisany w 02/10/2018, 14:09 przez admin2
vi-kazimierski-bieg-szlakiem-megalitowJuż po raz szósty Kazimierski Ośrodek Sportowy zorganizował w ostatnią niedzielę września Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów. W tegorocznym  Biegu...
Napisany w 01/10/2018, 18:31 przez admin
zaproszenie-na-uroczyste-odsloniecie-pomnika-14-10-2018-godzina-12-00 Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie pomnika 14-10-2018 godzina 12:00 więcej na...
Napisany w 27/09/2018, 07:02 przez admin
v-mistrzostwa-polski-geodetow-w-tenisie-stolowym-2018W dniach 22-23 września w hali sportowej KOS w Kazimierzy Wielkiej odbyły się V Mistrzostwa Polski Geodetów w Tenisie Stołowym. Piąta edycja tej imprezy...
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline