Starostwo Powiatowe

Zdzisław Pilarski. Panie Starosto, stało się dobrą tradycją, że od kilku lat na przełomie roku, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia korzystamy z gościnnych łamów Głosu Proszowickiego, by podsumować mijający rok, podzielić się z Czytelnikami sukcesami, ale i problemami, jakie są nieuniknione w działalności samorządu. Taka potrzeba jest tym bardziej uzasadniona, że wkraczamy w ostatni rok bieżącej kadencji samorządu powiatowego.

Jan Nowak. Rok 2018 czyli rok najbliższych wyborów samorządowych to równocześnie mały jubileusz samorządności po reaktywacji powiatów.  20 lat istnienia powiatu to równocześnie 20 lat mojej działalności samorządowej a więc również i mój mały jubileusz, bowiem współtworzyłem ten powiat.

Trzy lata kadencji minęło. Wchodzimy w czwarty rok - rok wyborczy, rok trudny i emocjonalny.

Pora więc się rozliczyć, zweryfikować to, co było planowane i wykonane, ale także to, czego nie udało się zrealizować i z jakich przyczyn. Choć wiadomo, że przyczyną w większości przypadków był brak środków finansowych. Ale w świetle tego, że są możliwości pozyskania środków finansowych, nie tylko o pieniądze chodzi. To także pomysł, to także zespół ludzi którzy potrafią poruszać się w gąszczu unijnych przepisów i pozyskać środki na nowe projekty. Nie zmienia to faktu, że rozliczyć się trzeba.

Zanim przejdziemy do oceny, pragnę zwrócić uwagę Czytelników na ważny szczegół. Różnica pomiędzy samorządem powiatowym i gminnym polega głównie na tym, że samorząd powiatowy - w przeciwieństwie do gminnego - ma bardzo mały udział dochodów własnych w budżecie, a także różne od gminy zadania własne.  Nie mając własnych dochodów nie możemy podejmować się spektakularnych zadań inwestycyjnych.

Możemy natomiast być na terenie powiatu kazimierskiego stymulatorem rozwoju gospodarczego. Mimo, że inwestycje nie są finansowane z naszego budżetu, to uczestniczymy w przygotowaniu tych inwestycji i lobbowaniu na ich rzecz. W dzisiejszej rzeczywistości przygotowanie inwestycji zajmuje zazwyczaj więcej czasu, niż ich fizyczna realizacja.

  1. Przejdźmy zatem do oceny konkretnych zadań.
  2. W bieżącej kadencji mamy trzy podstawowe inwestycje.

Pierwsza z nich to modernizacja drogi wojewódzkiej nr 768 na odcinku do granicy z woj. małopolskim wraz z budową obwodnicy Kazimierzy Wielkiej. Dziś mogę powiedzieć że zadanie jest w trakcie realizacji mimo  różnych problemów: protestów mieszkańców, prób podważania decyzji środowiskowej i innych przeszkód. W chwili obecnej wykonywana jest dokumentacja techniczna inwestycji. Wykonuje ją firma, która wygrała przetarg na zasadzie “zaprojektuj i wybuduj”. W połowie lub pod koniec przyszłego roku na budowie powinny się pojawić maszyny przygotowujące teren i rozpocząć prace niwelacyjne. Są niestety środowiska i osoby które za wszelką cenę chcą podważyć celowość tej inwestycji i doprowadzić przynajmniej do opóźnienia prac. Muszę tu podkreślić że chodzi o inwestycję o wartości 40 milionów złotych. Takich pieniędzy Kazimierza Wielka już więcej nie otrzyma.

Trudno powiedzieć jaki będzie następny budżet unijny, jak to się będzie kształtować w związku z breksitem i wewnętrznymi problemami Unii, ale ta inwestycja to jedyna szansa, by rozwiązać obecne problemy komunikacyjne Kazimierzy Wielkiej na dziesiątki lat, dla nas i dla następnych pokoleń. Obwodnica bezkolizyjnie połączy 4 podstawowe kierunki drogowe: Kraków, Busko oraz południowo-wschodnią Polskę i część centralną.

Nie możemy lekkomyślnie zasklepić się w imię doraźnych, partykularnych interesów czy kaprysów.

Przy okazji apeluję do tych wszystkich, którzy w nonszalancki sposób krytykują to zadanie.  Możemy dyskutować o rozwiązaniach szczegółowych, ale generalnie nie ma innego wyjścia, innej alternatywy jak budowa obwodnicy. W długofalowych planach zagospodarowania o obwodnicy w jej obecnym kształcie mówiło się już pół wieku temu. Jeśli nadal będziemy torpedować budowę obwodnicy, zostaniemy w tyle, nie będzie tu żadnych inwestycji , żadnego rozwoju, których podstawowym elementem jest sprawna i rozbudowana sieć dróg.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 roku, a według mojego rozeznania fizyczne rozpoczęcie  prac budowlanych nastąpi  w drugim półroczu 2018 roku.

  1. I oby tak się stało, jako że sieć dróg oraz infrastruktura z nimi związana stymuluje rozwój wielu dziedzin gospodarki, zwłaszcza w niewielkich ośrodkach, jak np. powiat kazimierski. A jakie jest drugie co do ważności zadanie Powiatu Kazimierskiego?
  2. Kolejnym zadaniem inwestycyjnym o którym mówi się już od 2010 roku jest ścieżka rowerowa łącząca aglomerację krakowską na pierwszym etapie z Wiślicą, a w dalszej kolejności z Kielcami. Zabiegaliśmy bardzo, by ścieżka przebiegała przez powiat kazimierski, dzięki czemu moglibyśmy pozyskać tak zwanych turystów jednego dnia, którzy przyjechaliby do Kazimierzy na dzień lub nieco dłużej i ewentualnie przenocowali korzystając z istniejącej bazy noclegowej. Baza taka już powstała w ostatnich latach, ale wymaga dalszego poszerzenia. Na terenie naszego powiatu ścieżka przebiegać będzie po trasie zlikwidowanej kolejki wąskotorowej od miejscowości Lekszyce przez teren gmin Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i Wiślica. Jej łączna długość wyniesie 46 km.

Po wielu latach możemy powiedzieć, że ścieżka przechodzi w standaryzację. Jest gotowa dokumentacja techniczna, podpisywane są umowy realizacyjne z Marszałkiem Województwa. Jest podpisane porozumienie z Gminami gdyż chcę tu podkreślić, że to zadanie Powiat realizuje wspólnie z Gminami: Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i Wiślica w powiecie buskim. Jest to prorozwojowa inwestycja, która moim zdaniem ma kolosalne znaczenie w realizacji naszych planów. Kazimierza Wielka w długofalowych planach zmierza, by stać się  gminą turystyczną i uzdrowiskową, wykorzystującą walory termalne i lecznicze  odkrytych wód, walory geograficzne i przyrodnicze.

Biorąc pod uwagę, że turystyka prozdrowotna staje się coraz bardziej modna i opierając się na wzorcach zachodnich, będziemy coraz częstszymi świadkami tego, że całe rodziny będą szukać coraz to nowych form rekreacji, szczególnie w weekendy, kiedy to mogą się wyrwać z ciasnych blokowisk i coraz groźniejszego smogu zagrażającemu zdrowiu mieszkańcom wielkich aglomeracji. I dla nas turysta jednego dnia z krakowskiej metropolii, odległej zaledwie ok. 50 km jest bardzo realny, ale trzeba mu coś zaoferować. Tą ofertą jest właśnie ścieżka rowerowa i powtarzam to raz jeszcze, że będziemy tą ścieżkę realizowali. W chwili obecnej jest przygotowana specyfikacja przetargowa, bowiem dokumentację techniczną mamy już wykonaną.  Wartość inwestycji to 8,2 mln zł. Z tego 85% są to środki unijne przekazane przez samorząd województwa świętokrzyskiego, pozostałe 15% stanowią środki gmin uczestniczących w projekcie. Powiat Kazimierski jest przy realizacji tego zadania koordynatorem. Ścieżka nasza jest jednym z nielicznych przypadków, kiedy trasa ścieżki nie biegnie obok dróg publicznych, co gwarantuje, że użytkownik nie będzie narażony na wdychanie spalin samochodowych. Ścieżka biegnie wśród pól, łąk i wszystkich walorów przyrodniczych, jakie występują w powiecie kazimierskim i na Ponidziu. Biegnie po trasie dawnej kolejki wąskotorowej a więc omija wzniesienia, nie ma stromych podjazdów i zjazdów, co będzie również korzystne i bezpieczne dla potencjalnych użytkowników - rowerzystów.  Turysta jednego dnia przejeżdżając przez Kazimierzę musi mieć ciekawą ofertę. I jeżeli już budujemy tą ścieżkę,  to musimy ją odpowiednio utrzymać i uzbroić. Trzeba równolegle utworzyć infrastrukturę: punkty obsługi rowerów, miejsca odpoczynku, możliwość spożycia gorącego posiłku, a także miejsca noclegowe jeśli cyklista będzie chciał zatrzymać się u nas dzień, czy dwa dłużej i zapoznać się z miejscowymi atrakcjami, zbiornikiem wodnym na Małoszówce, zalewem, obiektami sportowymi czy zabytkami. Podkreślam - realizacja zadania rozpoczyna się w 2018 roku. 

  1. Panie Starosto, domyślam się, że trzecie zadanie to budowa odkrytego basenu mineralnego na bazie wód siarczkowych i termalnych. O tym, a także o informatyzacji w służbie zdrowia i w geodezji porozmawiamy w drugiej części wywiadu, w styczniu 2018 roku.
  2. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego 2018 Roku pragnę złożyć Czytelnikom Głosu Proszowickiego oraz Mieszkańcom naszych sąsiadujących Powiatów najlepsze życzenia szczęścia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym oraz spełnienia marzeń i osiągnięcia wytyczonych zadań.

 

Ze Starostą Kazimierskim Janem Nowakiem rozmawiał Zdzisław Pilarski

 

Napisany w 15/10/2018, 11:06 przez admin
spotkanie-w-starostwie-z-okazji-dnia-edukacji-narodowej  W piątek, 12 października Starosta Kazimierski Jan Nowak zaprosił dyrektorów szkół średnich z terenu powiatu na spotkanie z okazji Dnia Edukacji...
Napisany w 15/10/2018, 09:05 przez admin
zloty-jubileusz-mlodziezowego-klubu-hadesW sobotę, 6 października 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej uroczyście obchodzono 50. urodziny...
Napisany w 05/10/2018, 12:40 przez admin
uroczyste-obchody-20-lecia-powiatu-kazimierskiego-polaczone-z-promocja-monografii-powiatuW czwartek, 4 października w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość 20. rocznicy powołania Powiatu Kazimierskiego. Na...
Napisany w 02/10/2018, 14:09 przez admin2
vi-kazimierski-bieg-szlakiem-megalitowJuż po raz szósty Kazimierski Ośrodek Sportowy zorganizował w ostatnią niedzielę września Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów. W tegorocznym  Biegu...
Napisany w 01/10/2018, 18:31 przez admin
zaproszenie-na-uroczyste-odsloniecie-pomnika-14-10-2018-godzina-12-00 Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie pomnika 14-10-2018 godzina 12:00 więcej na...
Napisany w 27/09/2018, 07:02 przez admin
v-mistrzostwa-polski-geodetow-w-tenisie-stolowym-2018W dniach 22-23 września w hali sportowej KOS w Kazimierzy Wielkiej odbyły się V Mistrzostwa Polski Geodetów w Tenisie Stołowym. Piąta edycja tej imprezy...
Napisany w 26/09/2018, 07:42 przez admin
druzynowe-mistrzostwa-ksiezy-archidiecezji-krakowskiej-w-tenisie-24-wrzesnia-2018Drużynowe Mistrzostwa Księży Archidiecezji Krakowskiej w Tenisie - 24 września 2018 "Sana in corpore sano, mens sana" - w wolnym tłumaczeniu "W zdrowym...
Napisany w 18/09/2018, 13:25 przez admin2
sztandar-dla-jednostki-strzeleckiej-nr-2130-w-czarnocinieUroczystość nadania sztandaru Jednostce Strzeleckiej numer 2130 imienia gen. Bronisława  Kwiatkowskiego w Czarnocinie, zainaugurowała polowa msza święta...
Napisany w 14/09/2018, 13:39 przez admin2
pozegnanie-lata-w-rpotPod koniec rekordowo gorącego tegorocznego lata - na tydzień przed nadejściem kalendarzowej jesieni, dzieci i młodzież z kazimierskich placówek...
Napisany w 07/09/2018, 09:11 przez admin
rozpoczecie-roku-szkolnego-w-kazimierskim-loOficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19 odbyło się tradycyjnie w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Uroczystość zgromadziła uczniów, dyrekcję i...
Napisany w 29/08/2018, 11:44 przez admin
mozesz-juz-zostac-zolnierzem-obrony-terytorialnej  Jeżeli jesteś osobą zdrową, sprawną fizycznie, posiadającą obywatelstwo polskie oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe i pragniesz wziąć na...
Napisany w 28/08/2018, 06:24 przez admin
dozynki-powiatu-kazimierskiego-w-strugach-deszczuTegoroczne kazimierskie Dożynki Powiatowe 2018 odbyły się niedzielnym popołudniem i wieczorem 26 sierpnia w Czarnocinie. Dożynki miały przy tym również...
Napisany w 24/08/2018, 06:25 przez admin
kazimierskie-dozynki-gminne-w-plechowieKazimierskie Dożynki Gminne w Plechowie   Tegoroczne kazimierskie Święto Plonów, gospodarzem którego było sołectwo w Plechowie, zainaugurowała...
Napisany w 22/08/2018, 11:42 przez admin
polskie-to-bylo-zwyciestwoPolskie to było zwycięstwo           W dniu 17 sierpnia br. członkowie Koła nr 11 Związku Żołnierzy WP...
Napisany w 20/08/2018, 07:07 przez admin
powiatowo-gminne-dozynki-w-czarnocinie-26-sierpnia-2018r
Napisany w 31/07/2018, 13:11 przez admin2
promocja-ksiazki-jozefa-belskiego-ostatnie-dni„74 lata temu 27 lipca 1944 roku miejscowa placówka Armii Krajowej rozbroiła bez strzału posterunek żandarmerii ukraińskiej stacjonujący w dzisiejszej...
Napisany w 31/07/2018, 13:09 przez admin2
74-rocznica-utworzenia-kazimiersko-proszowickiej-rzeczypospolitej-partyzanckiejW niedzielę, 29 lipca organizacje kombatanckie i władze samorządowe spotkały się pod szkołą nr 1, gdzie 24 lata temu wmurowana została tablica...
Napisany w 30/07/2018, 13:57 przez admin2
130-lat-w-sluzbie-swietego-floriana130. rocznicę założenia obchodzi Ochotnicza Straż Pożarna w Opatowcu - jedna najstarszych w regionie świętokrzyskim i w Polsce jednostek ochotniczych....
Napisany w 27/07/2018, 06:04 przez admin2
uroczyste-odsloniecie-tablicy-pamiatkowej22 lipca 2018 roku przy Urzędzie Gminy w Czarnocinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Rozbrojenie Posterunku Żandarmerii...
Napisany w 26/07/2018, 13:21 przez admin2
powiatowe-swieto-policjiW niedzielę, 22 lipca w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej odprawiona została uroczysta msza święta w intencji...
Napisany w 25/07/2018, 13:20 przez admin2
xii-miedzynarodowe-dni-kazimierzy-wielkiejTegoroczne Dni Kazimierzy Wielkiej odbyły się w sobotę, 21 lipca na stadionie MLKS Sparta. Rozpoczął je hejnał Kazimierzy Wielkiej, potem do akcji...
Napisany w 11/07/2018, 10:55 przez admin2
zostan-zolnierzem-obrony-terytorialnejJeżeli jesteś osobą zdrową, sprawną fizycznie, posiadającą obywatelstwo polskie oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe i pragniesz wziąć na swoje barki...
Napisany w 11/07/2018, 10:49 przez admin2
zrob-pierwszy-krok-do-zawodowej-sluzby-wojskowejWojskowa Komenda Uzupełnień w Busku-Zdroju informuje o rozpoczęciu naboru do przygotowawczej służby wojskowej.    
Napisany w 03/07/2018, 12:27 przez admin2
700-lat-donos-gala-finalowa30 czerwca 2018 r. zapisze się w historii Donos jako wielkie święto wsi. Mszą św. odprawioną przez ks. proboszcza Janusza Mularza w intencji wszystkich...
Napisany w 20/06/2018, 10:30 przez admin2
piknik-bez-barierW poranny czwartek, 14 czerwca, oczy wszystkich uczniów i nauczycieli Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Cudzynowicach skierowane...
Napisany w 19/06/2018, 11:38 przez admin2
promocja-monografii-wsi-donosyW sobotni wieczór, 16 czerwca 2018 r., w świetlicy wiejskiej w Donosach miała miejsce promocja książki "Nasza wieś Donosy" autorstwa Jadwigi...
Napisany w 13/06/2018, 11:56 przez admin2
gala-patriotyczna-w-lo-w-kazimierzy-wielkiejJubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości to czas refleksji nad przeszłością. Wydarzenia sprzed niemal stulecia to ważny punkt...
Napisany w 12/06/2018, 11:46 przez admin
viii-rajd-zabytkowych-pojazdow-szlakiem-wazy-z-bronocicBurmistrz miasta i gminy działoszyce Automobilklub Kielecki - koło w Kazimierzy Wielkiej, Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Działoszycach Rada...
Napisany w 11/06/2018, 13:13 przez admin2
jubileusz-90-lecia-kazimierskiej-jedynkiSamorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Hugona Kołłątaja obchodziła uroczyście i z dużym rozmachem swoje 90-lecie. W piątek, 8 czerwca o godz. 10.00 w...
Napisany w 24/05/2018, 09:39 przez admin
relacja-z-xv-rajdu-pojazdow-zabytkowych-szlakiem-republiki-partyzanckiejRelacja z XV Rajdu Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej Fiat, mercedes, ford, volkswagen, MG, opel, citroen, a także warszawa,...
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline