W poniedziałek ruszyła Powiatowa Komisja Lekarska w powiecie kazimierskim. To tu rodzą się najzdrowsi żołnierze na Ponidziu

.

alt alt

Wezwania do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Kazimierzy Wielkiej otrzymało w tym roku nieco ponad 300 mężczyzn. Oprócz rocznika podstawowego (1992) przed komisją staną także starsze roczniki oraz panie.

Uroczystego Rozpoczęcia pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej w Kazimierzy Wielkiej dokonał gospodarz terenu v-ce Starosta Powiatu Kazimierskiego Michał Bucki wraz z burmistrzem Waldemarem Trzaską.

Powiatowa Komisja Lekarska, której pracami kieruje Kazimierz Pietrzyk, internista, oceni ich przydatność do pełnienia służby wojskowej. Zgodnie z tradycją, rozpoczęła największa z gmin - Kazimierza Wielka. 11 kwietnia przyjdzie kolej na Skalbmierz, 13 kwietnia na Bejsce, 14 kwietnia Opatowiec, 15 kwietnia Czarnocin, oraz 19 kwietnia na kobiety. W tym roku poraz pierwszy prace Powiatowej Komisji Lekarskiej prowadzone są w budynku Kazimierskiego Ośrodka Sportowego przy ul. Kościuszki 13.

Przedstawicielem Wojskowego Komendanta Uzupełnień Uzupełnień Busku Zdroju jest Szef Wydziału Rekrutacji mjr Waldemar Sroka który przeznacza osoby podlegające kwalifikacji wojskowej  do różnych form służby wojskowej. Z ramienia Starosty Powiatowego pracami  kieruje kierownik Wydziału Organizacyjnego     Jacek  Sambór.

Najwięcej, bo prawie połowę (150) stanowią osoby poddane kwalifikacji wojskowej z gminy Kazimierza Wielka, z gminy Skalbmierz 48 osób, z gminy Bejsce 30 osób, z gminy Czarnocin 48 osób. Najmniej - 26 osób pochodzi z gminy Opatowiec.

Powiat Kazimierski ma najwyższy wskaźnik przyznanych kategorii zdrowia A na Ponidziu. W 2010 roku wyniósł 89,6 procenta. W latach wcześniejszych przekraczał regularnie 90 procent, co dawało naszym poborowym pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim, a nawet w Polsce! Gdzie leży klucz do sukcesu?

PANIE DO ARMII
- Osoby stające do kwalifikacji wojskowej to młodzi ludzie mieszkający głównie na terenach wiejskich. Czyste powietrze, aktywny tryb życia, często praca na roli dobrze wpływają na stan zdrowia, na ich tężyznę fizyczną - zaznacza doktor Kazimierz Pietrzyk. - Badania komisji prowadzone są rzetelnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości kierujemy na ekspertyzy do specjalistów.

Ostatni dzień kwalifikacji wojskowej zarezerwowano dla kobiet. To pielęgniarki, studentki bądź absolwentki szkół o profilu medycznym. Wezwania otrzymały dwie poborowe - z Kazimierzy Wielkiej i Czarnocina. Jeśli przejdą pomyślnie test przed komisją, zasilą korpus medyczny Wojska Polskiego.