Starostwo Powiatowe

Młodzież Niepublicznego Technikum ZDZ w Kazimierzy Wielkiej powróciła z Włoch

zdzgal

20 kwietnia 2014 r. 20 uczniów z klas II i III Technikum w Kazimierzy Wielkiej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach powróciło z czterotygodniowego stażu z Włoch z miejscowości Rimini i Riccione położonych nad Morzem Adriatyckim. Młodzież kształcąca się w zawodach gastronomicznych zgłębiła tajniki włoskiej kuchni i gastronomii, a uczniowie technikum budownictwa zapoznali się z technologiami stosowanymi we włoskim budownictwie.

Był to już piąty wyjazd młodzieży z kazimierskich szkół ZDZ na zagraniczne praktyki w ramach programu Leonardo da Vinci i podobnie jak poprzednie wyjazdy, na pewno ten będzie również mile wspominany przez uczniów.

Praktyki zagraniczne organizowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego dla młodzieży szkolnej, są realizowane w ramach projektów finansowanych przez program Unii Europejskiej - Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”, a ten projekt dofinansowany był przez Europejski Fundusz Społeczny – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Realizując projekt pt. „Włoskie tradycje kulinarne i doświadczenia budowlane wykorzystajmy w Polsce” młodzież odbyła praktyki w przedsiębiorstwach budowlanych i zakładach gastronomicznych w rejonie Rimini i Riccione, i mogła zapoznać się z funkcjonowaniem włoskiej gospodarki. Czas trwania praktyk oraz program stażu jest zgodny z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej dla zawodów, w którym kształcą się uczniowie. Młodzież miała zagwarantowany transport, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie oraz pełną opiekę pedagogiczną, zarówno nauczycieli ze szkół ZDZ, którzy dbają o uczniów przez cały okres odbywania stażu - od dnia wyjazdu, aż do powrotu do szkoły, jak i pedagogów i opiekunów praktyk z kraju goszczącego. Przed wyjazdem stażyści uczestniczyli w specjalnym, wielogodzinnym kursie z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, ułatwiającym pobyt za granicą.

Firma Sistema Turismo, która była instytucją goszczącą zapewniła nam bardzo dobre warunki odbycia stażu w oparciu o bazę miejscowych i okolicznych hoteli i zakładów gastronomicznych, a także firm budowlanych. Wyjazd młodzieży za granicę, to nie tylko nauka. Programy pobytu obejmują poznanie atrakcji turystycznych, kultury, walorów turystycznych, historycznych i gospodarczych, odmiennych zwyczajów, tradycji i mieszkańców zagranicznych krajów i regionów. Młodzież odbyła wycieczki fakultatywne do Wenecji, Rzymu i San marino. Wrażenia niezapomnianej architektury oraz wspaniałej kuchni śródziemnomorskiej stały się dopełnieniem programu praktyk. Odbycie zagranicznych staży przez uczniów szkół potwierdzone jest certyfikatami Europass-Mobilność, dzięki którym nabyte przez nich umiejętności i kwalifikacje zawodowe nabierają postać formalną i uznawaną u europejskich pracodawców. Podczas pobytu mają okazję doskonalić swoje umiejętności językowe, w praktyczny sposób, podczas wykonywania pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach oraz w czasie wolnym od zajęć. Wrażeniami z odbytych praktyk młodzież podzieli się z kolegami i koleżankami z innych szkół powiatu, których na promocję projektu i upowszechnianie jego rezultatów zaprosiliśmy na dzień 21 maja do naszej szkoły. Nie obędzie się bez konsumpcji tradycyjnych potraw włoskich i włoskich owoców.

alt

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline