Konferencja „Znaczenie Potencjału Eksportowego Sektora Warzywniczego dla Gospodarki Regionu Świętokrzyskiego

warzygal

Wspólna inicjatywa Starosty Kazimierskiego Jana Nowaka i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa zaowocowała międzynarodową konferencją pod hasłem „Znaczenie potencjału eksportowego sektora warzywniczego dla gospodarki regionu świętokrzyskiego”, jaka odbyła się na terenie powiatów kazimierskiego i pińczowskiego w dniu 13 maja 2014 r. Intencją pomysłodawców było ukierunkowanie potencjału rolników z powiatów: kazimierskiego, buskiego, pińczowskiego, staszowskiego, opatowskiego
i sandomierskiego, na bezpośredni i zorganizowany eksport warzyw i owoców.

Z tego względu na konferencję zaproszeni zostali przedstawiciele ambasad kilku krajów,
m. in. Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Ukrainy, Armenii czy Rosji, którzy mogliby pomóc w nawiązaniu kontaktów handlowych naszych rolników z odbiorcami w tych krajach. Ukrainę reprezentował Konsul Generalny w Krakowie Witalij Maksymenko, w innych przypadkach w imieniu swych krajów występowali radcy handlowi ambasad. Należy dodać, że obecni byli także potencjalni odbiorcy - przedsiębiorcy, prezesi asocjacji itp.

Stronę polską reprezentowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, starostowie powiatów, burmistrzowie i wójtowie oraz rolnicy i przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność eksportową. Obecny był eurodeputowany dr Czesław Siekierski z wykładem na temat możliwości unijnych w zakresie zagospodarowania produktów rolnych i szans sektora owocowo-warzywnego w nowej perspektywie unijnej.

Bezpośrednim organizatorem konferencji był członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski.

W wyniku obrad ustalono, że potencjał eksportowy jest bardzo duży, ale znaczne rozdrobnienie gospodarstw w naszym regionie nie sprzyja zwiększeniu eksportu warzyw. Obecnie większość rolników sprzedaje swoje produkty na targowiskach i giełdach, zazwyczaj po mocno zaniżonych cenach. Konieczne jest tworzenie grup producenckich - takich, jak np. Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw w Sielcu-Kolonii. Jej prezes, Mirosław Fucia podzielił się z uczestnikami konferencji swymi doświadczeniami z wieloletniej działalności tej spółdzielni. Podkreślił konieczność eksportowania dużych, zunifikowanych i jednolitych jakościowo partii towaru, gwarantowanych długoterminowymi umowami, co zapewni stałość cen i odbiorców. Podczas konferencji głos zabierali także Starosta Kazimierski Jan Nowak, radcy handlowi ambasad, konsulowie, wskazując na potencjalne możliwości importu z Polski warzyw, czy owoców. Szczególnie atrakcyjnym odbiorcą mogłaby zostać np. Rumunia, która bardzo intensywnie rozwija się po wstąpieniu do Unii, podnosząc konsekwentnie poziom życia swych obywateli.

Powiaty kazimierski i pińczowski mają bardzo korzystne warunki do produkcji i eksportu warzyw i owoców. Nie mają rozwiniętego przemysłu, a zatem wolne są od odpadów poprodukcyjnych, skażeń spowodowanych chemią, czy metalami ciężkimi - są terenem czystym ekologicznie, ze znakomitymi glebami. Rolnicy i producenci dysponują bogatą wiedzą oraz nowoczesnym parkiem maszynowym.

W drugiej części konferencji uczestnicy udali się do trzech przedsiębiorstw rolnych na terenie obydwu powiatów: pińczowskiego GOMARU, firmy NATURVIT w Koperni k/Pińczowa i wspomnianej już Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw w Sielcu-Kolonii. Firmy te od lat zajmują się przetwórstwem owoców i warzyw i ich eksportem. NATURVIT jest znanym w całej Europie producentem ziół, które uprawia we własnym zakresie na ponad 400 ha.

Rolnik z Ponidzia potrafi wyprodukować dobre, ekologiczne warzywa - znacznie trudniej korzystnie je sprzedać. Wtorkowa konferencja jest dobrym początkiem, pierwszym krokiem we właściwym kierunku. Nie podpisano od razu konkretnych umów, ale nawiązane zostały ważne kontakty odnośnie udziału naszych producentów w targach rolnych, wystawach, co niewątpliwie zaowocuje w przyszłości podpisaniem korzystnych kontraktów i umów eksportowych.

Opracowanie tekstu Zdzisław Pilarski

Zdjęcia Zdzisław Augustyn