Spotkanie rolników kazimierskich w sprawie dopłat Unijnych

warzygal

W czwartek 15 maja, w budynku byłej Bursy w Kazimierzy Wielkiej odbyło się spotkanie blisko 150. rolników i producentów rolnych z terenu powiatu kazimierskiego, poświęcone podsumowaniu wykorzystania wsparcia unijnego za 10 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz pomocy i dopłat dla polskiego rolnictwa w perspektywie lat 2014 - 2020.

Gośćmi spotkania byli:

Zofia Krzyżanowska - Radca Generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

Andrzej Gross - Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie,

Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,

Magdalena Kędzierska - Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR
w Kielcach,

dr Czesław Siekierski - eurodeputowany, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Gospodarz spotkania, Starosta Kazimierski Jan Nowak powitał Gości i kazimierskich rolników i przed udzieleniem głosu Pani Zofii Krzyżanowskiej, złożył Jej życzenia imieninowe wraz z okazałym bukietem róż. Uczestnicy spotkania nagrodzili ten miły gest gromkimi brawami.

W swym kilkudziesięciominutowym wystąpieniu przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa przedstawiła bardzo precyzyjnie i wyczerpująco informacje o perspektywach pozyskania środków tak na dopłaty bezpośrednie, jak i z uwzględnieniem poszczególnych dziedzin. Omówiła warunki i wymagania klimatyczne i środowiskowe, a także możliwości korzystania ze środków tak unijnych, jak i krajowych (dotyczące np. producentów tytoniu). Zebrani dowiedzieli się o preferencjach dla młodych rolników, jak również o wsparciu w przypadku modernizacji gospodarstw.

Potwierdził te szczegółowe informacje Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gros.

Maraszałek Adam Jarubas odniósł się do uwarunkowań dotyczących naszego województwa,                           a wynikających z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Eurodeputowany dr Czesław Siekierski zapoznał zebranych z zadaniami Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska PE, której jest wiceprzewodniczącym.

Następnie wywiązała się dyskusja, w której rolnicy zadawali Gościom szczegółowe pytania, dotyczące ich bezpośrednio, bądź ich gospodarstw i przedsiębiorstw. Goście udzielali rolnikom precyzyjnych, merytorycznych odpowiedzi. Każdy z uczestników spotkania otrzymał bogato ilustrowany Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, opracowany i wydany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Opracowanie tekstu i zdjęcia Zdzisław Pilarski