Starostwo Powiatowe

Spotkanie rolników kazimierskich w sprawie dopłat Unijnych

warzygal

W czwartek 15 maja, w budynku byłej Bursy w Kazimierzy Wielkiej odbyło się spotkanie blisko 150. rolników i producentów rolnych z terenu powiatu kazimierskiego, poświęcone podsumowaniu wykorzystania wsparcia unijnego za 10 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz pomocy i dopłat dla polskiego rolnictwa w perspektywie lat 2014 - 2020.

Gośćmi spotkania byli:

Zofia Krzyżanowska - Radca Generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

Andrzej Gross - Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie,

Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,

Magdalena Kędzierska - Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR
w Kielcach,

dr Czesław Siekierski - eurodeputowany, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Gospodarz spotkania, Starosta Kazimierski Jan Nowak powitał Gości i kazimierskich rolników i przed udzieleniem głosu Pani Zofii Krzyżanowskiej, złożył Jej życzenia imieninowe wraz z okazałym bukietem róż. Uczestnicy spotkania nagrodzili ten miły gest gromkimi brawami.

W swym kilkudziesięciominutowym wystąpieniu przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa przedstawiła bardzo precyzyjnie i wyczerpująco informacje o perspektywach pozyskania środków tak na dopłaty bezpośrednie, jak i z uwzględnieniem poszczególnych dziedzin. Omówiła warunki i wymagania klimatyczne i środowiskowe, a także możliwości korzystania ze środków tak unijnych, jak i krajowych (dotyczące np. producentów tytoniu). Zebrani dowiedzieli się o preferencjach dla młodych rolników, jak również o wsparciu w przypadku modernizacji gospodarstw.

Potwierdził te szczegółowe informacje Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gros.

Maraszałek Adam Jarubas odniósł się do uwarunkowań dotyczących naszego województwa,                           a wynikających z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Eurodeputowany dr Czesław Siekierski zapoznał zebranych z zadaniami Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska PE, której jest wiceprzewodniczącym.

Następnie wywiązała się dyskusja, w której rolnicy zadawali Gościom szczegółowe pytania, dotyczące ich bezpośrednio, bądź ich gospodarstw i przedsiębiorstw. Goście udzielali rolnikom precyzyjnych, merytorycznych odpowiedzi. Każdy z uczestników spotkania otrzymał bogato ilustrowany Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, opracowany i wydany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Opracowanie tekstu i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline