BURMISTRZ GMINY GLAUBURG Z WIZYTĄ W POWIECIE KAZIMIERSKIM

nowoczesne Muzeum Celtyckie

W minionym tygodniu z nieoficjalną wizytą przebywał w Kazimierzy Wielkiej burmistrz niemieckiej gminy Glauburg - Carsten Kraetschmer. Podczas swego pobytu spotykał się z polskimi przyjaciółmi, których poznał na przestrzeni ostatnich kilku lat jeszcze jako sekretarz partnerskiego miasta Altenstadt w landzie Hesja.

- Carsten jest bardzo miłym, ciepłym i otwartym człowiekiem. Doskonale orientuje się w sprawach naszego kraju, a zwłaszcza regionu kazimierskiego, w którym gościł wielokrotnie z racji partnerstwa miast - podkreśla starosta Jan Nowak. - Współpracę traktuje pryncypialnie - uważa, że należy „zakopywać” dawne żale i uprzedzenia, choćby te związane z odległymi czasami II wojny światowej. Zdaniem Carstena najlepszym dowodem współpracy są bezpośrednie kontakty samorządów oraz młodzieży - dodaje starosta.

A kontakty między młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej i ich rówieśnikami z Niemiec trwają już od 20 lat. Koordynatorem jest niezmordowany Roman Litwiniuk - nauczyciel języka niemieckiego w kazimierskim LO, z którego inicjatywy nastąpiły pierwsze wymiany uczniów a później samorządów, co w efekcie zaowocowało podpisaniem porozumienia o współpracy partnerskiej między Altenstadt i Kazimierzą Wielką.

Roman Litwiniuk jest też tradycyjnie tłumaczem podczas większości spotkań tak
w Niemczech, jak i w Polsce.

W poniedziałek 12 maja Carsten Kraetschmer uczestniczył w sesji Rady Powiatu Kazimierskiego, poświęconej bezpieczeństwu w powiecie. W kuluarach długo wymieniał doświadczenia z zakresu bezpieczeństwa z komendantami służb mundurowych powiatu: Jakubem Kosiniem i Kazimierzem Zabłotnym.

Przedstawiając radnym burmistrza gminy Glauburg, starosta Jan Nowak przybliżył uczestnikom sesji walory miasteczka, w którym Carsten Kraetschmer włodarzuje. Sąsiaduje ono „przez miedzę” z partnerskim miastem Altenstadt. Liczy ok. 3 400 mieszkańców, ale np. rocznie odwiedza je 300 000 turystów, którzy przyjeżdżają tu głównie ze względu na nowoczesne Muzeum Celtyckie wraz z parkiem, powstałe za kwotę 50 mln euro. Gmina Glauburg posiada ścieżki rowerowe połączone z siecią EuroVelo. Burmistrz Carsten wręczył radnym pakiety ulotek i folderów zachęcających do odwiedzenia Glauburga. Zaprosił też starostę Jana Nowaka do rewizyty w m-cu wrześniu br.

Obydwaj samorządowcy zadeklarowali wolę współpracy poprzez wspólny panel gospodarczy, wymianę sportowców, młodzieży oraz wspólne działania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony p-pożarowej. Na zakończenie wymienili drobne upominki.

Po sesji Gość zwiedzał nowe inwestycje w Kazimierzy Wielkiej, m. in. nowoczesne węzły komunikacyjne przy drodze 776 i otwarty przed pół rokiem zbiornik retencyjny na rzece Małoszówce.

wnętrze muzeum w Glauburg

Opracowanie tekstu Zdzisław Pilarski