Starostwo Powiatowe

BURMISTRZ GMINY GLAUBURG Z WIZYTĄ W POWIECIE KAZIMIERSKIM

nowoczesne Muzeum Celtyckie

W minionym tygodniu z nieoficjalną wizytą przebywał w Kazimierzy Wielkiej burmistrz niemieckiej gminy Glauburg - Carsten Kraetschmer. Podczas swego pobytu spotykał się z polskimi przyjaciółmi, których poznał na przestrzeni ostatnich kilku lat jeszcze jako sekretarz partnerskiego miasta Altenstadt w landzie Hesja.

- Carsten jest bardzo miłym, ciepłym i otwartym człowiekiem. Doskonale orientuje się w sprawach naszego kraju, a zwłaszcza regionu kazimierskiego, w którym gościł wielokrotnie z racji partnerstwa miast - podkreśla starosta Jan Nowak. - Współpracę traktuje pryncypialnie - uważa, że należy „zakopywać” dawne żale i uprzedzenia, choćby te związane z odległymi czasami II wojny światowej. Zdaniem Carstena najlepszym dowodem współpracy są bezpośrednie kontakty samorządów oraz młodzieży - dodaje starosta.

A kontakty między młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej i ich rówieśnikami z Niemiec trwają już od 20 lat. Koordynatorem jest niezmordowany Roman Litwiniuk - nauczyciel języka niemieckiego w kazimierskim LO, z którego inicjatywy nastąpiły pierwsze wymiany uczniów a później samorządów, co w efekcie zaowocowało podpisaniem porozumienia o współpracy partnerskiej między Altenstadt i Kazimierzą Wielką.

Roman Litwiniuk jest też tradycyjnie tłumaczem podczas większości spotkań tak
w Niemczech, jak i w Polsce.

W poniedziałek 12 maja Carsten Kraetschmer uczestniczył w sesji Rady Powiatu Kazimierskiego, poświęconej bezpieczeństwu w powiecie. W kuluarach długo wymieniał doświadczenia z zakresu bezpieczeństwa z komendantami służb mundurowych powiatu: Jakubem Kosiniem i Kazimierzem Zabłotnym.

Przedstawiając radnym burmistrza gminy Glauburg, starosta Jan Nowak przybliżył uczestnikom sesji walory miasteczka, w którym Carsten Kraetschmer włodarzuje. Sąsiaduje ono „przez miedzę” z partnerskim miastem Altenstadt. Liczy ok. 3 400 mieszkańców, ale np. rocznie odwiedza je 300 000 turystów, którzy przyjeżdżają tu głównie ze względu na nowoczesne Muzeum Celtyckie wraz z parkiem, powstałe za kwotę 50 mln euro. Gmina Glauburg posiada ścieżki rowerowe połączone z siecią EuroVelo. Burmistrz Carsten wręczył radnym pakiety ulotek i folderów zachęcających do odwiedzenia Glauburga. Zaprosił też starostę Jana Nowaka do rewizyty w m-cu wrześniu br.

Obydwaj samorządowcy zadeklarowali wolę współpracy poprzez wspólny panel gospodarczy, wymianę sportowców, młodzieży oraz wspólne działania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony p-pożarowej. Na zakończenie wymienili drobne upominki.

Po sesji Gość zwiedzał nowe inwestycje w Kazimierzy Wielkiej, m. in. nowoczesne węzły komunikacyjne przy drodze 776 i otwarty przed pół rokiem zbiornik retencyjny na rzece Małoszówce.

wnętrze muzeum w Glauburg

Opracowanie tekstu Zdzisław Pilarski

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline