Starostwo Powiatowe

Uroczyście świętowaliśmy 3 Maja

3majgal

            Kazimierskie obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W nabożeństwie, celebrowanym przez księdza dziekana Janusza Mularza uczestniczyli kazimierzanie, 24 poczty sztandarowe reprezentujące m.in. Starostwo Powiatowe, samorząd gminny, policję, jednostki OSP, organizacje kombatanckie i oświatowe, szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie z terenu naszej gminy. Niespodzianką była obecność na mszy św. marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa.

            Po Eucharystii, uczestnicy uroczystości przy dźwiękach orkiestry dętej przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Po wysłuchaniu "Mazurka Dąbrowskiego" i „Majowej jutrzenki”, liczne delegacje - m.in. władze samorządowe, kombatanci, przedstawiciele instytucji samorządowych, służb mundurowych, szkół, organizacji związkowych, stowarzyszeń i partii politycznych - złożyły przed cokołem bohatera narodowego wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

Kwiaty złożył także goszczący w naszym mieście marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas - wraz ze starostą Janem Nowakiem, wicestarostą Michałem Buckim i przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Augustynem.

            Część oficjalna i artystyczna trzeciomajowego święta odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie przybyłych gości serdecznie powitał burmistrz Adam Bodzioch, który wygłosił także przemówienie okolicznościowe.

            Zabierając głos starosta Jan Nowak zwrócił uwagę, że uchwalenie Konstytucji było zwycięstwem nie militarnym, lecz intelektualnym, pozwalającym na przeprowadzenie trudnego zadania - reform w chylącym się ku upadkowi państwie. Mimo upływu ponad dwustu lat duch Konstytucji pozwala dzisiejszym samorządom podejmować działania zmierzające do rozwoju naszego regionu i poprawy bytu obywateli.

            W części artystycznej wystąpili uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Gorzkowie. Grupa 46 młodych artystów przedstawiła piękne widowisko patriotyczne pod wymownym tytułem „Nauczmy się na pamięć tego kraju …”. Dzieci w przekonujący sposób ukazały widzom zarówno mroczne karty historii naszej Ojczyzny z XVIII wieku, jak również te pełne nadziei i optymizmu Polaków związane z Ustawą Rządową uchwaloną przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. W programie słowno-muzycznym znalazły się wiersze i pieśni patriotyczne oraz polonez odtańczony w biało-czerwonych kreacjach i żywiołowy krakowiak w strojach ludowych.

 

Tekst oraz zdjęcia - Dorota i Zdzisław Pilarscy

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline