Wody termalne - co dalej ?

wodygal

W ostatnich tygodniach w mediach lokalnych i ogólnopolskich wiele mówiło się o wynikach badań wód termalnych z odwiertu w Cudzynowicach oraz o perspektywach z nimi związanych. Obok artykułów w Gazecie, Echu Dnia, Tygodniku Ponidzia czy Głosie Proszowickim, tematem zajmowały się TVP i TVN24. TVP Kielce wyemitowała blisko godzinną debatę parlamentarzystów, jaka odbyła się 27 kwietnia w kieleckim studio. O cudzynowickim ujęciu, jego rewelacyjnych parametrach i możliwościach rozwojowych regionu kazimierskiego dyskutowali: poseł Marzena Okła-Drewnowicz z PO, senator Krzysztof Słoń z PiS, poseł Romuald Garczewski z PSL, Michał Cieślak z Polska Razem i poseł niezrzeszony Sławomir Kopyciński. Niezależnie od opcji politycznych wszyscy zgodnie potwierdzali ogromną szansę, jaką niesie odkrycie wód - tym bardziej, że ujęcie zostało już częściowo zagospodarowane i w sposób ekologiczny - na zasadzie pompy ciepła - ogrzewa obiekty Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, wykorzystując przy tym ogniwa fotowoltaiczne do zasilania kotłowni.

Przypomnijmy, że temperatura wód na wypływie wynosi 29º C, skład chemiczny zbliżony jest do eksploatowanych w Busku Zdroju i Solcu Zdroju, zaś wydajność - 300 m³/godz. przy ciśnieniu 6,5 bara jest jedną z najwyższych w Polsce.

Te medialne doniesienia powodują zainteresowanie prywatnego biznesu możliwością korzystnego inwestowania w działalność gospodarczą związaną z eksploatacją ujęcia. Jest to możliwe również dzięki terenom przylegającym do ujęcia oraz obok zbiornika retencyjnego - łącznie ok. 160 ha będących własnością samorządu.

W ostatnich tygodniach przebywała w Starostwie Powiatowym pani Elżbieta Filipiak z Krakowa będąca wraz z mężem na miejscu 62 listy najbogatszych Polaków wg. Forbesa. Ich majątek oceniany jest na ponad 500 mln zł. - są m. in. właścicielami słynnego "Wierzynka" w Krakowie. Pani Elżbieta żywo interesowała się cudzynowickimi złożami wód, wykazując przy tym - jak przystało na prawdziwą business-woman - obszerną i szczegółową znajomość tematu. Oprócz rozmów w Starostwie p. Filipiak oglądała tereny przyległe do zbiornika retencyjnego oraz sam odwiert i nowoczesną kotłownię zasilającą w ciepło obiekty szkolne.

W Cudzynowicach w rekonesansie uczestniczyła także pani dr Beata Wiktorowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego i główny wykonawca odwiertu Adam Nowak - szef krakowskiego "Globeco". Udzielali oni specjalistycznych, uszczegółowionych informacji n/t parametrów złoża i zasady działania nowoczesnej kotłowni. Pani Filipiak utrzymuje stały kontakt z kazimierskim starostwem. Jak informuje starosta Jan Nowak - możliwościami inwestowania w wody termalne zainteresowani są także inni przedsiębiorcy.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski