Obchody Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych

MB

W ubiegłym tygodniu, w zajeździe Słonecznym w Donosach odbyły się tegoroczne uroczyste obchody Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyło w nich ok. 50 inwalidów, emerytów i rencistów.

Wśród zaproszonych gości byli m. in. wicestarosta kazimierski Michał Bucki, burmistrz MiG Kazimierza Wielka Adam Bodzioch oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożena Pytel.

Przewodniczący Oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kazimierzy Wielkiej Wiesław Rębacz przypomniał, że obchodzone od prawie 60 lat święto ma swoje korzenie w Belgii, na pamiątkę tragedii w kopalni węgla kamiennego w Marcinelle kiedy to zginęło 262 górników. Podkreślił, że obchody święta mają na celu uświadomienie społeczeństwu obecności i roli osób niepełnosprawnych w codziennej egzystencji.

Były też wystąpienia przedstawicieli lokalnych samorządów: Adama Bodziocha i Michała Buckiego. Zwracając się do seniorów wicestarosta Michał Bucki życzył im przede wszystkim długich lat życia w dobrym zdrowiu, a także by spełniły się ich wszystkie marzenia.
Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zasiedli do wspólnego obiadu, a po obiedzie rozpoczęła się biesiada przy kawie ze wspólnym śpiewaniem znanych przebojów oraz tańcami przy akompaniamencie zespołu muzycznego.

ZP