Starostwo Powiatowe

Kazimierzanie świętowali uchwalenie Konstytucji 3 Maja

3 maj

W Kazimierzy Wielkiej obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą, którą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji Ojczyzny koncelebrowali ksiądz dziekan Janusz Mularz i ks. Sylwester Piwowar z parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Po nabożeństwie uczestnicy trzeciomajowego święta, z 25 pocztami sztandarowymi na czele, przeszli ulicami miasta pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Po wysłuchaniu hymnu państwowego wiązanki biało-czerwonych kwiatów przed cokołem bohatera narodowego złożyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, straży pożarnej, policji oraz liczne delegacje placówek oświatowych, instytucji samorządowych, stowarzyszeń, związków zawodowych i partii politycznych. Kazimierskie Starostwo Powiatowe reprezentował starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki oraz radni Powiatu Kazimierskiego: przewodniczący Rady Marek Augustyn i Andrzej Kuliś.

Dalsza część obchodów odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Okolicznościowe przemówienia wygłosili gospodarze gminy i powiatu. Burmistrz Adam Bodzioch w swym wystąpieniu podkreślił, że Konstytucja to akt, który może się podobać, lub nie, można go krytykować, ale konstytucja wymaga szacunku i o tym wszyscy powinniśmy pamiętać. Włodarz gminy przywołał także słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przez Papieża podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku – „ Po upływie dwóch wieków doceniamy pełniej jeszcze wagę tego dokumentu: odczytujemy w nim prawdę o Polsce zakorzenioną w przeszłości. I dlatego Konstytucja 3 Maja w tym właśnie dziejowym momencie, wobec bliskiej już groźby utraty niepodległości, była dokumentem opatrznościowym.”

Z kolei starosta Jan Nowak mówił o znaczeniu konstytucji w XVIII wieku. - Likwidowała ona nierówność, prywatę, butę, samowolę, bezprawie, a co najważniejsze likwidowała przywileje szlacheckie. Właśnie przeciwko temu powstał opór, który doprowadził do tego, że nigdy ona tak naprawdę nie weszła w życie. I choć nie rozwiązała naszych problemów, bo od tego czasu więcej było walki, bólu, martyrologii niż pokoju i budowy, to stała się ona symbolem reform i odegrała ważną rolę w świadomości Polaków - podkreślił starosta. - Dziś, kiedy jesteśmy świadkami sporu o konstytucję, zastanawiamy się, czy aby nie powinno być tak, że powinna ona nas łączyć, a przestrzeganie jej winno być jasne, klarowne i stanowić o naszej wspólnocie i sile - dodał.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Grupa 53 dzieci zaprezentowała program zatytułowany "Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie …”. Młodzi artyści w przekonywujący sposób przenieśli widzów do epoki oświecenia, przypominając karty naszej historii sprzed ponad dwóch wieków. Ponadto dzieci przekazywały poprzez recytacje i śpiew ponadczasowe prawdy: „Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje dobrego jutra” oraz „W waśni zguba, siła w zgodzie”. Był również odtańczony w strojach z tamtej epoki „Ostatni mazur” oraz dostojny polonez Michała Kleofasa Ogińskiego pt. „Pożegnanie Ojczyzny”.

Widowisko patriotyczne w wykonaniu uczniów z „jedynki” było wspaniałą lekcją historii. Wywarło ono na publiczności duże wrażenie, o czym świadczyło skupienie widowni i gromkie brawa po zakończeniu programu artystycznego. Podziękowania i gratulacje złożyli wykonawcom i ich opiekunkom: burmistrz Adam Bodzioch i dyrektor KOK Czesław Kowalski.

Zdzisław Pilarski

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline