Jubileusze Ochotniczych Straży Pożarnych w Powiecie Kazimierskim

strazgal1

W dniu 17 sierpnia br., na stadionie sportowym „Jawornik” Ochotnicza Straż Pożarna w Gorzkowie świętowała swój „okrągły” jubileusz - sześćdziesięciolecie powstania miejscowej jednostki.

Mszę Świętą w intencji strażaków i ich rodzin koncelebrowali: kapelan powiatowy strażaków ksiądz Marian Fatyga i proboszcz parafii Świętej Małgorzaty w Gorzkowie ksiądz Adam Kędzierski.

Po nabożeństwie nastąpiła oficjalna część obchodów, którą otworzył burmistrz Tadeusz Knopek. Wśród zaproszonych gości byli m. in.: Tadeusz Kowalczyk Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Ireneusz Żak Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kielcach, Michał Bucki Wicestarosta Powiatu Kazimierskiego, Marek Augustyn Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego, mł. bryg. Janusz Buła Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej oraz radni kazimierskich samorządów.

Ważnym momentem niedzielnej uroczystości było przekazanie dla gorzkowskiej OSP lekkiego samochodu gaśniczego na podwoziu Renault Trafic, poświęconego wcześniej podczas Mszy Świętej. Naczelnik gorzkowskiej OSP Robert Gorgoń - po otrzymaniu kluczyków - wraz z kierowcą zasiedli w samochodzie, uruchomili go oraz sprawdzili systemy alarmowe.

Sześćdziesięcioletnią, bogatą w wydarzenia historię działalności OSP w Gorzkowie przedstawił prezes jednostki Zdzisław Burgiel. W trakcie odczytywania kroniki, wspominając zasłużonych strażaków, minutą ciszy uczczono pamięć nieżyjących druhów, którzy odeszli i pełnią wieczną wartę u boku swojego patrona św. Floriana. Dzisiaj gorzkowska OSP liczy dwudziestu członków.

Kolejnym punktem obchodów jubileuszu było wręczenie medali i odznaczeń wyróżniającym się strażakom, którego dokonali: Ireneusz Żak - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kielcach, Tadeusz Knopek – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Kazimierzy Wielkiej i mł. bryg. Janusz Buła - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Kielcach złotymi

medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowano dziesięciu druhów, medalami srebrnymi - czterech, medalami brązowymi sześciu strażaków.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kazimierzy Wielkiej odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymało pięciu strażaków.

Po medalowej gali miały miejsce okolicznościowe wystąpienia, podczas których goście dziękowali gorzkowskim strażakom za ich służbę dla społeczeństwa i gratulowali pięknego jubileuszu. Okazały puchar wraz z listem gratulacyjnym w imieniu europosła dr. Czesława Siekierskiego wręczył prezesowi OSP w Gorzkowie Przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn. Podsumowaniem życzeń było zagrane przez orkiestrę i odśpiewane przez publiczność tradycyjne „sto lat” dla jednostki – jubilatki.

Widowiskowym elementem jubileuszu była defilada 14 pocztów sztandarowych, którą poprowadził Krzysztof Wojtasik - Komendant Gminny Związku OSP RP w Kazimierzy Wielkiej. Na czele pochodu maszerowała orkiestra parafialna z Gorzkowa, pod batutą kapelmistrza Roberta Helaka.

W programie artystycznym wystąpił zespół wokalny „Gabułtowianki” z Gabułtowa, solistka Martyna Bugaj z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, kabaret „Kazimierzaki” z Kazimierzy Małej oraz kapela ludowa z Gorzkowa pod kierunkiem Leszka Nowaka.

Obchody strażackiego jubileuszu zakończył piknik i zabawa taneczna „pod gwiazdami” z zespołem „Relax”.

Także 17 sierpnia, przy pięknej, słonecznej pogodzie, w leśnej scenerii, swój Jubileusz świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Ciuślicach - gmina Czarnocin. Mszę św. polową celebrował proboszcz parafii w Stradowie ks. Jan Piłat. Strażacki jubileusz zaszczycili znamienici goście, m. in. Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, Przewodniczący Świętokrzyskiego Sejmiku Tadeusz Kowalczyk,
Starosta Kazimierski - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kazimierzy Wielkiej Jan Nowak, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji Jacek Piwowarski, dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Piotr Łudzik, Wójt Gminy Czarnocin Maria Kasperek, Sekretarz Gminy Agata Wróbel, kierownicy jednostek gminnych oraz radni.

Brać strażacką reprezentowało kilkanaście pocztów sztandarowych z gminy Czarnocin oraz z ościennych gmin Działoszyce i Skalbmierz.

Bardzo ważnym punktem niedzielnego święta było poświęcenie i przekazanie druhom z OSP Ciuślice sztandaru. Historię jednostki przedstawił znany społecznik i regionalista Lechosław Nawrot.

Prezes OSP Ciuślice Wiesław Piotrowski odbierał od zaproszonych gości liczne gratulacje, dyplomy i grawertony . Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć śp. Józefa Nawrota, jednego z założycieli OSP w Ciuślicach, jej wieloletniego prezesa, który złożony chorobą bardzo pragnął uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych, lecz niestety, dzień przed uroczystością odbył się Jego pogrzeb.

W części artystycznej wystąpiła młodzież szkolna z SSP Czarnocin oraz Chór Seniorów.

Tradycyjna zabawa ludowa zakończyła uroczyste obchody pół wieku OSP w Ciuślicach.

Tekst Zdzisław Pilarski

Zdjęcia z Gorzkowa Zdzisław Pilarski