23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

wospgal

Tegoroczny 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegał pod hasłem „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów". Sztab WOŚP utworzony przy Kazimierskim Ośrodku Kultury zebrał 35.381,61 złotych.

W niedzielę 11 stycznia, blisko setka wolontariuszy wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami zbierało pieniądze na terenie czterech gmin: Kazimierzy Wielkiej, Bejsc, Opatowca i Skalbmierza. W kweście udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści a także młodzież z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie i ZDZ w Kazimierzy Wielkiej oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Topoli.

Wszyscy nasi wolontariusze spisali się na medal a mieszkańcy naszego powiatu chętnie wrzucali im datki pieniężne do kolorowych puszek. Najwięcej zebrali: Paulina Kumor – 2449,92 zł, Patrycja Kurek – 1188,82 zł, Natalia Adamczyk – 998,08 zł, Oskar Jabłoński – 988,92 zł, Wiktoria Maj – 952,45 zł i Klaudia Kmiecik – 947,76 zł.

Podczas niedzielnego finału, na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert „z serduszkiem”, który z wdziękiem poprowadziły Agnieszka Możdżeń i Zuzanna Kletschka. Licznie zgromadzoną publiczność powitał burmistrz Adam Bodzioch, który przed dwunastoma laty reaktywował Finał WOŚP w Kazimierzy Wielkiej. Na scenie, która tętniła muzyką, śpiewem i tańcem wystąpiło ponad 360 młodych artystów. Widzowie, którzy tego dnia wypełnili „po brzegi” salę widowiskową, gorąco oklaskiwali barwne i widowiskowe programy artystyczne kazimierskich przedszkolaków – „Parkowych Skrzatów” i „Motylków”, podopiecznych z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowaczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, jak również uczniów gminnych szkół podstawowych i gimnazjów. Wielkie brawa otrzymały także za swoje prezentacje grupy taneczne ze Szkoły Tańca „Step” i ZDZ, solistki z Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.

Orkiestrowemu graniu towarzyszyła emocjonująca aukcja, podczas której sprzedaliśmy 33 przedmioty na łączną kwotę 1928 zł. Największym hitem okazały się dwa obrazy wykonane i podarowane przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bejcach. Artystyczne dzieło przedstawiające „Dziewczynkę z pieskiem” za kwotę 220 zł wylicytowała kazimierzanka Monika Sendek, zaś obraz pt. „Para młoda” za 80 zł nabyła Grażyna Turewicz z Kazimierzy Wielkiej.

„Pod młotek” poszły także firmowe gadżety od fundacji Jurka Owsiaka. Najwyższe kwoty uzyskaliśmy z licytacji koszulek z logo WOŚP, które trafiły do rąk wiceburmistrza Łukasza Maderaka (200 zł) i Waldemara Wiejachy z Kamyszowa (150 zł).

Orkiestrową pulę pieniędzy zasiliły wpłaty od pracowników Starostwa Powiatowego - 730,00 złotych oraz Komendy Powiatowej Policji - 84,64 zł.

Wśród przedmiotów przekazanych na licytacje było trzynaście pięknych prac plastycznych własnoręcznie wykonanych i podarowanych przez podopiecznych Zespołu Placówek Szkolno-Wychowaczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach. Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej insp. Jakub Kosiń przekazał maskotkę koziołka „Spoko” oraz zdjęcie Jerzego Dudka z autografem sportowca. Pakiet gadżetów ofiarowała Jadwiga Irla dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego w Kielcach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Państwo Emilia i Ryszard Czajka - właściciele kazimierskiego Pałacu Lacon przekazali voucher do SPA.

W 23. Finał WOŚP włączyli się również funkcjonariusze kazimierskiej policji, którzy czuwali nad bezpieczeństwem wolontariuszy i uczestników niedzielnej imprezy. Przygotowali także atrakcję dla najmłodszych – w zaparkowanym przed Kazimierskim Ośrodkiem Kultury radiowozie policyjnym dzieci mogły usiąść, obejrzeć jego wyposażenie, jak również zrobić sobie zdjęcia w ochraniaczach lub z tarczą policyjną.

Kazimierski Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim osobom, które okazały „gorące serca” oraz czynnie włączyły się w charytatywną akcję na rzecz dzieci i seniorów.

D.Z.P.