"Czy srebrna gospodarka może być złota?" - międzynarodowa konferencja w Busku Zdroju

W piątek 17 czerwca uczestnicy międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego dyskutowali w Busku-Zdroju, o możliwościach rozwoju uzdrowisk z uwzględnieniem oczekiwań seniorów z Polski jak i  Europy. Obrady odbywały się pod hasłem "Czy srebrna gospodarka może być złota?" Uczestniczyli w nich m. in. przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, Marek Szczepanik członek Zarządu Województwa oraz organizujący spotkanie Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ. Powiat Kazimierski reprezentowany był przez Starostę Kazimierskiego Jana Nowaka. Obecny był także Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch.

Jak wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską „Raportu starzenia się – 2015" - do 2060 roku populacja Polaków zasadniczo się zmieni – zmniejszy się ona o około 5 mln osób, zaś liczba osób w wieku starszym 65+ wzrośnie i stanowić będzie ponad 30 % całej populacji. Konieczne jest więc przygotowanie polityki senioralnej, zakładającej zarówno zabezpieczenie społeczne dla potrzeb osób starszych, odpowiednią opiekę medyczną i edukację, jak i  aktywizacja zawodowa oraz wprowadzenie nowoczesnej, dostosowanej do potrzeb tych osób infrastruktury – zwłaszcza usługowej oraz teleinformatycznej.
Buska konferencja poświęcona była tematyce możliwości wykorzystania „srebrnej gospodarki" przez świętokrzyskie uzdrowiska. Towarzyszy ona misji gospodarczej zagranicznych ekspertów z dziedziny turystyki medycznej, przebywających w obu świętokrzyskich uzdrowiskach. Z ofertą uzdrowiskową Buska Zdroju i Solca Zdroju mieli możliwość się zapoznać wybitni eksperci z Wielkiej Brytanii: Maria Georga i Elisabeth Boultbee, z USA Irving L. Stackpole i Michael Brown oraz Frank-Michael Kirsch ze Szwecji.

Prelekcję na temat wsparcia sektora uzdrowiskowego w nowej perspektywie unijnej 2014-2020 przedstawił Grzegorz Orawiec - dyrektor departamentu Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Odbyły się także dyskusje panelowe oraz warsztaty pod hasłem „Kierunki srebrnej gospodarki - jak tworzyć ofertę uniwersalną i być o krok przed konkurencją”

2

3

1

 

Zdjęcia Adam Ligiecki

Starostwo Powiatowe , Powered by Joomla!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.