Ludowe Zespoły Sportowe - to już 70 lat !

lzs 70

Rolę i osiągnięcia Ludowych Zespołów Sportowych w 70-lecie ich istnienia podsumowano na specjalnym spotkaniu w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym w Podzamczu. Uczestniczyli w nim Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk oraz dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki UMWŚ, Jacek Kowalczyk. Powiat Kazimierski reprezentował Starosta Jan Nowak oraz zasłużeni działacze LZS: Zbigniew Lech, Henryk Duda, Józef Belski, Jan Jędruch, Stanisław Gołdyś, Henryk Cieloch i Stefan Marzec.

Pierwszy LZS-y zaczęły powstawać tuż po II Wojnie Światowej, w 1946 roku. Ich celem stało się upowszechnienie i rozwijanie kultury fizycznej i sportu w małych miejscowościach, głównie na wsiach. W stolicy naszego województwa trzykrotnie odbywały się Ogólnopolskie Igrzyska LZS - w latach 1999, 2005 i 2010.
Jerzy Kula - przewodniczący Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS powitał zacnych gości i powiedział m. in. : - Przez te 70 lat nasze zrzeszenie, które powstało w 1946 roku, wychowało wielu znakomitych sportowców i ma wysoką pozycję w polskim sporcie. To samo dotyczy województwa świętokrzyskiego, gdzie sportowcy LZS również osiągają wielkie sukcesy. Są to głównie łucznicy, zapaśnicy, lekkoatleci i bokserzy, ale mamy w zrzeszeniu sportowców w wielu dyscyplinach. Łucznicy - Bartosz Mikos ze Stelli Kielce, był na igrzyskach w Sydney w 2000 roku, a jego klubowy kolega – Rafał Dobrowolski, reprezentował Polskę na igrzyskach w 2008 roku w Pekinie i w 2012 w Londynie. Teraz o kwalifikację na igrzyska do Rio de Janeiro walczy Karolina Kołeczek, lekkoatletka z Wisły Junior Sandomierz i wierzymy, że ją zdobędzie. Wiele sukcesów odnoszą też zapaśniczki Znicza Chęciny i pięściarze Rushh Kielce – wyliczał Jerzy Kula, który dziękował też za dobrą pracę nie tylko sportowcom, ale trenerom i klubowym działaczom. Podczas spotkania wyróżniono jubileuszowymi medalami zrzeszenia zasłużone kluby, sportowców, działaczy i przyjaciół LZS. Sprawnie prowadzone spotkanie umilała gościom Kapela Korbanów z Buska-Zdroju.

Zdjęcia Zdzisław Augustyn