Starostwo Powiatowe

Ludowe Zespoły Sportowe - to już 70 lat !

lzs 70

Rolę i osiągnięcia Ludowych Zespołów Sportowych w 70-lecie ich istnienia podsumowano na specjalnym spotkaniu w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym w Podzamczu. Uczestniczyli w nim Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk oraz dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki UMWŚ, Jacek Kowalczyk. Powiat Kazimierski reprezentował Starosta Jan Nowak oraz zasłużeni działacze LZS: Zbigniew Lech, Henryk Duda, Józef Belski, Jan Jędruch, Stanisław Gołdyś, Henryk Cieloch i Stefan Marzec.

Pierwszy LZS-y zaczęły powstawać tuż po II Wojnie Światowej, w 1946 roku. Ich celem stało się upowszechnienie i rozwijanie kultury fizycznej i sportu w małych miejscowościach, głównie na wsiach. W stolicy naszego województwa trzykrotnie odbywały się Ogólnopolskie Igrzyska LZS - w latach 1999, 2005 i 2010.
Jerzy Kula - przewodniczący Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS powitał zacnych gości i powiedział m. in. : - Przez te 70 lat nasze zrzeszenie, które powstało w 1946 roku, wychowało wielu znakomitych sportowców i ma wysoką pozycję w polskim sporcie. To samo dotyczy województwa świętokrzyskiego, gdzie sportowcy LZS również osiągają wielkie sukcesy. Są to głównie łucznicy, zapaśnicy, lekkoatleci i bokserzy, ale mamy w zrzeszeniu sportowców w wielu dyscyplinach. Łucznicy - Bartosz Mikos ze Stelli Kielce, był na igrzyskach w Sydney w 2000 roku, a jego klubowy kolega – Rafał Dobrowolski, reprezentował Polskę na igrzyskach w 2008 roku w Pekinie i w 2012 w Londynie. Teraz o kwalifikację na igrzyska do Rio de Janeiro walczy Karolina Kołeczek, lekkoatletka z Wisły Junior Sandomierz i wierzymy, że ją zdobędzie. Wiele sukcesów odnoszą też zapaśniczki Znicza Chęciny i pięściarze Rushh Kielce – wyliczał Jerzy Kula, który dziękował też za dobrą pracę nie tylko sportowcom, ale trenerom i klubowym działaczom. Podczas spotkania wyróżniono jubileuszowymi medalami zrzeszenia zasłużone kluby, sportowców, działaczy i przyjaciół LZS. Sprawnie prowadzone spotkanie umilała gościom Kapela Korbanów z Buska-Zdroju.

Zdjęcia Zdzisław Augustyn

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline