Teraz czas na działanie………..

kgw1 kgw2

15 lutego 2012r. w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej odbyło się seminarium dla kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu. Temat spotkania ,,Organizacyjno-prawne aspekty działalności organizacji kobiecych na wsi” wywołał spore zainteresowanie wśród licznie przybyłych przedstawicielek zarządów większości działających KGW.

Organizatorem seminarium był Powiatowy Zespół Doradczy w Kazimierzy Wielkiej. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni gości w osobach: Jan Nowak- Starosta Powiatu Kazimierskiego, Michał Bucki- Wicestarosta, Waldemar Trzaska- Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Krystyna Wicher- Przewodnicząca Rady Powiatu, Bożena Zbertek- Sekretarz Gminy Opatowiec, Maria Fular reprezentowała Urząd Gminy Bejsce.

Włodarze powiatu kazimierskiego w swoich wystąpieniach zapewniali o swoim przychylnym nastawieniu do działalności 42 KGW funkcjonujących na terenie powiatu. Podkreślali, że rok 2012 będzie trudny, jednak w miarę swoich możliwości będą wspierać chętne do działania panie. Nie zapomnieli także o życzeniach z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet.

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Kółek Rolniczych p. Zofia Nawrot- dyrektor biura, oraz Jan Kopeć -wiceprezes WZRKiOR. Przybliżyli oni informacje dotyczące prawnych aspektów działalności KGW, odpowiedzieli na szereg pytań nurtujących zgromadzone kobiety.

ŚODR Modliszewice reprezentowała p. Teresa Wąsik- kierownik działu Przedsiębiorczości Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki. Zapoznała kobiety z tematyką promocji produktów regionalnych i tradycyjnych, przedstawiła informacje dotyczące Listy Produktów Tradycyjnych oraz procedur związanych z przygotowaniem wniosku o wpis na LPT. Opowiedziała uczestniczkom  o ciekawych inicjatywach realizowanych przez KGW działające w województwie świętokrzyskim.

Ponieważ spotkanie odbywało się przeddzień ,,tłustego czwartku” uczestniczki pokazały co potrafią i przygotowały pączki, oponki, faworki i inne słodkości. Wszystko było bardzo pyszne, ale nie ma się co dziwić, przecież przygotowane rękami prawdziwych gospodyń wiejskich.

Po poczęstunku wywiązała się dyskusja dotycząca działań, w których KGW chciały by uczestniczyć w bieżącym roku. Zaplanowano min. zorganizowanie kiermaszu wielkanocnego, udział w konkursie NKD, oraz powiatowym konkursie o tematyce związanej z propagowaniem produktu regionalnego. Członkinie KGW wyraziły chęć wzięcia udziału w szkoleniach o tematyce dotyczącej profilaktyki zdrowotnej kobiet, szkoleniach wyjazdowych wpływających na aktywizację kobiet wiejskich, oraz udział we wszelkich inicjatywach samorządów terytorialnych. Swą pomoc w realizacji tych planów zadeklarowała p. Agata Jackiewicz- dyrektor Domu Kultury w Skalbmierzu i p. Agnieszka Styczeń p.o. dyrektora Domu Kultury w Kazimierzy Wielkiej, oraz p. Alina Włusek współpracująca z kobietami w gminie Bejsce. Mamy nadzieję, że wszystkie poczynione plany zostaną w bieżącym roku zrealizowane i przyniosą wiele radości kobietom a dumy lokalnym władzom.

kgw3 kgw4

Beata Adamczyk