5 maja 2013 r. 24 uczniów z klas II i III Technikum w Kazimierzy Wielkiej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach powróciło z czterotygodniowego stażu z Hiszpanii z miejscowości Cheste położonej w pobliżu Walencji. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych zgłębiła tajniki hiszpańskiej gastronomii, a uczniowie technikum budownictwa zapoznali się z technologiami stosowanymi w hiszpańskim budownictwie.

galeriazdz

Był to już czwarty wyjazd młodzieży z kazimierskich szkół ZDZ na zagraniczne praktyki w ramach programu Leonardo da Vinci i podobnie jak poprzednie wyjazdy, na pewno ten będzie również mile wspominany przez uczniów.

Praktyki zagraniczne organizowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego dla młodzieży szkolnej, są realizowane w ramach projektów finansowanych przez program Unii Europejskiej - Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”, a ten projekt dofinansowany był przez Europejski Fundusz Społeczny – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Realizując projekt pt. „Hiszpańską kuchnię i technologie budowlane wykorzystajmy w Polsce” młodzież odbyła praktyki w przedsiębiorstwach w rejonie Walencji, i mogła zapoznać się z funkcjonowaniem hiszpańskiej gospodarki. Czas trwania praktyk oraz program stażu jest zgodny z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej dla zawodzie, w którym kształcą się uczniowie. Młodzież ma zagwarantowany transport, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie oraz pełną opiekę pedagogiczną, zarówno nauczycieli ze szkół ZDZ, którzy dbają o uczniów przez cały okres odbywania stażu - od dnia wyjazdu, aż do powrotu do szkoły, jak i pedagogów i opiekunów praktyk z kraju goszczącego. Przed wyjazdem stażyści uczestniczą w specjalnym, wielogodzinnym kursie z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, ułatwiającym pobyt za granicą.

Firma Europa Movilidad Estudiantil, która była instytucją goszczącą zapewniła nam bardzo dobre warunki odbycia stażu w oparciu o bazę szkoły Complejo Educativo de Cheste. Wyjazd młodzieży za granicę, to nie tylko nauka. Programy pobytu obejmują poznanie atrakcji turystycznych, kultury, walorów turystycznych, historycznych i gospodarczych, odmiennych zwyczajów, tradycji i mieszkańców zagranicznych krajów i regionów. Odbycie zagranicznych staży przez uczniów szkół potwierdzone jest certyfikatami Europass-Mobilność, dzięki którym nabyte przez nich umiejętności i kwalifikacje zawodowe nabierają postać formalną i uznawaną u europejskich pracodawców. Podczas pobytu mają okazję doskonalić swoje umiejętności językowe, w praktyczny sposób, podczas wykonywania pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach oraz w czasie wolnym od zajęć. Wrażeniami z odbytych praktyk młodzież dzieliła się z kolegami i koleżankami z innych szkół powiatu, których na promocję projektu i upowszechnianie jego rezultatów zaprosiliśmy w dniu 24 maja do naszej szkoły. Nie obyło się bez konsumpcji tradycyjnej potrawy hiszpańskiej – paelli i hiszpańskich owoców.

unia1