Starostwo Powiatowe

 logofestyn

Festyn Zdrowia w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie

„Jestem Eko-współgram z naturą”.

Kącik zdrowia, wystawa gospodarstw ekologicznych, pokaz kulinarny Kuchni Kuronia wykonany przez Jana Kuronia – Mistrza Kuchni Młodego Pokolenia Rodziny Kuroniów, konkursy, zabawy ruchowe – to tylko niektóre z atrakcji Festynu, jaki miał miejsce 7 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął:

- Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,

-Wojewoda Świętokrzyski,

-Powiat Kazimierza Wielka,

-Świętokrzyski Kurator Oświaty,

-Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach,

TVP KIELCE objęła Festyn opieką medialną.

herby

Gdybyśmy zapytali dziś przeciętnego człowieka o jego zdrowie i samopoczucie – każdy znalazłby w swoim organizmie symptomy osłabienia, niewyjaśnionego zmęczenia oraz zalążki groźniejszych chorób: cukrzycy, nadciśnienia i innych. Większość z nas wskazałaby także na permanentny brak ruchu, aktywności sportowej, nadwagę a wręcz otyłość.

Grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie już po raz drugi uczestniczy w projekcie Fundacji Banku Ochrony Środowiska „Czas na zdrowie”. Celem projektu jest promowanie idei zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i aktywności fizycznej w jak najszerszych kręgach lokalnej społeczności. Projekt ma formę międzyszkolnego konkursu zespołowego, w którym o nagrody walczy wiele szkół z całej Polski. Rywalizacja szkół składa się z dwóch etapów: „Rozgrzewki” i „Festynu Zdrowia”.

W ramach tzw. „Rozgrzewki” grupa Eko-Odonków przez półtora miesiąca gromadziła pomysły na prozdrowotną prezentację z zakresu zrównoważonego stylu życia, którą zaprezentowała na forum szkoły 25 kwietnia bieżącego roku. Nasi szkolni „specjaliści ds. żywienia” uświadomili całej społeczności szkolnej jak ważna jest odpowiednia i zbilansowana dieta oraz codzienny ruch fizyczny. Przedstawili minusy oraz zagrożenia związane ze spożywaniem żywności typu fast food. Wszyscy obecni na „Rozgrzewce” mogli się przekonać, że żywność, która na pozór wydaje się nam pyszna i zdrowa , zawiera duże ilości konserwantów, barwników oraz zbędnych cukrów, tłuszczy i polepszaczy.

Dobra rozgrzewka to podstawa! Jak widać ta zasada działa. Dowodem jest III miejsce Eko-Odonków po pierwszym etapie konkursu.

Kolejnym etapem projektu było przygotowanie i przeprowadzenie Festynu Zdrowia, który składał się z 3 modułów.

Pierwszy to pokaz serii filmów pt: „Śmietnik w mojej głowie”, mówiących o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie i sposobach ich przełamania. Poruszona była m.in. bardzo aktualna wśród młodzieży tematyka dbania o wagę, kończąca się nieustannymi próbami odchudzania, a także gorzka sprawa słodyczy i sposobów odróżniania wartościowych produktów od popularnych podróbek w sklepie.

Drugim elementem Festynu było praktyczne wykorzystanie wiedzy, czyli przygotowanie i degustacja potraw z produktów ekologicznych i regionalnych. Uczestnicy Festynu mogli skosztować m.in. regionalnych wyrobów wędliniarskich, „domowego chleba”, miodu, owoców, warzyw, swojskich ciast i przetworów wykonanych własnoręcznie przez Koła Gospodyń Wiejskich z Broniszowa, Czyżowic, Kaczkowic, Skalbmierza oraz przedstawicieli grona pedagogicznego. Pragnienie w ten upalny dzień można było ugasić wodą mineralną o wielu zaletach zdrowotnych -„Buskowianką”. Jak mówią: „Każdy piękny, każdy młody, kto skosztuje z Buska wody”.

Pokaz kulinarny Jana Kuronia – Mistrza Kuchni Młodego Pokolenia Rodziny Kuroniów był niewątpliwie największą atrakcją Festynu. Jan Kuroń aktywnie wspiera kampanie społeczne m.in. spożycie produktów regionalnych, kampanie Banków Żywności dotyczące niemarnowania żywności oraz Żyj zdrowo, jedz z głową.

Zabawy ruchowe dla młodzieży, dorosłych i wszystkich zaproszonych gości były trzecim elementem Festynu. Każdy bez względu na swoją formę ruchową mógł znaleźć coś dla siebie. A było w czym wybierać. Golf, przeciąganie liny, hula-hop, wyścigi w workach, Eko-narta, lasso, orbitek, skakanka – to tylko niektóre z konkurencji jakie przeprowadzono tego dnia. Zabawy ruchowe zakończyło wspólne pisanie dyktanda sportowego, obejmującego zakres ostatnich wydarzeń z aren zmagań sportowców.

Podczas Festynu każdy mógł bezpłatnie skorzystać z porad lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa, dokonać pomiaru ciśnienia, poziomu glukozy we krwi, sprawdzić poziom tlenku węgla (II) w wydychanym powietrzu a także sprawdzić swoje BMI.

„Czy żywienie wpływa na profilaktykę chorób cywilizacyjnych?” – odpowiedź na to pytanie można było uzyskać z prezentacji multimedialnej przedstawionej przez Panią Jadwigę Zapałę – pracownika Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

„Wady i postawy ciała” były tematem prezentacji studentów WSEiP w Kielcach.

Festyn Zdrowia zakończył się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego na plakat promujący zdrowy i aktywny styl życia pt. „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć” skierowanego do gimnazjalistów. Laureatom wręczono nagrody iście związane z aktywnością ruchową.

Stosy smakowitych, kolorowych kanapek, ciast, dania Kuronia – i o dziwo- ogórki małosolne wyczarowały absolutnie sielską i rodzinną atmosferę.

Festyn Zdrowia pod koniec zamienił się wręcz w rodzinny prozdrowotny piknik na świeżym powietrzu. Gościnny ZSZ w Odonowie pokazał, jak można zdrowo, radośnie, mądrze i przyjemnie spędzać piątkowe południe. Oby więcej takich festynów, które integrują ludzi dla dobra wspólnego i ogromnej przyjemności, ekologicznie, sympatycznie, smakowicie i sportowo w wydaniu lightowym!

Festyn Zdrowia stał się okazją do prawdziwej integracji społecznej nie tylko mieszkańców Odonowa, ale i miasta oraz powiatu.

 

„W każdym wieku dbaj o zdrowie” bo zawsze jest „Czas na zdrowie”

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline