Konwent Dyrektorów Urzędów Pracy woj. Świętokrzyskiego

dyr1

W dniu 06.02.2014r. w siedzibie ZDZ Centrum Kształcenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej odbyło się posiedzenie Konwentu Dyrektorów Urzędów Pracy województwa świętokrzyskiego poświęcone omówieniu sytuacji na rynku pracy w oparciu o opublikowane informacje za rok 2013. Głównym jednak tematem posiedzenia była kwestia procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji ustawy z 2004r. o promocji zatrudnienia    i instytucjach rynku pracy, która to po nowelizacji wprowadza wiele zmian min.: zlecenia przez Urzędy Pracy aktywizacji bezrobotnych przez instytucje zewnętrzne tj. agencje zatrudnienia, stowarzyszenia i fundacje. Istotnym elementem będzie też możliwość przeprowadzenia tzw. profilowania osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy, aby działania aktywizujące kierować do tych osób, które wykazują aktywność i zaangażowanie    w znalezieniu zatrudnienia.

Zwrócono uwagę na to, że wraz z procedowaniem ustawy o promocji zatrudnienia nie przedstawiono dotychczas wszystkich projektów aktów wykonawczych, których to obecnie jest 30- ci a w większości są to rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Omawiając kwestie sytuacji na rynku pracy zwrócono uwagę na fakt, że o ile w skali kraju wskaźnik bezrobocia na koniec 2013 r. w stosunku do końca 2012 r. pozostał bez zmian i utrzymuje się na poziomie 13,4%, to w skali województwa świętokrzyskiego wskaźnik ten wzrósł o 0,7% do wysokości 16,5% co powoduje, że w skali kraju daje to nam 13 miejsce przed takimi województwami jak: zachodniopomorskie 18%, kujawsko-pomorskie 18,10% oraz warmińsko- mazurskie 21,7%.

Niepokojąca jest również sytuacja na lokalnym rynku pracy tj. powiecie kazimierskim gdzie odnotowano wzrost o 1,1% i na koniec 2013r. stopa bezrobocia wynosiła 13,6% i jest to najwyższa stopa bezrobocia od 1990r., przekraczająca o 0,2% stopę krajową.

Powodem takiej sytuacji zarówno w skali krajowej, regionalnej jak i lokalnej jest utrzymujący się stan spowolnienia rozwoju gospodarczego oraz zmniejszenie środków Funduszu Pracy na tzw. aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, jak też spadek liczby ofert pracy .

W sprawach organizacyjnych dokonano wyboru Przewodniczącego Konwentu Dyrektorów Urzędów Pracy woj. świętokrzyskiego na kolejną 2-letnią kadencję. Funkcję tę ponownie powierzono Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej Panu Edward Kulpa.

W posiedzeniu Konwentu uczestniczyli:

Starosta Kazimierski Jan Nowak

Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego Marek Augustyn