Starostwo Powiatowe

Moda a życie bez uzależnień

zyciegal

W sobotę w Parku Miejskim w Kazimierzy Wielkie w ramach akcji Ogólnopolski Głos Profilaktyki odbył się festyn rodzinny pod hasłem ,,Moda na życie bez uzależnień". Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Kazimierzy Wielkiej przy współpracy z Powiatowym Cetrum Pomocy Rodzinie, Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Kazimierzy Wielkiej oraz Kazimierskim Ośrodkiem Kultury. Do realizacji tego wydarzenia zaangażowały się również instytucje, które na co dzień działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa w powiecie kazimierskim

Uczestników imprezy przywitał Komendant Kazimierskich Policjantów mł. insp. Jakub Kosiń oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn. Spotkanie rozpoczęło się quizem dla dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa w sieci oraz problemach dotyczących uzależnień. Wszyscy młodzi uczestnicy zabawy wykazując się imponująca wiedzą, otrzymali upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej. W programie również znalazły się: wystawa plakatów profilaktycznych wykonanych przez podopiecznych Świetlicy Opiekuńczo Wychowawczej w Kazimierzy Wielkiej, występy artystyczne młodzieży pod tytułem „Nie Igraj z Życiem na Drodze”. Przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Poradni Psychologiczno Pedagogicznej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na specjalnie przygotowanych stoiskach prowadzili poradnictwo indywidualne w zakresie przemocy w rodzinie, uzależnień oraz kwestii zdrowotnych i prawnych, związanych z problemem palenia tytoniu, spożywania alkoholu czy zażywania środków odurzających. Policjanci rozdawali ulotki profilaktyczne, elementy odblaskowe, oraz prezentowali sprzęt służbowy. Każdy uczestnik mógł usiąść w policyjnym radiowozie, porozmawiać przez stację oraz usłyszeć dźwięk policyjnej syreny. Dzieci miały okazję usłyszeć kilka wskazówek na temat bezpieczeństwa oraz otrzymać kartę z pobranymi śladami linii papilarnych. Chętni oznakowali sobie rowery na wypadek kradzieży i obejrzeli tak wyczekiwany pokaz tresury psów służbowych. Na festynie nie zabrakło również funkcjonariuszy Straży Pożarnej u których można było zobaczyć wóz strażacki oraz specjalnie przygotowaną kurtynę wodną, która stosowana jest przez nich podczas działań gaśniczych.


O godzinie 16.00 nastąpił punkt kulminacyjny spotkania. Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej mł. insp. Jakub Kosiń odczytał odezwę społeczności PaT (Profilaktyka a Ty). Wszyscy zgromadzeni przez 60 sekund wybijali rytm wolnych serc, serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą..

Później przyszedł czas na programy profilaktyczno – artystyczne przygotowane przez uczniów Gimnazjum w Cieszkowach. Klauni zabawiali najmłodszych organizując gry i zabawy.
W ramach „Dni otwartych komendy” chętne osoby, mogły zwiedzić budynek oraz zapoznać się ze strukturami jednostki. Policjanci objaśniali czym zajmują się poszczególni funkcjonariusze. Tłumaczyli co należy do zadań Policji i na czym polegają obowiązujące procedury. Zwiedzający mieli również okazję zapoznać się ze sprzętem policyjnym. Jednak największą ciekawość wśród gości wzbudził areszt policyjny, który jak sami stwierdzili do przyjaznych nie należy. Na koniec wizyty goście mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracy dyżurnego oraz z nim porozmawiać. Wszystkim uczestnikom imprezy za udział serdecznie dziękujemy z nadzieją, że pozostawiła wiele pozytywnych wspomnień!

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline