II Kazimierskie Morsowanie na zbiorniku retencyjnym

morsgal

21 lutego na zbiorniku w Kazimierzy Wielkiej o godzinie 13.00 odbył się po raz drugi zlot morsów - Kazimierskie Morsowanie.

Impreza była organizowana przez Kazimierski Ośrodek Sportowy i Odonowskie Towarzystwo Kulturalne.

Na malowniczą kazimierską plażę przybyło ponad trzydziestu morsów z trzech klubów: Morsy Ziemi Chrzanowskiej, Krakowski Klub Morsów „Kaloryfer” i morsy z Tarnobrzega „Bodymors”. Kazimierzę reprezentował księgarz a zarazem prezes OTK w Odonowie Hubert Przybyszewski.

Kazimierskie Morsowanie rozpoczęło się pokazami ratownictwa lodowego. Strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej oraz ratownicy WOPR zaprezentowali w jaki sposób przy użyciu sań lodowych ratuje się człowieka z przerębla. Przy okazji uczestnicy zlotu oraz widownia mieli okazję obejrzeć nowoczesny sprzęt ratowniczy, który znajduje się w posiadaniu jednostek straży.

Po widowiskowym pokazie strażaków, wszystkie morsy odbyły wspólną kąpiel w kazimierskim zbiorniku.   Do lodowatej wody poprowadził ich autentyczny ksiądz w sutannie. Najmłodszym uczestnikiem, który wszedł do lodowatej wody był dziewięcioletni Dawid Banasik z Chrzanowa. Swego rodzaju chrzest morsowy zaliczyło na rękach mamusi 4-miesięczne niemowlę, choć nie było zanurzane w wodzie. Sympatycznym akcentem było również odtańczenie poloneza z f-mu Pan Tadeusz przez 3 pary, z udziałem księdza.

Po zimnej kąpieli, uczestnicy zażyli lokalnych, kazimierskich atrakcji. Mieli okazję skorzystać z sauny i jaccuzi na basenie „Wodny Raj,” następnie udali się do Odonowa, gdzie w dworze skosztowali lokalnych potraw.

HP, ZP

Zdjęcia Zdzisław Pilarski