Uroczysta sesja z okazji 25-lecia samorządności w Polsce

W piątek, 12 czerwca w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z okazji 25-lecia samorządności w Polsce. Obok radnych Sejmiku i członków Zarządu Województwa w sesji uczestniczyli samorządowcy z całego województwa Świętokrzyskiego. Obrady połączone były z Konwentem Starostów Województwa Świętokrzyskiego. Powiat Kazimierski reprezentował Wicestarosta Kazimierski Michał Bucki.

W obradach udział wzięli także: Beata Oczkowicz - Wiceminister Obrony Narodowej oraz biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk. Obecni byli goście z Ukrainy, z Obwodu Winnickiego, który współpracuje od ponad pół wieku z naszym województwem.

Przypomnijmy, że w 1990 r. na mocy ustawy sejmowej powstały Rady Gmin oraz Sejmiki Wojewódzkie w miejsce dotychczasowych rad narodowych. Pierwsze wybory samorządowe oparte na nowej, demokratycznej ordynacji odbyły się 27 maja 1990 roku. Nastąpiło rozdzielenie władz samorządowych od instytucji rządowych.

Zaproszonych gości oraz radnych sejmiku powitał Przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk. Na początku uroczystej sesji zaprezentowano film poświęcony reformom samorządowym w minionym ćwierćwieczu. Następnie głos zabierali m. in. Arkadiusz Bąk, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, Przewodniczący Konwentu Starostów Edmund Kaczmarek, Prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego Michał Markiewicz oraz Przewodniczący Rady Obwodowej Okręgu Winnickiego Sergiej Swytko.

Zasłużonym samorządowcom wręczono medale. Związany z regionem kazimierskim długoletni Przewodniczący Sejmiku Województwa Tadeusz Kowalczyk odznaczony został dwukrotnie: Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego oraz honorowym odznaczeniem "Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Polski".

Obszerna relacja, zdjęcia i film na http://www.sejmik.kielce.pl/item/45419-1

Opracowanie tekstu Z. P.