Starostwo Powiatowe

Powiat Kazimierski rozpoczął przygotowania
do Światowych Dni Młodzieży

dnigal

Na zaproszenie Jana Nowaka – starosty kazimierskiego w czwartek, 25 czerwca 2015 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej odbyła się konferencja w sprawie udziału samorządów w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży. Uczestniczyli w niej m. in. organizatorzy ŚDM z Krakowa, burmistrzowie i wójtowie, dyrektorzy szkół średnich oraz księża.

Na początku wszystkich zebranych powitał gospodarz miejsca – Jan Nowak, starosta kazimierski, następnie swoje słowo skierował do zebranych ks. Michał Haśnik – koordynator ŚDM w dekanacie kazimierskim. Całość spotkania prowadzili przedstawiciele sekcji logistyki komitetu centralnego Światowych Dni Młodzieży z Krakowa.

W czasie spotkania poruszono bardzo wiele ważnych kwestii logistycznych. – „Dowiedzieliśmy się m.in., że na terenie naszego dekanatu kazimierskiego musimy znaleźć miejsce noclegowe dla ok. od 6-8 tysięcy młodzieży! Na dzień dzisiejszy mamy zaledwie 500 miejsc” – mówi ks. Haśnik. Nieco w lepszej sytuacji jest dekanat skalbmierski. – „My mamy już ponad tysiąc miejsc noclegowych” – dodaje ks. Jacek Bonio, koordynator ŚDM w dekanacie skalbmierskim.

Starosta Jan Nowak zadeklarował, że powiat kazimierski i poszczególne gminy wchodzące w jego skład przyłączają się do organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia i wezmą na siebie część związanych z tym kosztów. Także wszystkie szkoły leżące na terenie powiatu kazimierskiego „otworzą swoje drzwi” na przybyłych pielgrzymów.

O korzyściach związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Kazimierzy Wielkiej mówił burmistrz Adam Bodzioch. – „To niebywała promocja naszego miasta i całej gminy. Jako gmina udostępnimy wszystkie nasze szkoły i jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie strony kościelnej” – mówi kazimierski burmistrz. – „Chciałbym, aby transmisja głównej Mszy św. z udziałem Papieża Franciszka odbyła się na telebimie na Rynku naszego miasta, aby mogli się tam zgromadzić wszyscy ci, którzy nie pojadą do Krakowa” – dodał Adam Bodzioch.

Światowe Dni Młodzieży na terenie powiatu kazimierskiego to nie tylko promocja powiatu i gminy, ale także to niebywała szansa rozwoju dla lokalnych restauratorów i punktów gastronomicznych. –„Za organizację śniadań odpowiada dana parafia, obiady i kolacje zapewniają organizatorzy ŚDM w Krakowie. Do śniadań będziemy więc angażowali lokalnych restauratorów” – mówi ks. Haśnik. Burmistrz Bodzioch zauważył także, że w organizację posiłków można także zaangażować lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

Powiat kazimierski rozpoczął oficjalne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. W pracę włączają się samorządy lokalne, parafie i szkoły. Nie obejdzie się również bez pomocy straży pożarnej, policji czy służb medycznych. - „Pracy czeka nas wiele. Przede wszystkim musimy teraz dalej szukać miejsc noclegowych w domach prywatnych. Zwracamy się więc z prośbą do wszystkich o to, aby zechcieli przyjąć pod swój dach pielgrzymów. Nie potrzeba im wiele, nawet nie potrzeba łóżka. Oni wolą spać na ziemi, ale w domu prywatnym – niż np. na polu namiotowym” – mówi ks. Haśnik.

Pierwsze grupy pielgrzymów na terenie powiatu kazimierskiego spodziewamy się 25 lipca 2016 r. Uroczysta Msza św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży zostanie odprawiona przez Papieża Franciszka 31 lipca na polach w okolicach Wieliczki. Pielgrzymi pozostaną więc u nas przez 7 dni.

Tekst ks. Michał Haśnik

Zdjęcia Zdzisław Pilarski

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline