Jedną z najważniejszych inwestycji trudnego finansowo 2016 roku będzie modernizacja i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 768 łączącej Jędrzejów przez Kazimierzę Wielką, Koszyce w Małopolskiem, do Brzeska Okocim.  Droga stanowić będzie ważny trakt komunikacyjny - swego rodzaju alternatywę dla innych traktów, odciążającą zatłoczony Kraków i skracającą przejazd z  krajowej "siódemki" do autostrady A4 . Będzie mieć także ważne znaczenie dla Śląska. Po stronie małopolskiej modernizacja drogi jest mocno zaawansowana, po stronie świętokrzyskiej spodziewać się należy w tym roku znacznego postępu. Inwestycja umieszczona została bowiem wysoko na opracowanej przez Świętokrzyski Zarząd Dróg liście potrzeb drogowych na lata 2014 - 2020 i istnieje duża szansa na pozyskanie na ten cel środków unijnych. Powiat Kazimierski zamierza w 2016 r. uruchomić procedury przetargowe w systemie "zaprojektuj i wybuduj", zaś w roku 2017 rozpocząć fizyczną realizację projektu przebudowy drogi nr 768. Podkreślić należy, że pierwszym etapem realizacji projektu będzie wybudowanie północno-wschodniej obwodnicy Kazimierzy Wielkiej, która przebiegać będzie od  ul. Kolejowej - rejon Rolmetu, poprzez oczyszczalnię, targowicę, za stadionem MLKS Sparta, następnie przetnie drogę 768 za ZEORK-iem (tu przewidziane jest rondo) i dalej - obok dawnej Unitry do ronda przy stacji paliw "dr Żurek", gdzie włączy się w drogę wojewódzką 776 do Krakowa.

Inwestycją drogową przewidzianą do realizacji w 2016 roku będzie długo oczekiwana modernizacja drogi powiatowej 0530T na odcinku Kazimierza Wielka - Odonów. Droga realizowana będzie wspólnie z samorządem gminnym w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej (tzw. "schetynówek") i zyska oprócz nowej nawierzchni także nowe chodniki z całą infrastrukturą drogową.   Łączny koszt inwestycji wyniesie 1,6 mln zł., z czego 50 % kosztów poniosą po połowie samorządy gminny i powiatowy. Pozostałe 50 %, to przewidywane dofinansowanie - wniosek w tej sprawie został złożony u wojewody, podpisano także stosowne porozumienie.

Zdzisław Pilarski