Starostwo Powiatowe

Jedną z najważniejszych inwestycji trudnego finansowo 2016 roku będzie modernizacja i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 768 łączącej Jędrzejów przez Kazimierzę Wielką, Koszyce w Małopolskiem, do Brzeska Okocim.  Droga stanowić będzie ważny trakt komunikacyjny - swego rodzaju alternatywę dla innych traktów, odciążającą zatłoczony Kraków i skracającą przejazd z  krajowej "siódemki" do autostrady A4 . Będzie mieć także ważne znaczenie dla Śląska. Po stronie małopolskiej modernizacja drogi jest mocno zaawansowana, po stronie świętokrzyskiej spodziewać się należy w tym roku znacznego postępu. Inwestycja umieszczona została bowiem wysoko na opracowanej przez Świętokrzyski Zarząd Dróg liście potrzeb drogowych na lata 2014 - 2020 i istnieje duża szansa na pozyskanie na ten cel środków unijnych. Powiat Kazimierski zamierza w 2016 r. uruchomić procedury przetargowe w systemie "zaprojektuj i wybuduj", zaś w roku 2017 rozpocząć fizyczną realizację projektu przebudowy drogi nr 768. Podkreślić należy, że pierwszym etapem realizacji projektu będzie wybudowanie północno-wschodniej obwodnicy Kazimierzy Wielkiej, która przebiegać będzie od  ul. Kolejowej - rejon Rolmetu, poprzez oczyszczalnię, targowicę, za stadionem MLKS Sparta, następnie przetnie drogę 768 za ZEORK-iem (tu przewidziane jest rondo) i dalej - obok dawnej Unitry do ronda przy stacji paliw "dr Żurek", gdzie włączy się w drogę wojewódzką 776 do Krakowa.

Inwestycją drogową przewidzianą do realizacji w 2016 roku będzie długo oczekiwana modernizacja drogi powiatowej 0530T na odcinku Kazimierza Wielka - Odonów. Droga realizowana będzie wspólnie z samorządem gminnym w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej (tzw. "schetynówek") i zyska oprócz nowej nawierzchni także nowe chodniki z całą infrastrukturą drogową.   Łączny koszt inwestycji wyniesie 1,6 mln zł., z czego 50 % kosztów poniosą po połowie samorządy gminny i powiatowy. Pozostałe 50 %, to przewidywane dofinansowanie - wniosek w tej sprawie został złożony u wojewody, podpisano także stosowne porozumienie.

Zdzisław Pilarski 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline