X Jubileuszowy 24. godzinny Maraton Pływacki w Kazimierzy Wielkiej

22 02 2016

Punktualnie o godz. 12-tej w sobotę 20 lutego wystartował X jubileuszowy Maraton Pływacki, który przeprowadzony został na Krytej Pływalni "Wodny Raj" w Kazimierzy Wielkiej. W otwarciu organizowanej corocznie od 2007 roku imprezy uczestniczyli szefowie KOS - u Stefan Marzec i Robert Pleszyński, wicestarosta kazimierski Michał Bucki, wiceburmistrz MiG Łukasz Maderak oraz ks. Mariusz Rozin z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, który wystartował również jako jeden z pierwszych zawodników i przepłynął łącznie 10 km!
Ks. Mariusz udzielił także uczestnikom maratonu Błogosławieństwa Bożego.

Imprezą od 3 lat towarzyszącą maratonowi jest Kazimierskie Morsowanie organizowane na zbiorniku retencyjnym przez Dwór w Odonowie pp. Postawków i Odonowskie Towarzystwo Kulturalne pod wodzą Huberta Przybyszewskiego. W tym roku zawiodła niestety pogoda - nie było lodu ni śniegu - i z tego też powodu nie dojechali zaproszeni goście. Honor morsów ratowali więc kazimierzanie; Weronika, Hubert i Jurek, do których dołączył stały uczestnik kazimierskich maratonów Krzysztof z Sandomierza. Odważna czwórka zaliczyła dwie kilkuminutowe sesje w wodzie o temperaturze 6ºC, a więc nieco cieplejszej od temperatury otoczenia. Tradycyjnie nad zbiornikiem strażacy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej zademonstrowali ratowanie tonącego przy użyciu specjalistycznego, uniwersalnego sprzętu. Morsowanie i pokaz ratownictwa oglądało kilkadziesiąt przemarzniętych osób.

W sobotę wieczorem organizatorzy zapewnili uczestnikom i publiczności coś dla ducha. Podziwialiśmy taneczne występy zespołów amatorskich, kabaret, a na zakończenie wystąpili profesjonalni artyści cyrkowi - Robson i rozpoczynająca karierę zawodową kazimierzanka Andżelika Kałuża. Hitem programu był jej pokaz akrobatyczny na szarfach. Publiczność z zachwytem oglądała zapierające dech w piersiach ewolucje na wysokości kilku metrów nad wodą w wykonaniu Andżeliki, która swój pokaz zakończyła efektownym spacerem po tafli basenu. Przed Andżeliką wystąpił Robson - ekwilibrysta z Dąbrówki Morskiej w gminie Szczurowa, prezentując kilka efektownych numerów cyrkowych na ruchomych wałkach.

O godz. 12 w niedzielę zakończył się X Jubileuszowy 24. godzinny Maraton Pływacki. Nie pobiliśmy wprawdzie rekordu, ale osiągnięty został drugi wynik w 10-letniej historii maratonów - 1452 km 650 m. Najlepsi i najwytrwalsi otrzymali puchary, medale i nagrody, które wręczali: gość honorowy europoseł, znany trener piłki ręcznej Bogdan Wenta, starosta kazimierski Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki oraz wiceburmistrz Łukasz Maderak.

Europoseł Bogdan Wenta oraz starosta Jan Nowak i wiceburmistrz Łukasz Maderak pogratulowali uczestnikom wyników podkreślając wszakże, że w sporcie amatorskim - zwłaszcza tak masowym jak kazimierski maraton - osiągi nie są najważniejsze.

Bogdan Wenta chętnie rozdawał autografy, fotografował się z zawodnikami i publicznością oraz opowiadał o swojej karierze sportowej. Zauważył też, że tegoroczny wynik zbliżony jest do odległości pomiędzy Kazimierzą Wielką a Brukselą.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski