Starostwo Powiatowe

X Jubileuszowy 24. godzinny Maraton Pływacki w Kazimierzy Wielkiej

22 02 2016

Punktualnie o godz. 12-tej w sobotę 20 lutego wystartował X jubileuszowy Maraton Pływacki, który przeprowadzony został na Krytej Pływalni "Wodny Raj" w Kazimierzy Wielkiej. W otwarciu organizowanej corocznie od 2007 roku imprezy uczestniczyli szefowie KOS - u Stefan Marzec i Robert Pleszyński, wicestarosta kazimierski Michał Bucki, wiceburmistrz MiG Łukasz Maderak oraz ks. Mariusz Rozin z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, który wystartował również jako jeden z pierwszych zawodników i przepłynął łącznie 10 km!
Ks. Mariusz udzielił także uczestnikom maratonu Błogosławieństwa Bożego.

Imprezą od 3 lat towarzyszącą maratonowi jest Kazimierskie Morsowanie organizowane na zbiorniku retencyjnym przez Dwór w Odonowie pp. Postawków i Odonowskie Towarzystwo Kulturalne pod wodzą Huberta Przybyszewskiego. W tym roku zawiodła niestety pogoda - nie było lodu ni śniegu - i z tego też powodu nie dojechali zaproszeni goście. Honor morsów ratowali więc kazimierzanie; Weronika, Hubert i Jurek, do których dołączył stały uczestnik kazimierskich maratonów Krzysztof z Sandomierza. Odważna czwórka zaliczyła dwie kilkuminutowe sesje w wodzie o temperaturze 6ºC, a więc nieco cieplejszej od temperatury otoczenia. Tradycyjnie nad zbiornikiem strażacy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej zademonstrowali ratowanie tonącego przy użyciu specjalistycznego, uniwersalnego sprzętu. Morsowanie i pokaz ratownictwa oglądało kilkadziesiąt przemarzniętych osób.

W sobotę wieczorem organizatorzy zapewnili uczestnikom i publiczności coś dla ducha. Podziwialiśmy taneczne występy zespołów amatorskich, kabaret, a na zakończenie wystąpili profesjonalni artyści cyrkowi - Robson i rozpoczynająca karierę zawodową kazimierzanka Andżelika Kałuża. Hitem programu był jej pokaz akrobatyczny na szarfach. Publiczność z zachwytem oglądała zapierające dech w piersiach ewolucje na wysokości kilku metrów nad wodą w wykonaniu Andżeliki, która swój pokaz zakończyła efektownym spacerem po tafli basenu. Przed Andżeliką wystąpił Robson - ekwilibrysta z Dąbrówki Morskiej w gminie Szczurowa, prezentując kilka efektownych numerów cyrkowych na ruchomych wałkach.

O godz. 12 w niedzielę zakończył się X Jubileuszowy 24. godzinny Maraton Pływacki. Nie pobiliśmy wprawdzie rekordu, ale osiągnięty został drugi wynik w 10-letniej historii maratonów - 1452 km 650 m. Najlepsi i najwytrwalsi otrzymali puchary, medale i nagrody, które wręczali: gość honorowy europoseł, znany trener piłki ręcznej Bogdan Wenta, starosta kazimierski Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki oraz wiceburmistrz Łukasz Maderak.

Europoseł Bogdan Wenta oraz starosta Jan Nowak i wiceburmistrz Łukasz Maderak pogratulowali uczestnikom wyników podkreślając wszakże, że w sporcie amatorskim - zwłaszcza tak masowym jak kazimierski maraton - osiągi nie są najważniejsze.

Bogdan Wenta chętnie rozdawał autografy, fotografował się z zawodnikami i publicznością oraz opowiadał o swojej karierze sportowej. Zauważył też, że tegoroczny wynik zbliżony jest do odległości pomiędzy Kazimierzą Wielką a Brukselą.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline