W piątek, 21 października odbył się w Końskich kolejny Konwent Starostów Województwa Świętokrzyskiego. Oprócz starostów wzięli w nim udział dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego oraz Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski i dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju UW Jacek Sułek. Powiat Kazimierski reprezentował Starosta Kazimierski Jan Nowak.

Na konwencie szeroko omawiano bieżące problemy powiatów wynikające z realizacji przez samorządy zadań rządowych, m. in. w zakresie budownictwa, komunikacji oraz budownictwa drogowego. Chodzi tu o rozliczenie funduszy klęskowych i tzw. schetynówek oraz o plany w tym zakresie na 2017 rok.

Temat aktywizacji zawodowej, szkolnictwa zawodowego oraz coraz bardziej odczuwalnego na rynku braku wykwalifikowanej kadry fachowców - ślusarzy, spawaczy czy elektryków omówił w swym wystąpieniu dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Arkadiusz Piecyk.

Funkcjonowanie i finansowanie służby zdrowia w nowym systemie, który de facto jest powrotem do okresu przed NFZ, omówił dyrektor Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. Przejście na ryczałtowy system rozliczeń spowoduje, że nie będzie tzw. nadwykonań, zaś każda jednostka w służbie zdrowia dysponowała będzie własnym budżetem.

KSK 001

KSK 002