Gimnazjalistki wygrały konkurs o unii

Images: UK2011.jpg

altdodano: 22 marca 2011, 6:00 Autor: Adam LIGIECKI, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kinga, Justyna i Magda - damska ekipa z Topoli wygrała unijny konkurs dla gimnazjalistów. (fot. Łukasz Gądzik)

Gimnazjalistki z Topoli wiedzą najwięcej o Europie. Wygrały konkurs Unijny Krąg, a w nagrodę będą mogły „żeglować”... z satelitą.

Była to piąta edycja konkursu wiedzy o Unii Europejskiej dla gimnazjalistów, organizowanego przez Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.
Impreza odbyła się w miniony czwartek, pod patronatem kazimierskiego Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej.

TRZY NAJLEPSZE

W konkursie wzięły udział trzyosobowe reprezentacje gimnazjów regionu kazimierskiego. - Niestety, w tym roku zgłosiły się tylko trzy gimnazja, ale te najlepsze z naszego powiatu. Finaliści zeszłorocznej edycji konkursu - podkreślają realizatorki projektu, nauczycielki Małgorzata Pozłótka i Beata Szmigiel. Oprawę techniczną imprezy przygotował Łukasz Gądzik.

Unijny Krąg 2011 miał dwa etapy. Najpierw gimnazjaliści losowali pytania, na które musieli odpowiedzieć w ciągu 30 sekund. A w drugiej turze - po przerwie - drużyny z Kazimierzy Wielkiej, Topoli i Skalbmierza jeszcze raz zmierzyły się z zadaniami konkursowymi.

W rozgrywce finałowej pytania dotyczyły Włoch, jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie były wcale łatwe. Wymagały od nastolatków sporej wiedzy - zarówno z historii, jak i dnia dzisiejszego Italii.

TOPOLA PIERWSZA

Po podliczeniu punktów okazało się, że pierwsza lokata w konkursie przypadła Gimnazjum z Topoli. Kinga Szwajca, Justyna Szwajca i Magdalena Woźniak, wraz z opiekunem Haliną Nowak-Pudo, otrzymały w nagrodę profesjonalny zestaw nawigacji satelitarnej.

Drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Skalbmierzu: Katarzyna Szafarska, Paweł Krawczyk i Dawid Jackiewicz (opiekun Andrzej Majchrowski); trzecie - Gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej: Paulina Szymańska, Aleksandra Głusek i Katarzyna Sobieraj (opiekun Romualda Adamczyk).

NAGRÓD W BRÓD

Zespoły biorące udział w konkursie otrzymały atrakcyjne nagrody. Nawigację satelitarną ufundowało Starostwo Powiatowe, pendrive’y i plecaki za drugie miejsce - kazimierski Urząd Miasta i Gminy, zaś dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych obdarował trzecią drużynę wielofunkcyjnymi kalkulatorami i... słodyczami. Gimnazjaliści otrzymali też dyplomy pamiątkowe.

Nagrody wręczyli zaproszeni na czwartkową imprezę: burmistrz Waldemar Trzaska, sekretarz powiatu Marek Krupa oraz dyrektor ZSR Jacek Nowak. Panowie zasiedli także w jury, oceniając wiedzę europejską nastolatków.

Unijny Krąg 2011 zorganizował Szkolny Klub Europejski, działający w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, przy wsparciu uczniów klasy I Technikum Ekonomicznego i klasy III Technikum Architektury Krajobrazu.