Historia

Powiat kazimierski został powołany dnia 1 stycznia 1956 roku w województwie kieleckim, czyli 15 miesięcy po wprowadzeniu gromad w miejsce dotychczasowych gmin  (29 września 1954) jako podstawowych jednostek administracyjnych PRL. Na powiat kazimierski złożyły się 2 miasta, 1 osiedle i 29 gromad, które wyłączono z  powiatu pińczowskiego w tymże województwie:

miasta: Działoszyce i Skalbmierz, osiedle: Kazimierza Wielka, gromady: Bejsce, Boszczynek, Czarnocin, Czyżowice, Dobiesławice, Donatkowice, Donosy, Drożejowice, Dzierążnia, Dziekanowice, Gabułtów, Głuchów, Jakubowice, Kobylniki, Koszyce, Krzczonów, Książnice, Michałowice, Opatowiec, Pełczyska, Piotrkowice, Przemyków, Sieradzice, Sokolina, Stradlice, Tempoczów, Topola, Wielgus i Zięblice.

1 lipca 1956 roku do powiatu kazimierskiego przyłączono gromadę Chwalibogowice, którą wyłączono z powiatu buskiego.

W momencie utworzenia powiatu kazimierskiego, jego stolica była osiedlem. Prawa miejskie Kazimierza Wielka otrzymała dopiero 1 stycznia 1959 roku, tego dnia z wyłączono też z powiatu kazimierskiego gromadę Pełczyska i włączono ją z powrotem do powiatu pińczowskiego.

1 stycznia 1973 roku zniesiono gromady i osiedla, a w ich miejsce reaktywowano gminy. Powiat kazimierski podzielono na 3 miasta i 8 gmin:

- miasta Działoszyce, Kazimierza Wielka i Skalbmierz;

- gminy Bejsce, Czarnocin, Działoszyce, Kazimierza Wielka, Koszyce, Opatowiec, Skalbmierz i Wielgus.

Po reformie administracyjnej, obowiązującej od 1 czerwca 1975 roku, całe terytorium zniesionego powiatu kazimierskiego weszło w skład nowego (mniejszego) województwa kieleckiego.

1 lipca 1976 roku zniesiono gminę Wielgus, a jej obszar przyłączono do gminy Kazimierza Wielka. Tego samego dnia do gminy Działoszyce przyłączono główną część znoszonej gminy Stępocice. 1 stycznia 1984 roku z gminy Działoszyce wyłączono sołectwo Węchadłów i włączono je do gminy Michałów. 1 stycznia 1992 roku jednoimienne miasta i gminy wiejskie Działoszyce, Kazimierza Wielka i Skalbmierz połączono we wspólne gminy miejsko-wiejskie. 1 stycznia 1994 roku z gminy Bejsce wyłączono wieś Jankowice i włączono ją do gminy Koszyce.

Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku w nowym województwie świętokrzyskim przywrócono powiat kazimierski. W porównaniu z obszarem z 1975 roku został on zmniejszony o gminę Działoszyce (która znalazła się w powiecie pińczowskim w tymże województwie) i gminę Koszyce (która zmieniła przynależność wojewódzką przez przyłączenie do powiatu proszowickiego w województwie małopolskim). Gmina Wielgus nie została reaktywowana.

W porównaniu z obszarem z 1956 roku miasto Działoszyce oraz obszar dawnych gromad: Dzierążnia, Dziekanowice, Jakubowice i Pełczyska, leżą obecnie na terenie powiatu pińczowskiego a obszar dawnych gromad: Koszyce, Książnice i Przemyków są obecnie w powiecie proszowickim w województwie małopolskim - pozostałe są ponownie w powiecie kazimierskim.

Herb powiatu

W latach 2005-2009 powiat używał innego herbu: "na tarczy dwudzielnej w pas, w polu górnym, czerwonym złota korona, w polu dolnym błękitnym podwójny złoty krzyż patriarchalny.

Herb powiatu kazimierskiego przedstawia na tarczy hiszpańskiej dwudzielnej w słup w polu prawym czerwonym, czarną głowę żubra przebitą mieczem w skos (godło herbu Pomian), w polu lewym błękitnym krzyż patriarchalny złoty.

Herb został ustanowiony Uchwałą Nr XXII/171/2009 Rady Powiatu w Kazimierzy Wielkiej z dnia 6 listopada 2009 r.

dawny herb powiatu kazimierskiego

obecny herb powiatu kazimierskiego

Czy pracownicy są uprzejmi
Czy godziny pracy są właściwe