Starostwo Powiatowe

Historia

      Powiat kazimierski został powołany dnia 1 stycznia 1956 roku w województwie kieleckim, czyli 15 miesięcy po wprowadzeniu gromad w miejsce dotychczasowych gmin  (29 września 1954) jako podstawowych jednostek administracyjnych PRL. Na powiat kazimierski złożyły się 2 miasta, 1 osiedle i 29 gromad, które wyłączono z  powiatu pińczowskiego w tymże województwie:

miasta: Działoszyce i Skalbmierz, osiedle: Kazimierza Wielka, gromady: Bejsce, Boszczynek, Czarnocin, Czyżowice, Dobiesławice, Donatkowice, Donosy, Drożejowice, Dzierążnia, Dziekanowice, Gabułtów, Głuchów, Jakubowice, Kobylniki, Koszyce, Krzczonów, Książnice, Michałowice, Opatowiec, Pełczyska, Piotrkowice, Przemyków, Sieradzice, Sokolina, Stradlice, Tempoczów, Topola, Wielgus i Zięblice.

1 lipca 1956 roku do powiatu kazimierskiego przyłączono gromadę Chwalibogowice, którą wyłączono z powiatu buskiego.

 W momencie utworzenia powiatu kazimierskiego, jego stolica była osiedlem. Prawa miejskie Kazimierza Wielka otrzymała dopiero 1 stycznia 1959 roku, tego dnia z wyłączono też z powiatu kazimierskiego gromadę Pełczyska i włączono ją z powrotem do powiatu pińczowskiego.

1 stycznia 1973 roku zniesiono gromady i osiedla, a w ich miejsce reaktywowano gminy. Powiat kazimierski podzielono na 3 miasta i 8 gmin:

- miasta Działoszyce, Kazimierza Wielka i Skalbmierz;

- gminy Bejsce, Czarnocin, Działoszyce, Kazimierza Wielka, Koszyce, Opatowiec, Skalbmierz i Wielgus.

Po reformie administracyjnej, obowiązującej od 1 czerwca 1975 roku, całe terytorium zniesionego powiatu kazimierskiego weszło w skład nowego (mniejszego) województwa kieleckiego.

1 lipca 1976 roku zniesiono gminę Wielgus, a jej obszar przyłączono do gminy Kazimierza Wielka. Tego samego dnia do gminy Działoszyce przyłączono główną część znoszonej gminy Stępocice. 1 stycznia 1984 roku z gminy Działoszyce wyłączono sołectwo Węchadłów i włączono je do gminy Michałów. 1 stycznia 1992 roku jednoimienne miasta i gminy wiejskie Działoszyce, Kazimierza Wielka i Skalbmierz połączono we wspólne gminy miejsko-wiejskie. 1 stycznia 1994 roku z gminy Bejsce wyłączono wieś Jankowice i włączono ją do gminy Koszyce.

Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku w nowym województwie świętokrzyskim przywrócono powiat kazimierski. W porównaniu z obszarem z 1975 roku został on zmniejszony o gminę Działoszyce (która znalazła się w powiecie pińczowskim w tymże województwie) i gminę Koszyce (która zmieniła przynależność wojewódzką przez przyłączenie do powiatu proszowickiego w województwie małopolskim). Gmina Wielgus nie została reaktywowana.

W porównaniu z obszarem z 1956 roku miasto Działoszyce oraz obszar dawnych gromad: Dzierążnia, Dziekanowice, Jakubowice i Pełczyska, leżą obecnie na terenie powiatu pińczowskiego a obszar dawnych gromad: Koszyce, Książnice i Przemyków są obecnie w powiecie proszowickim w województwie małopolskim - pozostałe są ponownie w powiecie kazimierskim.

Herb powiatu

W latach 2005-2009 powiat używał innego herbu: "na tarczy dwudzielnej w pas, w polu górnym, czerwonym złota korona, w polu dolnym błękitnym podwójny złoty krzyż patriarchalny.

Herb powiatu kazimierskiego przedstawia na tarczy hiszpańskiej dwudzielnej w słup w polu prawym czerwonym, czarną głowę żubra przebitą mieczem w skos (godło herbu Pomian), w polu lewym błękitnym krzyż patriarchalny złoty.

Herb został ustanowiony Uchwałą Nr XXII/171/2009 Rady Powiatu w Kazimierzy Wielkiej z dnia 6 listopada 2009 r.

 

alt

  

 

dawny herb powiatu kazimierskiego

 

 

 

 

 
 alt  
 obecny herb powiatu kazimierskiego  

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline