W Kazimierskim Ośrodku Kultury zapanowała świąteczna atmosfera

kok1

Galeria

Ostatniego dnia marca w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się Kiermasz Wielkanocny. Podczas kiermaszu można było obejrzeć oraz zakupić przeróżne ozdoby świąteczne przygotowane przez panie działające w KGW na terenie powiatu kazimierskiego, oraz osoby indywidualne, których pasją jest tworzenie różnego rodzaju rękodzieła. Kobiety wykazały się niezwykłą pomysłowością i przygotowały przepiękne stroiki, serwetki, pisanki robione w sposób tradycyjny, jajka zdobione za pomocą wielu różnych technik. Wszystkie barwne dekoracje sprawiły, że pomimo brzydkiej pogody na kiermaszu panowała wiosna. Dla amatorów wielkanocnych smakołyków nie zabrakło mazurków, bab wielkanocnych i innych słodkości. Na stoisku miejscowego pszczelarza można było zakupić pozyskiwane na Ponidziu miody. Ciekawostkę dla zebranych osób stanowił kwas wielkanocny. Intensywny zapach chrzanu unoszący się w powietrzu przyciągał zainteresowanych zwiedzających. Według relacji mieszkanek gminy Bejsce, które przygotowały go do degustacji, dawniej nie było domu, w którym podczas wielkanocnego śniadania mogłoby go zabraknąć. Podawany był on z różnego rodzaju wędlinami. Dziś  w wielu domach zastąpiony został żurkiem lub barszczem białym, ale zapewne po kiermaszu nie jedna gospodyni przypomni sobie recepturę jego przygotowania i poda go domownikom podczas tegorocznych świąt. Już wiadomo, że na pewno pojawi się na stole Krystyny Wicher- Przewodniczącej Rady Powiatu. O sposób przygotowania tego świątecznego specjału dopytywał m.in. Michał Bucki- V-ce Starosta Powiatu, który odwiedził wszystkie stoiska i zrobił spore zakupy, ale nie ma się czemu dziwić bo na kiermaszu znalazło się wiele pięknych rzeczy.

Był to pierwszy kiermasz wielkanocny na powiecie kazimierskim. Odbył się on dzięki niezwykłej aktywności kobiet, które musiały poświęcić wiele swojego cennego czasu dla przygotowania wystawianych produktów, a pieniądze które udało się im zarobić zamierzają przeznaczyć na potrzeby działalności KGW.  W organizację kiermaszu aktywnie włączyło się szereg instytucji, tj: Urzędy Gmin z terenu powiatu, Kazimierski Ośrodek Kultury, Powiatowy Zespół Doradczy w Kazimierzy Wielkiej, Starostwo Powiatowe oraz Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu. Zanim panie zaczęły przygotowywać produkty na kiermasz wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez panie: Ewę Marzec i Iwonę Górską. Uczestniczki poznały różne techniki robienia kwiatów, palm, oraz innych ozdób wielkanocnych  i już w każdej głowie kłębiło się mnóstwo pomysłów na dekoracje, które pojawiły się na kiermaszu. Zorganizowanie tych zajęć było możliwe dzięki wsparciu ze strony Burmistrza Kazimierzy Wielkiej oraz pani Wójt gminy Czarnocin, którzy sfinansował zakup materiałów dla KGW z terenów ich gmin.

Pomimo prawie zimowej aury impreza naprawdę się udała. Uczestnicy podkreślali, że poza sprzedażą ważną funkcją, tego typu inicjatyw, jest możliwość wymiany doświadczeń, technik przygotowania dekoracji oraz informacji o tradycjach podtrzymywanych w poszczególnych rejonach naszej małej ojczyzny. Mamy więc nadzieję, że od przyszłego roku kiermasz wielkanocny wejdzie do kalendarza imprez organizowanych na naszym powiecie na stałe.

Beata Adamczyk