W Powiecie dyskutowano o Światowych Dniach Młodzieży

W piątek, 20 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej miało miejsce spotkanie robocze poświęcone bezpieczeństwu uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy przebywać będą na terenie powiatu kazimierskiego.   Honory gospodarza spotkania pełnił starosta Jan Nowak, ponadto uczestniczyli: wicestarosta Michał Bucki, przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn, komendanci służb mundurowych powiatu Jakub Kosiń i Kazimierz Zabłotny, dyrekcja Sanepidu, dyrektor szpitala Anna Ciba, , wiceburmistrz MiG Kazimierza Wielka Łukasz Maderak, przedstawicielka UG w Bejscach, księża - Michał Haśnik - koordynator ŚDM na powiat kazimierski oraz proboszcz par. w Bejscach Marek Zawłocki i inni.

Jak poinformował koordynator ks. Michał - w powiecie kazimierskim gościć będziemy ok. 4 tys. młodych pielgrzymów z Portugalii. Nie jest jeszcze w pełni rozwiązana sprawa noclegów dla uczestników ŚDM. Niewielki procent będzie rozmieszczony w mieszkaniach prywatnych, u rodzin które zgłosiły taką ofertę. Zdecydowana większość pielgrzymów zakwaterowana będzie w szkołach na terenie powiatu, tu jednak najpoważniejszym problemem jest brak pryszniców - niektóre szkoły nie posiadają ich wcale, inne zaledwie po kilka. Rozważano wykorzystanie kabin prysznicowych istniejących na stadionach Sparty Kazimierza Wielka i Jawornik w Gorzkowie. Starosta Jan Nowak podsunął pomysł, by pielgrzymi zakwaterowani w szkołach na terenie Kazimierzy i najbliższej okolicy korzystali rotacyjnie z pryszniców na basenie oraz na hali sportowej. Obok spraw sanitarnych dyskutowano też o bezpieczeństwie kilku tysięcy osób zgromadzonych na zbiorniku retencyjnym, gdzie w środę 27 lipca będzie ok. 3-godzinna katecheza i nabożeństwo, czy na kazimierskim rynku podczas Festiwalu Młodych oraz czwartkowej katechezy.

Komendant Powiatowy Policji Jakub Kosiń poinformował, że kazimierska policja zostanie na czas pobytu pielgrzymów z Portugalii znacznie wzmocniona przez jednostki policji z całego województwa.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski