Starostwo Powiatowe

URZĄD GMINY OPATOWIEC

 logopatowiec

ul. Rynek 3

28-520 Opatowiec

sekretariat tel.: (041) 35-18-052

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Strona Gminy Opatowiec ( www.opatowiec.pl )

 alt

  Historia

 Najstarsze ośrodki życia miejskiego we wczesnym średniowieczu powstawały na ogół na terenach bardziej zagospodarowanych. Przedstawiciele różnych specjalności rzemieśniczych skupiali się w większych osiedlach, w których stopniowo ludność rzemieślniczo-handlowa odgrywala coraz większą rolę.

Pod tym względem początki OPATOWCA nie różnią się od początków innych najstarszych ośrodków miejskich w tym regionie, jak: Kraków, Sandomierz, Tarnów, Wiślica i Miechów.

Ziemia tu była kiedyś bardziej leśna i od łąk zielona. Starymi kośćiółkami w cieniu wiekowych drzew dostojna. Dziś skurczyła się jej szata zielona. Mało jest już czystej wody w Wiśle i Dunajcu. Zniknęły zwierciadła licznych stawów i wytryskujących żródełek. Zanikła staropolska mowa, zaniknęły stare obyczaje. Bo oto z rozmachem weszło nowe życie! Śpiewną ciszę ulic, zagród i łąk zagłuszył warkot motorów. Tu bowiem na przestrzeni wieków przy szlaku wiślanym wyrobił się typ człowieka twardego w pracy i walce, którego cechy zachowały się do dnia dzisiejszego pośród starszego pokolenia. Szorstkiego czasem w obejściu, lecz niezłomnego obrońcy tej ziemi.

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline