UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE PROJEKTU TERMOMODERNIZACJI

PLACÓWEK SZKOLNYCH I WYCHOWAWCZYCH

We wtorek, 21 kwietnia w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach odbędą się uroczystości związane z zakończeniem projektu pt. " Poprawa efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej dla powiatów kazimierskiego i kieleckiego". W projekcie uczestniczył Powiat Kazimierski oraz Gminy Czarnocin, Opatowiec i Zagnańsk (pow. kielecki). W ramach projektu Powiat Kazimierski wykonał termomodernizację następujących obiektów:

- Zespół Szkół Zawodowych w Odonowie

- Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kazimierzy Wielkiej

- Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnychw Cudzynowicach.

Najpoważniejszym zadaniem w ramach projektu było nowatorskie rozwiązanie zasilania w energię cieplną obiektów Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Ogrzewanie obiektów odbywa się energią z wnętrza ziemi, tzw. pompą ciepła z wykorzystaniem wód termalnych z nowego odwiertu. Zasilanie urządzeń w energię elektryczną realizują nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne.

Najważniejszym elementem zrealizowanego projektu, który stwarza olbrzymie perspektywy dla Kazimierzy Wielkiej jest odkrycie siarkowych wód termalnych (parametry cudzynowickich wód w zestawieniu z eksploatowanymi odwiertami w Busku Zdroju, Solcu Zdroju i okolicznych miejscowościach przedstawia załączona tabela opracowana przez Państwowy Instytut Geologiczny).

Na uroczystości w dniu 21 kwietnia będzie mowa m. in. o możliwości wykorzystania tych wód. Wśród zaproszonych Gości będą przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnych, środowiska naukowe z Politechniki Świętokrzyskiej, Akademii Rolniczej z Krakowa, Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach i Państwowego Instytutu Geologicznego oraz inne osoby, które przyczyniły się do sukcesu projektu.

2. OPINIA

3. TABELA