"Niedawno dotarła do nas informacja, że bocian czarny zaobrączkowany w dniu 19 czerwca 2016 r. z gniazda znajdującego się w leśnictwie Kazimierza na terenie nadleśnictwa Pińczów, został zaobserwowany żywy w dniu 18 grudnia 2016r. w Parku Narodowym Nairobi w Kenii.

Odległość w linii prostej od miejsca obrączkowania wynosiła 5951 km. W załączeniu przesyłam szczegóły obserwacji wraz ze zdjęciem bociana. Jest to bodajże dopiero trzecia wiadomość powrotna o bocianie czarnym z Polski który został odczytany w Afryce Środkowej. Patrzcie uważnie w niebo bo pierwsze bociany czarne przyleciały już w tym roku do nas."

Tej treści wiadomość nadeszła na adres Sekretarza Powiatu Marka Krupy z ... Antarktyki !

Nadawcą wiadomości jest ornitolog, przyrodnik i podróżnik Damian Czajka z Kazimierzy Wielkiej, który od blisko pół roku przebywa na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, gdzie prowadzi monitoring ekologiczny w celu określenia wielkości i kondycji populacji ptaków morskich i ssaków płetwonogich, żyjących w Antarktyce. Damian jest aktywnym członkiem stowarzyszenia MOST w Kielcach, a wiadomość o bocianie przesłał właśnie do Sekretarza Krupy, z uwagi na jego zainteresowanie gniazdami tego rzadkiego ptaka na terenie naszego powiatu.

- Co prawda przebywam daleko, na południu Świata, ale aktywnie wciąż staram się wspierać nasze działania na miejscu. Pierwsze bociany czarne wróciły do kraju, również na nasze świętokrzyskie stanowiska. Obecnie trwają prace nad montażem fotopułapek w kilku gniazdach bocianich, jeszcze przed ich przylotem. W ten sposób chcemy poznawać kolejne aspekty biologii i ekologii tych pięknych, tajemniczych ptaków. Jest to kolejne dobre narzędzie do badań. Poszukujemy także możliwości sfinansowania kolejnych urządzeń, tak aby jak największa ilość gniazd została objęta monitoringiem kamer, gdyż materiał tak pozyskany będzie owocował w przyszłości - pisze Damian w swej korespondencji z odległej o 14 000 km Antarktyki.

- A w Antarktyce trwają powoli przygotowania do zimy. Za około półtora tygodnia przypływa statek, aby zabrać ekipę letnią i naukową ze stacji. Od tego momentu na stacji pozostanie 8 osób, które będą tu zimowały - dodaje.

Damian Czajka załącza do maila zdjęcie „kazimierskiego” bociana czarnego na... Czarnym Lądzie oraz fragment korespondencji o jego przygodach:

„Szanowni Państwo, ten niedojrzały bocian czarny został sfotografowany w Nairobi (Kenia) przez Patricję Heather-Hayes. Bocian był na własną rękę, ale stoi obok małego bagna z kilkoma ibisami blisko niego . Widziałem go 18 grudnia 2016 roku o 3 po południu. I został dołączony do ibisów, co mam nadzieję, że będzie w pewnym stopniu użyteczne dla ciebie. Można odszukać w google Park Narodowy Nairobi i znaleźć miejsce, gdzie widziałem ptaka”.

Jaki ten świat mały...

kazimierski bocian

stwierdzenie ptaka

Opracowanie tekstu Zdzisław Pilarski

Starostwo Powiatowe , Powered by Joomla!