Starostwo Powiatowe

PRZYJADĄ GOŚCIE Z ZAGRANICY

Anglia i Finlandia –ze szkołami w tych dwóch europejskich krajach kazimierskie liceum już współpracowało. Tym bardziej więc jest nam miło poinformować Czytelników, iż do młodych Anglików i Finów dołączy wkrótce grono Francuzów. Za kilka dni bowiem do Kazimierzy Wielkiej przybędzie 43-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami, by na kazimierskiej ziemi wspólnie realizować naukowy projekt. Wszelkie decyzje dotyczące szczegółów zadania zapadły już w listopadzie w Finlandii, gdzie odbyło się spotkanie dyrekcji zainteresowanych szkół. W poniedziałek 7 marca w kazimierskim Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie –Skłodowskiej rozpocznie się realizacja projektu pod nazwą „Astronomia –Przygoda Europejska”, w ramach Programu Socrates –Uczenie się przez całe życie”. Licealiści z czterech krajów (łącznie z grupą kazimierzan) będą wspólnie zgłębiać arkana astronomii. Koordynatorem działań jest francuskie liceum Leycèe Godart Roger z miejscowości Epernay, które będzie reprezentowało aż 14 młodych Europejczyków. Z angielskiej szkoły Faringdon Community  College przyjedzie 12 licealistów, z kolei fińskie Viialan Lukio Viila Pirkanmaa przyśle do Kazimierzy 10 uczniów. Grupa ta, wzbogacona o młodych kazimierzan przeżywać będzie wielką europejską, astronomiczną przygodę, łącząc przyjemne z pożytecznym oczywiście.

Gospodarze, czyli LO w Kazimierzy Wielkiej, zaplanowali cały szereg tematycznych atrakcji, od budowy teleskopu począwszy, poprzez prezentacje sylwetek słynnych astronomów, z naszym Kopernikiem na czele, obserwacje nieba nad Kazimierzą i Niepołomicami, aż do naukowych wyjazdów do Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie i Collegium Maius na krakowskim UJ. Tu warto przypomnieć, że UJ to miejsce studiów tego, który „wstrzymał Słońce, a  ruszył Ziemię”

Po co to wszystko? „Naszym nadrzędnym celem, jaki chcemy osiągnąć poprzez realizację projektu jest rozbudzenie bliższych zainteresowań astronomią –jedną z najstarszych dziedzin wiedzy, badanej przecież już w Starożytności” –mówi dyrektor kazimierskiego LO, Włodzimierz Kruszyński nauczyciel fizyki z astronomią.

Młodzież z zagranicy będzie gościć na naszym Ponidziu kilka dni; od 7 do 11 marca. Zachęcamy naszych Czytelników do przeczytania szerszej relacji z ich pobytu, popartej oczywiście fotkami.

Dalszy etap realizacji projektu przewiduje warsztaty w Anglii na jesieni tego roku, a potem pobyt w malowniczej Francji na wiosnę 2012 roku. Czego tam nie będzie; zdradźmy tylko, że młodzież będzie budować „księżycowego” robota i prezentować na scenie spektakl o zielonych przybyszach z kosmosu.

red. Joanna Strączek-Dziabała Tygodnik Ponidzia

 

 

 

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline