Cztery narody w Kazimierzy

Autor: /ALI/

alt

Badania widma słonecznego podczas zajęć w kazimierskim liceum prowadzili pedagodzy ze szkoły partnerskiej z Francji. (fot. Adam Ligiecki)

Uczniowie zajmowali się astronomią, a Francuzi... przywieźli nawet dwa nowoczesne teleskopy.

Uczniowie z Anglii, Francji i Finlandii wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, zakończonym w piątek w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej.

Blisko 50 osób - młodzież i nauczyciele szkół partnerskich w Europie - gościło w Kazimierzy od poniedziałku. Tematem wiodącym projektu była astronomia, lecz w programie zajęć znalazło się też miejsce dla nauk humanistycznych.

Francuzi przywieźli z sobą dwa nowoczesne teleskopy, co pozwoliło na prowadzenie wieczornych obserwacji rozgwieżdżonego nieba nad Kazimierzą. W ciągu dnia odbywały się badania widma słonecznego, przy użyciu lunety.

Anglicy, Francuzi, Finowie i Polacy mieli także warsztaty i zajęcia studyjne. Podczas sesji w pracowni komputerowej wspólnie opracowali logo projektu. Goście z zagranicy oczarowani byli szkolnym klubem Hades, z ochotą uczestniczyli też w lekcjach prowadzonych w "Skłodowskiej”.

Nie mniej atrakcyjny był program "pozaszkolny”. W ostatkowy wtorek młodzież czterech narodów hucznie bawiła się na dyskotece. Europejczycy zwiedzili miasto, po czym pojechali na wycieczkę do Krakowa i Niepołomic. W piątek rano opuścili Kazimierzę Wielką.

Marcowy projekt stanowi zwieńczenie kolejnego etapu działań, jakie kazimierskie Liceum Ogólnokształcące realizuje w ramach szkół partnerskich. "Skłodowska” już kilkanaście lat nawiązała współpracę ze szkołami w Europie, pod szyldem programu edukacyjnego Socrates Comenius.