8-10.11.2011
Wizyta nauczycieli i koordynatorów programu Comenius w Viiala, Finlandia.

Źródło : http://lokw.hopto.org/readarticle.php?article_id=10#koniec

alt 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i przeczytania artykułu w Echu Dnia.


Celem spotkania było opracowanie celów projektu i stworzenie szczegółowego planu pracy dla każdego celu. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Włodzimierz Kruszyński, koordynator projektu Edyta Kwiecień i nauczyciel informatyki, Andrzej Kocerba. W pracach nad projektem wzięli także udział przedstawiciele szkół partnerskich z Anglii, Francji i oczywiście fińscy gospodarze.

6-11.03.2011
Realizacja projektu „Astronomia – europejska przygoda” w ramach programu Uczenie się przez całe życie COMENIUS – Partnerskie Projekty Szkół finansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
W naszej szkole realizacją programu zajmują się dyrektor Włodzimierz Kruszyński – nauczyciel fizyki, koordynatorem programu jest Edyta Kwiecień – nauczycielka języka angielskiego.
Szkoły partnerskie:
• Faringdon Community College – England, reprezentowana przez nauczycieli: Raymond Karam i Charlotte Kitching oraz 12 uczniów w wieku 15-17 lat;
• Akaan Lukio – Viiala, Finlandia, reprezentowana przez nauczyciela Timo Tarvainen oraz 10 uczniów w wieku 16-18 lat;
• Lycee Godart Roger – Epernay, Francja, reprezentowana przez nauczycieli: Cathrine Drouin-Pougeoise, Nathalie Gillet, Bogusław Kapkowski i Joel Dera oraz 14 uczniów w wieku 16-18 lat.
• Ze strony polskiej w spotkaniu wzięło udział 30 uczniów i 8 nauczycieli (Włodzimierz Kruszyński - dyrektor , nauczyciel fizyki i astronomii, Edyta Kwiecień, Anna Adamusik, Marek Burgiel – nauczyciele j. angielskiego, Joanna Wrzesień - nauczyciel fizyki i astronomii, Andrzej Kocerba - nauczyciel informatyki, Lidia Kałat i Katarzyna Najman - nauczyciele matematyki)
Zrealizowane zostały następujące działania:
• Budowa teleskopu.
• Obserwacje astronomiczne poszczególnych gwiazdozbiorów oraz księżyca, ich położenie i wysokość nad horyzontem w wybranych terminach, oraz porównanie wyników obserwacji.
• Prezentacje multimedialne na temat: „Wielcy astronomowie” – przedstawiciele poszczególnych krajów;
• Tworzenie i aktualizowanie strony internetowej projektu.

Program wizyty był bogaty i bardzo interesujący i miał na celu rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania astronomią oraz pogłębienie wiedzy o tej jednej z najstarszych nauk .
Program pobytu przedstawiał się następująco.
6 marca (niedziela)
Przylot uczniów z Anglii i Francji do Krakowa. Finowie przylecieli w poniedziałek rano.
U rodzin zamieszkało część grupy francuskiej , pozostała część w Bursie Międzyszkolnej. Uczniowie ze szkoły brytyjskiej i fińskiej zamieszkali w hotelu.
7 marca (poniedziałek)
W pomieszczeniach młodzieżowego Klubu „HADES” dyrektor szkoły powitał gości z zagranicznych szkół. Następnie uczniowie zostali podzielona na dwie grupy. Pierwsza grupa budowała teleskop, a druga zajęła się opracowaniem logo projektu.
Uczniowie do obiadu pracowali w grupach międzynarodowych co umożliwiło im integrację i możliwość przekazywania swojej wiedzy i doświadczenia. Międzynarodowy skład grup roboczych sprzyjał doskonaleniu języka angielskiego którym porozumiewali się uczniowie.
Wieczorem wszyscy goście wzięli udział w zabawie ostatkowej zorganizowanej w szkole przez Samorząd Uczniowski. Była to wspaniała okazja do wzajemnego zapoznania się nie tylko uczniów i nauczycieli ale również rodziców , których przedstawiciele przybyli do szkoły.
8 marca (wtorek)
Od godziny 9.00 w Hadesie młodzież zaprezentowała przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne pt. „Wielcy astronomowie”. Młodzież przedstawiła między innymi sylwetki Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Izaaka Newtona, Tycho de Brahe i wielu innych.
O godzinie 11.00 przedstawiciele uczniów i nauczycieli spotkali się w Starostwie z władzami powiatu. Gości przyjęli starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki i sekretarz powiatu Marek Krupa.
Wieczorem odbył się wspaniały piknik pod gwiazdami. Cześć uczniów z opiekunami udała się do Niepołomic do Młodzieżowego Obserwatorium, gdzie odbyła się prelekcja w planetarium oraz obserwacje nieba za pomocą teleskopu. Druga połowa uczniów uczestniczyła w obserwacjach nieba, które odbyły się na boisku szkolnym. Uczestnicy pod kierunkiem pana Aleksandra Trębacza obserwowali różne obiekty widoczne na firmamencie. Było na co patrzeć , bo niebo było czyste i widoczność była wspaniała. Jak powiedzieli nam goście z Francji dużo lepsza niż u nich. Do obserwacji wykorzystaliśmy bardzo dobrej klasy teleskopy przywiezione przez nauczyciela ze szkoły Francuskiej pana Bogusława Kapkowskiego oraz lunetę przywieziona przez pana Aleksandra Trębacza. Do dyspozycji obserwujących były jeszcze teleskop wykonany przez uczniów ze szkoły francuskiej, teleskop przywieziony przez Anglików oraz teleskop naszego Liceum. W całej krasie pokazały się planety Jowisz ze swoimi księżycami i Saturn z pięknymi pierścieniami, Księżyc z dobrze widocznymi kraterami i morzami, odległe mgławice widoczne w gwiazdozbiorze Oriona i galaktyka w Andromedzie. Obserwacje przeciągnęły się do późnych godzin nocnych. Była to prawdziwa uczta duchowa dla miłośników astronomii.
9 marca (środa)
Rano uczestnicy projektu pojechali do Jędrzejowa do Muzeum Zegarów Słonecznych, zwiedzili muzeum oraz wzięli udział w lekcji muzealnej na temat budowy zegara słonecznego.
Wieczorem jedna grupa pojechała do Obserwatorium w Niepołomicach, a druga obserwowała niebo z boiska szkolnego.
Wszystkie zaplanowane atrakcje udało nam się zrealizować. Mieliśmy duże szczęście jeśli chodzi o pogodę, gdyż dwie noce przeznaczone na obserwacje nieba były bezchmurne.
10 marca (czwartek)
Wyjazd edukacyjny do Krakowa, zwiedzanie muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, miejsca studiów Mikołaja Kopernika. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły przyrządy astronomiczne.
Potem odbyło się zwiedzanie zabytków Krakowa (m.in. Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, rynek).
Po powrocie do Kazimierzy Wielkiej w Hadesie odbyło się uroczyste pożegnanie gości podczas którego odbyło się podsumowanie wizyty, a uczestnicy podziękowali sobie za współpracę.
Uczniowie pracowali w międzynarodowych zespołach, co motywuje do współpracy a nie wprowadza niezdrowego współzawodnictwa. Kilkoro uczniów gościło u rodzin polskich. Wszyscy uczniowie szybko nawiązywali znajomości i przyjaźnie, które mogą być kontynuowane dzięki kontaktom internetowym.
11 marca (piątek)
Wyjazd uczestników projektu. Grupa fińska wyjechała we wczesnych godzinach rannych, pozostali uczestnicy około 8 rano.

W ten sposób zakończył się pierwszy etap przygody z astronomią uczniów z czterech partnerskich szkół. Kolejne etapy projektu odbędą się jesienią br. w Anglii, a następnie wiosną 2012r. we Francji.

Z uwagi na podjęte działania ochronne w walce z koronawirusem

informujemy iż od dnia 12.03.2020 r. mogą pojawić się utrudnienia związane

z bezpośrednią obsługą interesantów w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej .

Wiele spraw można załatwić listownie, bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej

(faktury, informacja publiczna) a także przy pomocy platformy internetowej e-puap.

Poniżej znajduje się link do „Jak załatwić sprawę” oraz do druków i formularzy.

JAK ZAŁATWIĆ SPRAWĘ

Tekst alternatywny
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.