,,W zdrowym ciele – zdrowy duch”

 alt

 

            W dniu 29.03.2011r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej odbyło się szkolenie dotyczące profilaktyki chorób kobiecych i cywilizacyjnych.           W spotkaniu wzięło udział około 50 pań, w większości były to kobiety aktywnie działające w Kołach Gospodyń Wiejskich. Obecność tak licznej grupy świadczy na pewno o celowości tego typu inicjatyw. Organizatorami tego przedsięwzięcia był Powiatowy Zespół Doradczy w Kazimierzy Wielkiej, Starostwo Powiatowe, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna.

            Po oficjalnym otwarciu spotkania przez Jana Nowaka- Starostę Powiatu Kazimierskiego i przywitaniu zaproszonych gości przez prowadzącą spotkanie Beatę Adamczyk- specjalistkę Powiatowego Zespołu Doradztwa, rozpoczęły się wykłady.

Prelekcję rozpoczęła pani Jadwiga Zapała- specjalistka ds. promocji zdrowia przy Świętokrzyskim  Centrum Onkologii. Tematem jej wystąpienia był kodeks walki z rakiem, zasady racjonalnego żywienia, oraz programy profilaktyczne.

Następnie pani Czesława Witek- Klub Amazonek- podzieliła się z paniami swoimi życiowymi doświadczeniami, zachęcała również uczestniczki do regularnego wykonywania badań profilaktycznych.

            Specjaliści z WSSE opowiadali nt  wirusowego zapaleni wątroby.

 Na zakończenie spotkania panie mogły wykonać podstawowe badania takie jak: pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu cukru czy tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Kobiety podkreślały potrzebę propagowania zdrowego stylu życia zwłaszcza wśród mieszkańców wsi i przyznały że tego typu spotkania przyczyniają się do tego, że zaczynają się zastanawiać ,,kiedy to ja właściwie robiła takie czy inne badania…”- oderwijmy się może od zabieganej codzienności i zróbmy coś dla siebie i dla naszych bliskich- zbadajmy się.

 

Po zakończonym szkoleniu przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich wzięły udział w spotkaniu z panią Zofią Nawrot- dyrektor biura WZRKiOR w Kielcach, która działalnością KGW zajmuje się już od lat. Omówiła ona powołanie Gminnych i Powiatowej Rady KGW.

Na zakończenie wspólnie ze specjalistką PZD panie zaplanowały działania w których chciały by wziąć udział w najbliższym czasie.

 

Za pomoc w organizacji spotkania dziękuję bardo serdecznie pani Anecie Zielińskiej –pracownikowi Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej.

Starostwo Powiatowe , Powered by Joomla!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.