Starostwo Powiatowe

Z Prezesem o trudach oświaty

DSC00028 DSC00030

Kilkanaście dni temu powiat kazimierski odwiedził prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W cudzynowickim Zespole Szkół Rolniczych spotkał się z licznym gronem pedagogicznym szkół, z pracownikami oświaty, a także przedstawicielami władz samorządowych. O szkolnictwie, narastających problemach, niżu demograficznym i groźbie likwidacji kolejnych placówek zechcieli posłuchać: starosta kazimierski Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki, zastępca burmistrza MiG Kazimierza Wielka Tadeusz Bator, burmistrz MiG Skalbmierz Michał Markiewicz, wójt Gminy Czarnocin Maria Kasperek, wójt Gminy Bejsce Józef Zuwała oraz wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk. Zainteresowanie spotkaniem wyrazili także szefowie wydziałów oświaty powiatu i poszczególnych urzędów gmin oraz specjaliści od finansów, ze Zbigniewem Cichoniem na czele. W licznym zgromadzeniu dostrzegliśmy nawet kazimierskich duchownych: księży Mariana Jakubowskiego i Janusza Mularza.

Zacnych gości powitała prezes świętokrzyskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Wanda Kołtunowicz wraz z prezesem kazimierskiego oddziału powiatowego ZNP  Haliną Opilską. Bardzo ciepło i serdecznie gościa ze stolicy powitały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Cudzynowicach. Krótki występ artystyczny o tematyce ekologicznej spotkał się z gromkimi owacjami. Dzieciaki w podziękowaniu otrzymały łakocie, a ich opiekunki wyróżniono eleganckimi długopisami. Warto tu także wspomnieć o specjalnym upominku, jaki od wychowanków SOSW otrzymali prezesi ZNP; były to wierne portrety Sławomira Broniarza, Wandy Kołtunowicz i Haliny Opilskiej wykonane metodami wyrywanki i wyklejanki. Bardzo ważnym punktem programu było przemówienie prezesa Broniarza. Szef ZNP poruszył drażliwy temat groźby likwidacji szkół, finansowania ich przez samorządy lokalne, temat posyłania sześciolatków do szkół i karty nauczyciela. W toku swej ciekawej wypowiedzi Broniarz powiedział zdanie, które wyraźnie spodobało się zgromadzonej kadrze nauczycielskiej. „Pamiętaj - to, że dziś jesteś tu, gdzie jesteś, że jesteś starostą, burmistrzem, czy wójtem –zawdzięczasz swojemu nauczycielowi” Słowa te wywołały prawdziwą burzę oklasków. Po oficjalnym spotkaniu odbyło się nieco mniejsze – w kuluarach. Prezes Sławomir Broniarz porozmawiał z gospodarzami gmin i dyrektorami szkół o problemach oświatowych, które dotyczą bezpośrednio ich terenu.

„Wizyty naczelnych władz ZNP w powiecie kazimierskim stały się już tradycją. Staramy się, by przynajmniej raz na dwa lata któryś z prezesów spotkał się z naszymi nauczycielami i władzami samorządowymi. Sytuacja oświaty z dnia na dzień staje się coraz trudniejsza, takie spotkania podnoszą nas na duchu” –mówi prezes oddziału powiatowego ZNP w Kazimierzy Wielkie Halina Opilska.

Na zakończenie warto podkreślić znakomite przygotowanie szkoły w Cudzynowicach do tak ważnego spotkania. Zarówno dyrektor ZSR Jacek Nowak, jak i grono pedagogiczne i uczennice, które serdecznie witały gości u progu szkoły, stanęli na wysokości zadania

112 w.

DSC00033 DSC00038

 

Art.Joanna Strączek-Dziabała, Tygodnik Ponidzia

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline