15 października 2013 r. w godz. 11.00-14.00 – Kazimierza Wielka

Spotkanie odbędzie się Kazimierskim Ośrodku Sportowym w Kazimierzy Wielkiej

Główny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich wraz ze Starostwami Powiatowymi zapraszają na spotkania informacyjne z zakresu „Przygotowanie do kontroli projektu współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich”.

W ostatnim roku perspektywy finansowej 2007-2013 wszystkim nam zależy
na sprawnym przebiegu, zakończeniu i rozliczeniu realizowanych projektów. Dlatego
od połowy października 2013 r. przeprowadzimy 12 spotkań informacyjnych na terenie naszego województwa, które skierowane będą do podmiotów realizujących projekty oraz zapewniających trwałość projektów już zrealizowanych, a dofinansowanych z PO Kapitał Ludzki i RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

W zeszłym roku przeprowadziliśmy cykl spotkań „Rozliczanie projektów współfinansowanych z FE”, zatem tegoroczny będzie niejako jego dopełnieniem. Jesteśmy przekonani, że spotkania te zwrócą uwagę jak ważnym elementem prawidłowego rozliczenia projektu jest odpowiednie przygotowanie go do kontroli oraz sprecyzują oczekiwania instytucji zarządzających/wdrażających wobec beneficjentów w czasie jej przeprowadzania.
Poszczególne panele prowadzone będą przez pracowników Departamentu Funduszy Strukturalnych, Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego i pracowników Głównego Punktu Informacyjnego, co gwarantuje wysoki merytoryczny poziom spotkania.

telefon kontaktowy Głównego Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich tel. 800 800 440,

Agenda spotkania informacyjnego

„Przygotowanie do kontroli projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich”

Spotkanie organizowane jest przez Główny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich

we współpracy ze Starostwami Powiatowymi.

godziny

temat

11.00-11.10

Rejestracja i powitanie

11.10-11.30

Sieć Punktów Informacyjnych w Polsce

11.30-12.40

Kontrola projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

• Podstawy prawne procesu kontroli
  • Rola Instytucji Zarządzającej w procesie weryfikacji wydatków ponoszonych ze środków funduszy strukturalnych
  • Rodzaje i zakres kontroli
  • Wystąpienia pokontrolne i ich ewentualne konsekwencje
    dla Beneficjentów

12.40-12.50

Przerwa

12.50-14.00

Kontrola projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego

• Źródła prawa i wytyczne
  • Weryfikacja dokumentacji dotyczącej realizacji projektu
    w aspekcie zapewnienia właściwej ścieżki audytu projektu,
    w zakresie poprawności:

-        zarządzania projektem i zatrudnienia personelu projektu,

-        kwalifikowalności uczestników projektu oraz procesu rekrutacji,

-        dokumentowania postępu rzeczowego,

-        rozliczeń finansowych,

-        kosztów bezpośrednich rozliczanych ryczałtem oraz stawek jednostkowych,

-        sposobu przetwarzania danych osobowych’

-        udzielania zamówień publicznych,

-        stosowania zasady konkurencyjności,

-        udokumentowania rozeznania rynku,

-        realizacji działań informacyjno – promocyjnych,

-        prowadzenia i archiwizacji dokumentacji projektu.

• Najczęściej spotykane nieprawidłowości i uchybienia

Zakończenie/konsultacje indywidualne