Starostwo Powiatowe

W dniach 22 i 23 lutego na Krytej Pływalni „Wodny Raj” Kazimierskiego Ośrodka Sportowego przeprowadzony został VIII 24 Godzinny Maraton Pływacki. Patronat honorowy nad imprezą sprawowało m.in. Starostwo Powiatowe, zaś patronat medialny - Echo Dnia, Tygodnik Ponidzia, Głos Proszowicki, TVP Kielce i Radio Kielce.

maratongaleria

W maratonie udział wzięło 360 osób w wieku od 4 lat (Amelka Doroz) do 79 lat (stały uczestnik Krzysztof Olszycki). Zawodników powitali życząc im udanych startów i pobicia kolejnego rekordu Wicestarosta Michał Bucki oraz Burmistrz Miasta i Gminy.

Specjalną atrakcją tegorocznego maratonu było I Kazimierskie Morsowanie, które rozpoczęło się w sobotę o godz. 13.oo na plaży zbiornika retencyjnego. By umożliwić „morsom” zanurzenie w lodowatej wodzie, trzeba było przygotować teren, czyli usunąć sporą powierzchnię kilkucentymetrowego lodu. Dokonali tego sprawnie strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, którzy w specjalnych kombinezonach, przy pomocy piły łańcuchowej, toporka i siły własnych mięśni oczyścili z lodu ponad sto metrów kwadratowych powierzchni zbiornika. Następnie ratownicy z PSP zademonstrowali około 200 widzom zgromadzonym na plaży sposób ratowania topielców, pod którymi załamał się lód. Wykorzystali do tego celu m.in. specjalne sanie. Widzowie nagrodzili popisy strażaków brawami.

Następnie do akcji wkroczyli goście z Krakowa, Chrzanowa i Starachowic zrzeszeni w klubach „morsów”, wśród nich wiele odważnych pań - łącznie blisko 40 osób. W lodowatej wodzie zaroiło się od półnagich - niczym w lipcu - ciał, a dreszcz zimna dało się raczej zauważyć jedynie u skulonych na plaży widzów. Dużą atrakcją były ekwilibrystyczne i zabawne skoki „morsów” z tafli lodu do wody, tak zbiorowe jak i indywidualne.

W niedzielę o godz. 12.oo maraton dobiegł końca. Sędziowie obliczyli, że zawodnicy przepłynęli łącznie 1647 km 550 m, czyli o 130 km więcej niż w roku ubiegłym. Najdłuższy dystans przepłynął Sidiki Coulibaly - 38 km, który w nagrodę otrzymał okazały puchar.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach otrzymali także puchary, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe medale z rąk Starosty Jana Nowaka, Wicestarosty Michała Buckiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Marka Augustyna oraz Burmistrza Tadeusza Knopka.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

więcej zdjęć na stronie www.pilarscy.eu

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline