Spotkanie w sprawie ścieżek rowerowych

rower1

W piątek, 21 marca w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej odbyło się spotkanie czterech starostów w sprawie podjęcia dalszych wspólnych działań dotyczących planu budowy ścieżki rowerowej z Krakowa do Kielc. Oprócz Jana Nowaka - starosty kazimierskiego, Michała Buckiego - wicestarosty, Marka Augustyna - przewodniczącego Rady - reprezentujących gospodarzy, w spotkaniu udział wzięli: Edmund Kaczmarek - starosta jędrzejowski, Zbigniew Kierkowski - starosta pińczowski oraz Zenon Janus - wicestarosta kielecki.

To właśnie przez te powiaty planowany jest przebieg ścieżki rowerowej z Krakowa do Kielc. W spotkaniu udział wziął także Jacek Ziebura - prezes firmy NEUTENO z Krakowa, która opracowała koncepcję budowy ponad 1000 km ścieżek rowerowych w województwie małopolskim. Jedna z tych tras rowerowych planowana jest po śladzie kolejki wąskotorowej z Kocmyrzowa przez Proszowice do Kazimierzy Wielkiej i dalej do Wiślicy i Pińczowa. Dalsza część planowanej trasy przebiegać ma przez powiat jędrzejowski i kielecki, przy mało uczęszczanych drogach gminnych i powiatowych, by w końcu włączyć się w budowaną obecnie arterię rowerową Polski Wschodniej, która przebiega przez województwo świętokrzyskie.

Spotkanie starostów w Kazimierzy Wielkiej poświęcone było omówieniu i uzgodnieniu takich działań, które doprowadzą do złożenia stosownego projektu, niezbędnego do podjęcia starań o środki unijne w nowej perspektywie finansowej. Przypomnijmy, że pomysłodawcą budowy tej ścieżki rowerowej jest Powiat Kazimierski. Odbyły się już w tej sprawie dwie narady: we wrześniu 2012 roku oraz 4 lutego br.

Planowana budowa ścieżki rowerowej to jeden z pomysłów kierownictwa powiatu na rozwój regionu, rozwinięcie turystyki rowerowej, na zachęcenie mieszkańców - szczególnie Krakowa - do odwiedzania powiatu kazimierskiego i całego Ponidzia. Aby liczyć na finansowe wsparcie ze środków unijnych, należy przyspieszyć konkretne działania. Starostowie uzgodnili, że zostanie zlecona koncepcja budowy planowanej ścieżki, która określi jej dokładny przebieg oraz wstępny kosztorys. To opracowanie będzie podstawą do sporządzenia wniosku o środki unijne. Starostowie uzgodnili, że następne spotkanie odbędzie się wspólnie z przedstawicielami samorządów gmin, przez które przebiegać będzie planowana ścieżka rowerowa.

rower2 rower3

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Starostwo Powiatowe , Powered by Joomla!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.