Obchody XXV-lecia samorządu terytorialnego

Odsłuchaj iWebreader. Naciśnij enter aby rozpocząć odtwarzanie5 i 6 marca odbyły się w Poznaniu uroczyste obchody XXV rocznicy odtworzenia w Polsce po blisko półwieczu samorządu terytorialnego. Obchody zaplanowane były w przeddzień rocznicy uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym. Na dwa dni więc miasto Poznań stało się samorządową stolicą Polski.

Pierwszy dzień obrad to przede wszystkim zgromadzenia ogólne korporacji samorządowych. W tym dniu odbyło się więc XIX Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, podczas którego delegaci przyjęli szereg stanowisk w kwestiach najbardziej dotykających polskie powiaty, odbyły się także wybory uzupełniające skład Zarządu Związku.

Późnym popołudniem samorządowców odwiedziła premier Ewa Kopacz, która m.in. podkreśliła, że nie ma nowoczesnej demokracji bez sprawnego i silnego samorządu. Mówiła o tym, że budowa samorządu terytorialnego jest jednym z największych sukcesów polskiej transformacji ustrojowej po 1989 roku. A także, że samorządność w Polsce udało się oprzeć na dwóch filarach: pracowitych samorządowcach oraz aktywnych mieszkańcach.

Szefowa rządu zapowiedziała, że w ramach decentralizacji więcej środków z unijnej perspektywy 2014-2020 będzie zarządzanych przez samorządy. Informowała o tym, że nadal wspierane będą mechanizmy, które pozwalają na oddolne podejmowanie decyzji przez gminy i ich mieszkańców. Premier poinformowała, że minister administracji i cyfryzacji zawnioskował, aby samorządowcy oraz ci, którzy przyczynili się do rozwoju samorządności w Polsce mieli swój order o statusie odznaczenia państwowego. "To będzie skromne podziękowanie za wasz wysiłek, pracę i poświęcenie" – podkreśliła szefowa rządu.

6 marca wszyscy przybyli samorządowcy zebrali się w jednej wielkiej sali, aby wspólnie obchodzić święto XXV rocznicy odtworzenia samorządu terytorialnego w Polsce.
Pierwszy głos zabrał prof. Jerzy Buzek, który krótko wprowadził zebranych w istotę tego, co nazywamy samorządnością. Mówca w naturalny sposób nawiązał do I Zjazdu NSZZ Solidarność. To na tym zjeździe po raz pierwszy publicznie pojawiła się idea budowy samodzielnego społeczeństwa. Mówił, że  wyzwanie to podjęły samorządy. W dalszej cześci podkreślał znaczenie polskich samorządów, mówiąc że ich powstanie i rozwój to ogromny sukces naszego kraju.
Następnie głos zabierali prezesi wszystkich ogólnopolskich korporacji samorządowych - organizatorów konferencji.

Z kolei podsumowując dorobek samorządności Prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że nie ma wolności bez samorządności i zadeklarował chęć pracy w celu dalszego systemu samorządowego w Polsce.
- Samorząd jest sukcesem wolnej Polski – mówił prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że w kraju samorząd cieszy się dużą akceptacją społeczną. Zdaniem prezydenta ustrój samorządowy nie wymaga rewolucji, a dyskusję nt. zmian w finansowaniu samorządów warto podjąć po wyborach.
- Samorząd w Polsce sam w sobie jest sukcesem wolnej Polski. Jest także źródłem sukcesów wolnej Polski przez całe 25 lat. Samorząd w Polsce jest jednym z tych obszarów, które cieszą się największą akceptacją społeczną, także z punktu widzenia oceny całego 25-lecia wolności – mówił prezydent.
Bronisław Komorowski zadeklarował otwartość na wszelkie postulaty samorządowców.

W kolejnej części odbył się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości. Na zakończenie wręczono "Srebrne podziękowania" dla osób zasłużonych w pracy na rzecz samorządów.

W dwudniowym kongresie 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Poznaniu wzięli udział m.in. wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, marszałkowie, przewodniczący rad oraz przedstawiciele władz centralnych i parlamentu; w sumie ponad 1 tys. osób.

Z materiałów Związku Powiatów Polskich