Starostwo Powiatowe

Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych

dziengal

Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej przygotowała pod kierunkiem prof.. Kazimierza Maja spektakl słowno – muzyczny poświęcony bohaterom wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, który w miniony piątek zaprezentowany został publiczności na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Gośćmi honorowymi spektaklu byli gospodarze miasta i powiatu: Starosta Kazimierski Jan Nowak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Adam Bodzioch. Po obejrzeniu blisko półtoragodzinnego, ilustrowanego pokazem multimedialnym, wzruszającego widowiska, w którym wystąpiło kilkudziesięciu licealistów, Starosta Jan Nowak powiedział m. in.:

„… Ideologia pogardy śmierci zawsze będzie potępiona. Żołnierze wyklęci zapłatę za walkę z totalitaryzmem faszystowskim mieli w postaci aresztowań, wymuszeń, katowania i ostatecznie - śmierci. Dziesiątki tysięcy wymordowali komuniści. Nasuwa się refleksja, że Polski nie zniszczył ani niemiecki faszyzm, ani wschodni totalitaryzm. Na bazie tamtych wydarzeń trudnych, ukrywanych przez wiele lat, możemy spokojnie i z ufnością patrzeć w przyszłość, bo wolność zawsze zwycięży. Pamiętajmy o tych żołnierzach nie tylko 1 marca. Pamiętajmy, że dzięki tej doświadczonej przez nich traumie jesteśmy dumnymi i wolnymi Polakami.

Dziękuję młodzieży, dziękuję Panu prof. Kazimierzowi Majowi i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego spektaklu”.

 

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline