Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych

dziengal

Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej przygotowała pod kierunkiem prof.. Kazimierza Maja spektakl słowno – muzyczny poświęcony bohaterom wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, który w miniony piątek zaprezentowany został publiczności na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Gośćmi honorowymi spektaklu byli gospodarze miasta i powiatu: Starosta Kazimierski Jan Nowak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Adam Bodzioch. Po obejrzeniu blisko półtoragodzinnego, ilustrowanego pokazem multimedialnym, wzruszającego widowiska, w którym wystąpiło kilkudziesięciu licealistów, Starosta Jan Nowak powiedział m. in.:

„… Ideologia pogardy śmierci zawsze będzie potępiona. Żołnierze wyklęci zapłatę za walkę z totalitaryzmem faszystowskim mieli w postaci aresztowań, wymuszeń, katowania i ostatecznie - śmierci. Dziesiątki tysięcy wymordowali komuniści. Nasuwa się refleksja, że Polski nie zniszczył ani niemiecki faszyzm, ani wschodni totalitaryzm. Na bazie tamtych wydarzeń trudnych, ukrywanych przez wiele lat, możemy spokojnie i z ufnością patrzeć w przyszłość, bo wolność zawsze zwycięży. Pamiętajmy o tych żołnierzach nie tylko 1 marca. Pamiętajmy, że dzięki tej doświadczonej przez nich traumie jesteśmy dumnymi i wolnymi Polakami.

Dziękuję młodzieży, dziękuję Panu prof. Kazimierzowi Majowi i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego spektaklu”.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Starostwo Powiatowe , Powered by Joomla!