Wypędzanie zimy pod strażackim nadzorem

wystrazgal

            W tym roku uczniowie Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cudzynowicach pożegnali zimę i powitali wiosnę pod specjalnym nadzorem – strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej.

            Już od rana dzieci ubrały się na kolorowo i z niecierpliwością oczekiwały zaproszonych gości. Strażacy ogłosili swe przybycie syreną alarmową, która rozniosła się echem po pobliskich Cudzynowicach. Wszyscy uczniowie powitali ich z ogromną radością. Najmłodsi przybijali piątki strażakom, podawali ręce, z zapartym tchem podziwiali strażackie mundury . Takie serdeczne powitanie mile zaskoczyło naszych gości. Uroczystość „Powitania Wiosny” rozpoczęła się krótkim programem artystycznym.

            W wiosenny nastrój wprowadziła uczniów piosenka „Wiosna to ja” w wykonaniu utalentowanej uczennicy Kingi, która często reprezentuje nasza placówkę w imprezach pozaszkolnych. W trakcie wykonywania utworu można było podziwiać zwiastuny wiosny przedstawione w prezentacji multimedialnej. Następnie szkolny zespół taneczny „Gymnastic” zaprezentował uroczy walczyk z ogromnymi wiosennymi krokusami w dłoniach. Na scenie nie mogło zabraknąć najważniejszej postaci, pani Wiosny, która z koszem pełnym przebiśniegów, krokusów, sasanek i przy relaksacyjnych odgłosach natury pobudziła przyrodę do życia. Po części artystycznej przedstawiciel Straży Pożarnej pan Piotr Szot przeprowadził pouczającą rozmowę z uczniami placówki dotyczącą zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, informując o możliwych zagrożeniach i konsekwencjach z nich związanych. Następnie przeprowadził pokaz udzielania pierwszej pomocy z udziałem ochotników – uczniów placówki. Na koniec zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia wynikające z wypalania traw, które w obecnym czasie spędzają sen z powiek wielu jednostkom Straży Pożarnej.

            Aby tradycji stało się zadość, uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi w wiosennym korowodzie z Marzanną na czele przeszli na teren przed budynkiem szkoły, gdzie pod czujnym okiem strażaków obserwowali symboliczne pożegnanie zimy. Strażacy w zabezpieczonym miejscu zapalili kukłę, a następnie w mistrzowskim pokazie ugasili płonącą Marzannę. Zachwytom nie było końca. Dodatkowo każdy na koniec mógł zobaczyć, jak wyposażony jest wóz strażacki, przymierzyć hełm czy usiąść za kierownicą.

            „Pomysł wsparcia tej szkolnej uroczystości spodobał nam się pod wieloma względami i z ochotą przyjęliśmy zaproszenie p. dyr. Waldemara Kletschki. – mówi komendant Straży Pożarnej st. kpt. mgr Kazimierz Zabłotny - Kontakt z dziećmi niepełnosprawnymi zadziwił nas ich ogromną radością, entuzjazmem i spontanicznością. Dzieci były bardzo ciekawe, zadawały mnóstwo pytań i interesowały się naszą pracą. Cieszymy się, że mogliśmy przy okazji przekazać uczniom wiele praktycznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa.

            Organizatorki imprezy Ewelina Ziętek, Anna Grudzień, Magdalena Wykurz oraz Izabela Zaręba pokazały, że dzień wiosny, który na stale zapisał się w kalendarzu uczniowskim jako dzień wagarowicza można spędzić inaczej: radośnie, ciekawie i z mottem dnia, które żartobliwie podsumowuje imprezę – „Od dzisiaj wszyscy chcą zostać strażakami”.

           

Starostwo Powiatowe , Powered by Joomla!

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.