Debata społeczna n/t bezpieczeństwa publicznego

debata

Starosta Kazimierski we współpracy z Komendantem Powiatowym Policji w Kazimierzy Wielkiej zaprosili mieszkańców powiatu do udziału w debacie społecznej, która odbyła się 5 lutego 2016 roku w budynku byłej Bursy przy ul. Partyzantów 29 w Kazimierzy Wielkiej.

Podobnie jak w ubiegłym roku - tak i teraz nie zawiedli zaproszeni goście i mieszkańcy. Wśród publiczności imponująco prezentował się pierwszy garnitur władz samorządowych wszystkich miast i gmin powiatu: Adam Bodzioch, Michał Markiewicz, Józef Zuwała, Maria Kasperek i Sławomir Kowalczyk. Samorząd powiatowy reprezentował inicjator społecznej debaty Starosta Kazimierski Jan Nowak wraz zastępca Michałem Buckim i Przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Augustynem. Byli dyrektorzy szkół wszystkich szczebli, instytucji związanych z samorządem, kapelan służb mundurowych w powiecie ks. Marian Fatyga oraz dziekan kazimierskiego dekanatu ks. kan. Janusz Mularz. Była delegacja Jednostki Strzeleckiej "Strzelec" nr 2130 w Kazimierzy Wielkiej. Tłumnie przybyli też mieszkańcy, w rezultacie czego sala konferencyjna w bursie dosłownie pękała w szwach. Przeprowadzona w 2015 roku debata społeczna spotkała się z pełną aprobatą i akceptacją zarówno ze strony podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, jak również mieszkańców. Dlatego też dla zdiagnozowania aktualnych problemów społeczności lokalnej postanowiono zwołać kolejną edycję debaty społecznej w celu oceny skuteczności podejmowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu kazimierskiego. Komendant Powiatowy Policji Jakub Kosiń przedstawił prezentację multimedialną, z której słuchacze mogli dowiedzieć się i poznać szczegóły i liczby dotyczące działalności służb mundurowych w tej materii.
- Chcemy wypracować wspólne metody działania, które pomogą w ograniczeniu występujących zagrożeń, a także w aktywizowaniu społeczności do tworzenia lokalnych koalicji na rzecz poprawy bezpieczeństwa, ograniczenia zjawisk oraz zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia - podkreślił Jakub Kosiń.

W drugiej części debaty wywiązała się interesująca dyskusja na tematy bezpieczeństwa.

Zdzisław Pilarski