21 marca 2017 roku w ZSR w Cudzynowicach odbył się konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pod nazwą Unijny Krąg. W tym roku konkurs przeprowadzono po raz XI. W jury oceniającym wiedzę gimnazjalistów o Unii, a w drugim etapie - o Francji, wziął udział Starosta Kazimierski Jan Nowak.

Konkurs obejmował dwa etapy: pierwszy polegał na rozwiązaniu Testu Wiedzy o Unii Europejskiej. Pytania testowe dotyczyły historii integracji, instytucji unijnych, gospodarki i wspólnej waluty.

Po jego zakończeniu trzy drużyny zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. W etapie drugim należało udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące Francji - jednego z państw należących do Unii Europejskiej. Gimnazjaliści musieli wykazać się znajomością kultury i historii Francji. W pytaniach nie zabrakło też ciekawostek. Jedno z nich dotyczyło patrona Francji, inne - znanej francuskiej aktorki, kolejne - najwyższego francuskiego szczytu i największej wyspy.

W przerwie gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach na temat 60 - tej rocznicy Traktatów Rzymskich poprowadzonych przez Pana Pawła Wysockiego przedstawiciela Europe Direct Kielce.

W tym roku najlepsza okazała się drużyna z Topoli (Małgorzata Szwajca, Natalia Nowak i Mateusz Jarosz) przygotowana przez Panią Halinę Nowak – Pudo. Zespół ten wyprzedził gimnazjalistów z Wielgusa (Weronikę Kurowską, Kamilę Witek, Adama Bączka), których opiekunką była Pani Dorota Kuliś. III miejsce wywalczyła drużyna ze Skalbmierza ( Adrianna Derela, Natalia i Oliwia Janus). Opiekunem tej grupy był Pan Andrzej Majchrowski. Czwarte miejsce uzyskała grupa gimnazjalistów z Kazimierzy Wielkiej (Klaudia Radziszewska, Angelika Galus, Aleksandra Marciszewska), która przygotowywała się pod kierunkiem Pani Doroty Habas .

W przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z klasy III Technikum Ekonomicznego. Organizatorzy po raz kolejny mogli liczyć na hojność sponsorów. Nagrody, jak co roku, były bardzo interesujące i sprawiły młodzieży dużo radości. Nagroda za I miejsce, ufundowana przez Starostę Powiatu Kazimierskiego, to firmowe torby oraz mobilne głośniki wraz z kartami pamięci. Nagrodę za zajęcie II - ego miejsca ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Były to nowoczesne słuchawki i pendrivy. Za zajęcie trzeciego miejsca uczniowie otrzymali powerbanki ufundowane przez dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych Jacka Nowaka.

uk1

uk2