PRZYJADĄ GOŚCIE Z ZAGRANICY

Anglia i Finlandia –ze szkołami w tych dwóch europejskich krajach kazimierskie liceum już współpracowało. Tym bardziej więc jest nam miło poinformować Czytelników, iż do młodych Anglików i Finów dołączy wkrótce grono Francuzów. Za kilka dni bowiem do Kazimierzy Wielkiej przybędzie 43-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami, by na kazimierskiej ziemi wspólnie realizować naukowy projekt. Wszelkie decyzje dotyczące szczegółów zadania zapadły już w listopadzie w Finlandii, gdzie odbyło się spotkanie dyrekcji zainteresowanych szkół. W poniedziałek 7 marca w kazimierskim Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie –Skłodowskiej rozpocznie się realizacja projektu pod nazwą „Astronomia –Przygoda Europejska”, w ramach Programu Socrates –Uczenie się przez całe życie”. Licealiści z czterech krajów (łącznie z grupą kazimierzan) będą wspólnie zgłębiać arkana astronomii. Koordynatorem działań jest francuskie liceum Leycèe Godart Roger z miejscowości Epernay, które będzie reprezentowało aż 14 młodych Europejczyków. Z angielskiej szkoły Faringdon Community  College przyjedzie 12 licealistów, z kolei fińskie Viialan Lukio Viila Pirkanmaa przyśle do Kazimierzy 10 uczniów. Grupa ta, wzbogacona o młodych kazimierzan przeżywać będzie wielką europejską, astronomiczną przygodę, łącząc przyjemne z pożytecznym oczywiście.

Gospodarze, czyli LO w Kazimierzy Wielkiej, zaplanowali cały szereg tematycznych atrakcji, od budowy teleskopu począwszy, poprzez prezentacje sylwetek słynnych astronomów, z naszym Kopernikiem na czele, obserwacje nieba nad Kazimierzą i Niepołomicami, aż do naukowych wyjazdów do Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie i Collegium Maius na krakowskim UJ. Tu warto przypomnieć, że UJ to miejsce studiów tego, który „wstrzymał Słońce, a  ruszył Ziemię”

Po co to wszystko? „Naszym nadrzędnym celem, jaki chcemy osiągnąć poprzez realizację projektu jest rozbudzenie bliższych zainteresowań astronomią –jedną z najstarszych dziedzin wiedzy, badanej przecież już w Starożytności” –mówi dyrektor kazimierskiego LO, Włodzimierz Kruszyński nauczyciel fizyki z astronomią.

Młodzież z zagranicy będzie gościć na naszym Ponidziu kilka dni; od 7 do 11 marca. Zachęcamy naszych Czytelników do przeczytania szerszej relacji z ich pobytu, popartej oczywiście fotkami.

Dalszy etap realizacji projektu przewiduje warsztaty w Anglii na jesieni tego roku, a potem pobyt w malowniczej Francji na wiosnę 2012 roku. Czego tam nie będzie; zdradźmy tylko, że młodzież będzie budować „księżycowego” robota i prezentować na scenie spektakl o zielonych przybyszach z kosmosu.

red. Joanna Strączek-Dziabała Tygodnik Ponidzia