Miniony rok był bezpieczny

Kazimierscy strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej podsumowali rok 2011. Narada roczna odbyła się w siedzibie komendy gromadząc strażaków, władze lokalnych i wojewódzkie oraz przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach; tym razem kazimierzan swoją obecnością zaszczycił zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Grzegorz Ryski. Sejmik Województwa Świętokrzyskiego reprezentował jego przewodniczący Tadeusz Kowalczyk, a ze starostwa przybyła przewodnicząca Rady Powiatu Kazimierskiego Krystyna Wicher wraz ze starostą kazimierskim Janem Nowakiem. Strażackiej narady nie przegapili także gospodarze gmin z terenu powiatu. Obecni byli: Maria Kasperek – wójt Gminy Czarnocin, Waldemar Trzaska – burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Sławomir Kowalczyk – wójt Gminy Opatowiec i Józef Zuwała – wójt Gminy Bejsce. Na zaproszenie odpowiedział także emerytowany strażak, wieloletni komendant KP PSP w Kazimierzy Wielkiej, st. bryg. w st. spocz. Marian Stoczkiewicz, który swoją obecnością stale uświetnia wszelkie strażackie uroczystości, spotkania i ważne wydarzenia.

Po powitaniu gości, którego dokonał komendant powiatowy st. kpt. Kazimierz Zabłotny przedstawiono multimedialną prezentację na temat przebiegu działalności jednostki PSP w roku 2011. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w minionym roku strażacy kazimierscy interweniowali przy 551 zdarzeniach. Wybuchło 169 pożarów, co stanowi 21,3% powstałych zdarzeń. Doszło do 375 tzw. miejscowych zagrożeń, co daje 77,5%. Pozostałe 1,2% to 7 alarmów fałszywych.

W porównaniu do roku 2010, gdzie mieliśmy do czynienia z powodziami i podtopieniami, w roku 2011 liczba wyjazdów strażackich zastępów spadła aż o 593, to stanowi 51,8%. Trzydziestoprocentowy wzrost zanotowano z kolei w przypadku pożarów. Najwięcej powstało ich w uprawach i rolnictwie (103), środkach transportu (5), w obiektach mieszkalnych i publicznych (19). Pozostałe to liczba 42. Najczęstszymi przyczynami pożarów są podpalenia, nieostrożność osób dorosłych, nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych oraz wyładowania atmosferyczne i inne przyczyny.

Znacznie spadła liczba miejscowych zagrożeń; w minionym roku powiat kazimierski na szczęście ominęły powodzie i lokalne podtopienia. Miejscowe zagrożenia najczęściej występowały w obiektach mieszkalnych, środkach transportu, obiektach użyteczności publicznej i uprawach.

W roku 2011 strażacy uratowali mienie warte ponad 5 milionów 600 tysięcy złotych. Na 1 milion 257 tysięcy złotych szacuje się z kolei poniesione straty.  W usuwaniu skutków wszystkich zdarzeń, które zaistniały na przestrzeni całego minionego roku brało udział łącznie 3 500 strażaków PSP i OSP. Dysponowali 780 samochodami ratowniczymi. Wskutek zaistniałych zdarzeń rannych zostało 108 osób, 4 osoby niestety poniosły śmierć.

Najwięcej zdarzeń wydarzyło się na terenie miasta i gminy Kazimierza Wielka – 260, Skalbmierz – 106, gmina Bejsce – 83, gmina Opatowiec – 57 i gmina Czarnocin – 45. Warto tutaj podkreślić nieocenioną wprost pomoc jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Do zdarzeń wyjeżdżały najczęściej jednostki włączone w Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy, tj. OSP Skalbmierz – 84 wyjazdy, OSP Bejsce – 40, OSP Opatowiec – 32, OSP Łękawa – 31, OSP Sokolina – 14, OSP Kocina – 11. Pomoc niosły także jednostki: OSP Sędziszowice – 30, OSP Sielec Kolonia – 28, OSP Czyżowice – 13 oraz OSP Zagórzyce – 13. Najmniej zdarzeń odnotowano w listopadzie, lutym i grudniu. Najwięcej razy straż wyjeżdżała w miesiącach letnich: sierpniu, lipcu oraz kwietniu i marcu.

Ważnym tematem poruszonym podczas narady była budowa nowej strażnicy przy ulicy

Kolejowej. W roku 2011 inwestor wydatkował kwotę 2 milionów 700 tysięcy złotych; wykonano za to wszystkie przyłącza wodociągowe, energetyczne, kanalizacyjne i teletechniczne. Położono izolację na dachu i ocieplono ściany zewnętrzne. Zamontowano bramy garażowe, (co możemy zobaczyć na własne oczy przejeżdżając, bądź przechodząc ulicą Kolejową) i drzwi zewnętrzne. Wykonano także oświetlenie zewnętrzne, okablowanie wewnątrz budynku oraz podbudowę z kruszywa i betonu pod drogi i place wewnętrzne.

Za kwotę 120 tysięcy złotych pozyskaną dzięki wsparciu finansowemu komendy wojewódzkiej, kazimierscy strażacy zakupili sprzęt i urządzenia konieczne do ratowania życia i zdrowia ludzi oraz poprawiające warunki socjalne i BHP w strażnicy.

Na zakończenie narady głos zabrali zaproszeni goście. Przewodniczący Tadeusz Kowalczyk podkreślił, że dobre wyniki działań strażackich znajdują odzwierciedlenie w pozytywnym postrzeganiu straży pożarnej przez społeczeństwo. Każdy z nas chyba wie, że strażacy cieszą się blisko 100% zaufaniem społecznym. St. bryg. Grzegorz Ryski z KW PSP w Kielcach poinformował zebranych, że generalnie w całym województwie świętokrzyskim spadła liczba zdarzeń, strażackie działania prowadzone były na wysokim poziomie, a ogromnym wsparciem służyły jednostki OSP. Kilka zdań na zakończenie spotkania powiedział starosta kazimierski Jan Nowak, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kazimierzy Wielkiej. „Społeczeństwo czuje się bezpiecznie, o czym przekonują nas przedstawione liczby i statystyki, a dzięki działaniom profilaktycznym i realizowanym szkoleniom strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, jak też jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej mogą służyć mieszkańcom ziemi kazimierskiej efektywnie i profesjonalnie” –mówił gospodarz powiatu.

Żegnając gości przybyłych na naradę komendant Zabłotny podziękował wszystkim za udział i wysoką ocenę działalności kazimierskiej PSP.

206 w.

Art.Joanna Strączek-Dziabała, Tygodnik Ponidzia

 

 

 

 




Dokumenty i wnioski do pobrania




Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.