W dniu 16 kwietnia 2013 roku z inicjatywy Starosty Kazimierskiego Pana Jana Nowaka

odbyła się w Kazimierzy Wielkiej konferencja oświatowa zatytułowana ,,Efektywność kształcenia uczniów szkół Powiatu Kazimierskiego w świetle sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych”.

Celem konferencji było aktywizowanie środowisk samorządowych i oświatowych w kreowaniu pozytywnego wizerunku szkół funkcjonujących w środowisku lokalnym.

konf

Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli :

Pani Małgorzata Muzoł          – Świętokrzyski Kurator Oświaty,

Pan Sławomir Meresiński       – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego

Kuratorium Oświaty w Kielcach

Pan Jan Korczyński                – Kierownik Biura w Kielcach

Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi

Pan Juliusz Zaborowski         – Biuro w Kielcach

Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi

Pani Bożena Kula                  – Nauczyciel konsultant

Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli

w Kielcach

Pani Jolanta Trzepatowska     – Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

w Kazimierzy Wielkiej

Honorowymi gośćmi konferencji byli:

Pan Tadeusz Kowalczyk – Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego,

Pan Bernard Antos – Sekretarz Województwa Świętokrzyskiego.

Adresatem konferencji byli przedstawiciele samorządów lokalnych, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele rodziców uczniów szkół wszystkich szczebli funkcjonujących na terenie powiatu.

Rozpoczynając konferencję Starosta Powiatu Kazimierskiego Pan Jan Nowak podkreślił olbrzymią role oświaty w życiu społeczności lokalnej, która będąc dobrem ogółu powinna być przedmiotem naszej szczególnej troski i starań. Tylko wspólne rozwiązywanie stojących przed nią problemów w duchu zrozumienia i współpracy może przyczynić się do podniesienia efektywności kształcenia i temu celowi winna służyć zorganizowana konferencja.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wystąpień zaproszonych gości, które koncentrowały się wokół jakości pracy szkoły postrzeganej m.in. przez pryzmat uczestnictwa uczniów szkół w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, jak również w egzaminach zewnętrznych. Ważną rolę w tej części oświatowej działalności szkół odgrywają kompetencje tych, którzy tą jakość tworzą i są za nią odpowiedzialni. Trudno jest więc przecenić rolę nauczyciela w budowaniu jakości pracy szkoły oraz tworzeniu szkoły sukcesu, mówiła Pani Kurator Małgorzata Muzoł.

Pan Jan Korczyński i Pan Juliusz Zaborowski reprezentując Okręgową Komisję Egzaminacyjna w Łodzi zaprezentowali uczestnikom konferencji wyniki uzyskiwane w Powiecie Kazimierskim przez uczniów szkół wszystkich szczebli na egzaminach zewnętrznych w minionym roku szkolnym. Wyniki tych egzaminów generują różnorodne informacje zarówno o populacji zdający, jak również osiągnięciach uczniów, a ich odpowiednie zestawienie pozwala nam dokonywać opisu szkoły i oceny jej pracy w obszarze sprawdzanym egzaminami zewnętrznymi.

Ponieważ wyniki egzaminów zewnętrznych w określonym zakresie są odbiciem jakości pracy szkół niezmiernie ważną kwestią jest ich właściwa interpretacja. Starała się o tym przekonać uczestników konferencji Pani Bożena Kula dokonując omówienia różnych metod ich analiz oraz możliwości wykorzystania tej wiedzy w pracy szkoły.

W dalszej części konferencji głos zabrała Pani Jolanta Trzepatowska, która przedstawiła uczestnikom konferencji obszar działalności kierowanej przez siebie jednostki oraz sposób wpływania Poradni Psychologiczno Pedagogicznej na podnoszenie jakości kształcenia.

Konferencje zakończyła żywa i emocjonalna dyskusja oraz wymiana poglądów na poruszane w jej trakcie zagadnienia, pokazując jak złożoną i ważną dla społeczności lokalnej sprawą jest obszar oświaty i jej problemy.